Aktualności|

Imprezy plenerowe to doskonała forma integracji wszystkich mieszkańców i gości, a także wspaniała okazja do spotkania w gronie znajomych. „Na Chodniku Zbójnickim” to kolejne wydarzenie, które zapisało się na stałe w kalendarzu imprez w gminie Zawoja. To miejsce, gdzie od kilku lat odbywa się zbójnicka biesiada z udziałem brygady zbójnickiej z Bractwa spod Babiej Góry.

Góralski klimat, folklor, barwne stroje zespołów i słoneczna pogoda sprawiły, że w sobotę 13 lipca 2019 r. na biesiadę przybyło wielu mieszkańców i gości. Wszyscy spotkali się przy bacówce na Pośledniej Młace, w której gazduje baca Krzysztof Bachleda-Curuś. Jest to doskonałe miejsce na wydarzenie przede wszystkim ze względu na malowniczy teren z rozległym widokiem na pasmo Polic.

Właściciel bacówki ugościł wszystkich wszelakimi serami i maślanką, natomiast bartnicy miejscowej pasieki Ceremuga polewali miodową okowitkę. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla każdego – od najmłodszych, poprzez młodzież, aż do dorosłych. Wszystkie dobrane tak, że każdy znalazł coś dla siebie.

Bractwo Zbójników dostarczyło maksymalną dawkę zbójnickej adrenaliny w iście zbójeckim wymiarze! Harnasie w kłobuckach, uzbrojeni  w rombanice, pistolce, noże zbójeckie czy wałaszki w najdrobniejszych szczegółach prowadzili zbójeckie śpasy i konkursy. Uczestnicy mogli kolejny raz zobaczyć, jak wygląda prawdziwy napad i pojmanie „pona” w dybach. Imprezie towarzyszył Zespół „Zbójnik”. Przygrywając i przyśpiewując  o zbójnikach, tańczyli  obrytkę, hajduka, siustanego, zawojskiego i polki.

Po przejściu na stadion LKS „Huragan” rozegrano wieczorem widowiskowy mecz Maryny – Harnasie, którego wynik był zadawalający dla obu stron i nie przyniósł ujmy żadnej drużynie. Mecz wywołał gromkie oklaski i salwy śmiechu. Strefę zabaw najmłodszych zabezpieczał Klub Aktywnych Mam.

W przerwie meczu przeprowadzono konkurs na Śwarnego Zbója, podczas którego każdy z zawodników miał do zaliczenia: rzut gumiakiem na odległość, „pyrkanie” opon, jazda na nartach (chociaż śniegu nie było) oraz noszenie drewnianych pni („gnotków”) na czas. Walka była bardzo wyrównana, o czym świadczy przyznanie dwóch równorzędnych 1 miejsc.  Po meczu przeprowadzono konkurs na Frajerko. Uczestniczki musiały  wykazać się zabawnym dialogiem, np. mamuśka musiała przekonać przyszłego zięcia do ożenku z córką.

W czasie wieczoru anegdot i wiców można było skosztować chleba prosto z pieca z podanym garncem swojskiego smalcu czy najeść się do syta pieczonej baraniny i  kiełbasek na patyku. Przy blasku zbójnickiej Watry podano też słodką buchtę. Członkowie Bractwa zaprosili wszystkich do tańca i rozpoczęła się wspólna zabawa do późnych godzin nocnych, Harnaś Kazik zaprezentował również profesjonalny pokaz tańca „W murowanej piwnicy”.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas. Pragniemy podziękować sponsorom za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań:
Marcin Pająk Wójt Gminy Zawoja,
Rada Gminy Zawoja,
Natalia Papushin,
Miody Ceremuga,
Hotel Beskidzki Raj,
Hotel Jawor,
Krzysztof Bachleda-Curuś,
Sklepy Spożywcze Gabriela.

                                                                                                                                              mg

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content