Aktualności|

Większość pól w naszej gminie leży odłogiem, ale podtrzymujemy wieloletnią tradycję wsi polskiej organizując dożynki. Dożynki to święto rolników, ogrodników i sadowników oraz tych, którzy są związani z rolnictwem i pracują na jego rzecz.

W naszej gminie mieszkańcy są aktywni i zaangażowani w obchody takich świąt. Spotykają się, by wspólnie spędzać czas, bawić się i być razem. W tym roku wieniec żniwny przygotowali mieszkańcy ról: U Żurka i Buby Górne. W sobotnie słoneczne popołudnie udali się w  świątecznym pochodzie przez wieś, do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Podczas Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Edwarda Łatkę, proboszcza miejscowej parafii i ks. Józefa Bafię z parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja w Sidzinie, dokonano poświęcenia chleba, koszy z płodami ziemi oraz wieńca dożynkowego. „Jak przynosimy dzisiaj pełne kosze z owocami ziemi, tak też starajmy się, przez życie nieść naręcze pełne dobrych uczynków. Niech Bóg obdarza Was zdrowiem, a na naszych stołach niech nie zabraknie chleba” – powiedział ks. Edward Łatka, który wygłosił kazanie.

W uroczystej Mszy Świętej 10 sierpnia br. uczestniczyli mieszkańcy, goście, władze samorządowe z Wójtem Gminy Zawoja Marcinem Pająkiem, Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Zajdą, Sekretarzem Gminy Danutą Lasa , a także władze powiatowe z  Przewodniczącym Rady Ryszardem Hadką, wicestarostą Zbigniewem Hutniczakiem. Uroczystości dożynkowe swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm Sławomir Hajos i Senator RP Andrzej Pająk.

Po złożeniu dziękczynienia Bogu wszyscy uczestnicy przemaszerowali w  kolorowym pochodzie, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą,  której radosne utwory utrzymywały rytm korowodu. Wszyscy udali się na Plac, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości dożynkowych. Rozpoczął ją występ Orkiestry Dętej ze Skawicy, po nim gospodynie ze Stowarzyszenia „Nasza Skawica” przedstawiły Obrzędy Święta Chleba.  Na scenie położono skromny snop zboża – potwierdzający zamieranie upraw: „a z tej naszej  gospodarki mamy tego Dziada, bo nasze rolnictwo już całkiem upada.” Następnie Starościna Wanda Żurek i Starosta Kazimierz Gasek przekazali na ręce Wójta poświęcony chleb dożynkowy, symbolizujący urodzaj i dostatek: „Nie często się taka chwila zdarza, że mamy zaszczyt powitać gminy Gospodarza . W dniu Gminnych Dożynek, jak obyczaj każe, ten chleb na ręce Pana Wójta składamy dzisiaj w darze. Chociaż w naszej gminie nie ma już prawie żniwa, lecz tradycję Ojców Naszych pragniemy podtrzymać! Oby nigdy nie zabrakło powszedniego chleba, tego Nam nawzajem życzyć trzeba!”

Po uroczystym przekazaniu chleba Wójt podzielił  go wśród  uczestników dożynek, kierując słowa do zebranych: „Niech to dzielenie się chlebem będzie wyrazem, że stanowimy jedną, wielką i zgodną wspólnotę”. Nasi parlamentarzyści zabrali głos kierując do zebranych okolicznościowe przesłania. Zmienia się polska wieś, zmienia się obraz polskiego rolnictwa, ale tradycję trzeba kultywować.

Dożynki to czas refleksji, przemyśleń o polskiej wsi, zmienia się polska wieś, dzieje się to bardzo szybko, można zauważyć, że ludzie w tym wszystkim czują się zabiegani i zagubieni. Pamiętamy jeszcze budownictwo drewniane, strzechy kryte gontem czy kamienną wiejską drogę. Dzisiaj te  domy są odnowione a drogi asfaltowe. Nasza gmina posiada dostęp do Internetu, wodociągów i jest w trakcie budowy kanalizacji.

Pamiętamy, czasy, kiedy  to traktor był rzadkością, natomiast koń był chlubą gospodarza. Pamiętamy codzienny widok prac polowych, wspólnych rozmów czy szum młocarni. Dzisiaj trudno o taki obraz wsi, a konny zaprzęg, inwentarz staje się ciekawostką. Nasze rozdrobnione gospodarstwa stały się nierentowne,  o czym świadczy powiększający się z roku na rok areał nieużytków. Niestety   nikt nie zatrzyma tych zmian, ale ważne by z nadchodzącą nowoczesnością nie utracić na wsi tego co piękne, co czyni ją atrakcyjną dla mieszkańców miast, którzy coraz częściej szukają  tutaj oazy spokoju.

