Aktualności|

Patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawicy jest zmarły tragicznie na skutek wypadku samolotowego polski językoznawca i nauczyciel akademicki, Zenon Klemensiewicz. Wybór słynnego polskiego uczonego na patrona szkoły pięknie uzasadniła w swoim wierszu wieloletnia nauczycielka i dyrektor szkoły Helena Bialikiewicz „By dziatwa pamiętała, że w słowach chęć tylko drzemie, że w czynach chwała […] Ty będziesz nam patronem Profesorze”.

W ostatnim tygodniu listopada w szkole w Skawicy obchodzono Dzień Patrona. Nie były to zwyczajne obchody, przybrały bowiem formę rywalizacji konkursowej. Dla uczniów klas V – VI przygotowano turniej językowy, połączony z zawodami sportowymi.

Aby zdobyć pytania i zadania, należało najpierw wykonać ćwiczenia m.in. obiec pachołki czy kozłować piłkę. Jedno z zadań konkursowych polegało na rozwiązaniu krzyżówki gramatycznej, następne z kolei na rozkodowaniu rysunku. Aby dowiedzieć się co ukryło się w diagramie, należało wybrać poprawną formę. Dlatego też uczniowie zastanawiali się jak mówimy i piszemy – „w ogóle”, czy „wogóle”, „wziąść” czy „wziąć”, „włączyć” czy „włanczać”. Oj, szare komórki poszły w ruch. Ostatnie zadanie konkursowe polegało na doborze zasad ortograficznych do wyrazów i dopisanie swoich przykładów do podanych już reguł. Tego roku tytuł mistrzów trafił do uczniów klasy VIa – Gabrieli Marszałek, Pauliny Matulak i Jakuba Smyraka, na drugim miejscu znalazła się klasa VIb – reprezentowana przez Zuzannę Czarny, Katarzynę Kozinę i Wiktora Jochymek.

Uczniowie klas ósmych oraz klasy siódmej rywalizowali w „Wielkim Teście Wiedzy o Zenonie Klemensiewiczu”. Zagadnienia konkursowe dotyczyły życia i twórczości patrona. Pojawiły się m.in. pytania o to, jak uczniowie nazywali swojego nauczyciela, czy lubił się spóźniać, gdzie spędzał czas wolny, gdzie studiował i pracował, a także w jakich okolicznościach zginął. Rywalizacja była zacięta, a gracze szli „łeb w łeb”, dlatego konieczna okazała się dogrywka, czyli językowe kodowanie. W konkursie zwyciężyła klasa VIIIb reprezentowana przez Joannę Motowidło, Mateusza Kutę oraz Gabriela Pancarowicza, na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta – Julia Woźnica, Marta Sasuła i Amelia Zajda z klasy VII, trzecie miejsce na podium przypadło klasie VIIIa w składzie Łukasz Ficek, Dawid Szafraniec i Konrad Kaczmarczyk. Wszystkim zawodnikom gratulujemy wiedzy.

Najmłodsi uczniowie także świętowali to ważne wydarzenie – wykonali piękne laurki z podziękowaniem dla Patrona.

Wszystkim, którzy włączyli się w obchody Święta Patrona składamy serdeczne podziękowania.

Anna Polak
Magdalena Słapa

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content