Wielowiekowa kultura, wiejskie tradycje i obyczaje stanowią o naszej tożsamości. Starajmy się to bogate dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń. Odchodzą bezpowrotnie ludzie, którzy dzielili pracę zawodową z pracą na roli, nie było możliwości  pracy w innych zawodach. Kiedy to wieś była przeludniona, ale dzięki pracy na roli, jedzenia dla wszystkich starczało. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób dbają o swoje pola, uprawiają, wykaszają, czyńcie to nadal.

Gdy obrzędy dożynkowe dobiegły końca rozpoczął się festyn.  Konferansjerkę prowadziła  Regina Wicher, ze „siteczkiem” wprowadzała wspaniałą temperaturę imprezy. Na scenie dla starszych popisy dali kabaretowi artyści: Joanna Grzesiok i Stanisław Szindler z Kabaretu Chłop z Babą. Gwiazdami wieczoru były zespoły: Gosia Andrzejewicz, Milano, Big Party, przy których mieszkańcy tanecznie spędzili resztę imprezy.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. W sobotnie popołudnie teren nieopodal kościoła przekształcił się gwarny plac z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci. Były karuzele, dmuchawce, zjeżdżalnie, a nawet trampolina bungee. Nie zabrakło waty cukrowej, z piernika chaty, kręconych ziemniaków, gofrów, popcornu i stoisk z zabawkami. Z nieba posypał się deszcz cukierków, a po placu spacerowali z koszami pełnymi słodyczy Głuszec i Minionek.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Wszystkim Sponsorom i Osobom za pomoc w organizacji XXI Dożynek Gminnych. Dzięki Waszemu wsparciu, możliwym stało się zaoferowanie uczestnikom atrakcyjnego, pełnego wrażeń i niezapomnianego programu artystycznego.

Cieszymy się, że  wśród nas są ludzie, którzy pomagają podtrzymywać lokalną tradycję i folklor. Mamy nadzieję, że będziecie z nami w kolejnych latach. Życzymy Wszystkim Mieszkańcom gminy, by w każdym domu i zagrodzie gościło szczęście i dostatek.

                                                                                                           Małgorzata Gasek
Fot. Magdalena Mazur i Sucha24.pl

Sponsorzy XXI Dożynek Gminnych –  10 sierpień 2019

Marcin Pająk Wójt Gminy Zawoja
Rada Gminy Zawoja
Ks. Edward Łatka Proboszcz  Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy
Ks. Józef Bafia Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Sidzinie
Agnieszka Mroszczak Prezes BS w Jordanowie Oddział w Zawoi
Producent Mebli „ MAREK” Kazimierz i Paweł Marek Skawica
Producent Mebli Sosnowych „DEJA” Agata i Józef Deja Skawica
Skład Materiałów Budowlanych „FICEK” Włodzimierz Ficek i Janina Ficek Skawica
Zakład Mechaniki Pojazdowej Daniel Kaczmarczyk Skawica
Blacharstwo-Lakiernictwo „AUTO-MAR”  Mariusz Marek Skawica
Producent Okien i Drzwi „MARAND” Barbara Pająk Zawoja
Tartak Suszarnia Urszula i Andrzej Basiura Zawoja
Zakład Ślusarski, Skup Złomu i Surowców Wtórnych Stefan Polański Białka
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowo – Produkcyjne „DROGBUD” Kazimierz Sobaniak Zawoja
Sklepy Spożywcze „GABRIELA” Katarzyna Krzysztof Dyrcz Skawica
Sklep Spożywczy „SEZAMEK” Joanna Ceremuga Skawica
Sklep Spożywczy „GROSZEK” Katarzyna i Janusz Czarny Skawica
Firma Handlowo-Usługowa „KOMATEX” Natalia Papushina  Skawica
Ślusarstwo Tokarstwo Spawalnictwo „GASEK” Skawica
Naprawa Samochodów i Ogumień Adrian Bartyzel Skawica
Wyrób Elementów do Palet Józefa Wojtyczko Skawica
Stacja Paliw „ZARUS” Mieczysław Zając Zawoja
Piekarnia „ŁYSOŃ” Marzena i Bartłomiej Wygona Skawica
Zakład Pogrzebowy „ANIMUS” Barbara Polańska i Andrzej Basiura Białka
Firma Handlowo-Usługowa Dorota i Józef Szwed Łapczyca
Wędzarnia Adam Myszogląd Mszana Dolna, Sklep „AVITA” Skawica
Baca Krzysztof Bachleda – Curuś Poronin Bacówka Skawica
Galanteria Drzewna Piotr Żurek Skawica
Wyroby z Drewna Elżbieta i Tadeusz Marek Skawica
Wyroby z Drewna Maria i Jan Marek
Wyroby z Drewna Beata i Mirosław Pacyga Skawica
Transport Międzynarodowy „BENE” Teresa Gaczorek Kraków
Świetlica Środowiskowa Skawica

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Wszystkim Sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Dożynek.  Cieszymy się, że są wśród nas ludzie, którzy pomagają kultywować lokalną tradycję. Mamy nadzieję, że będziecie z nami w kolejnych latach.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content