Aktualności|

Ten mały mieszkaniec Zawoi bardzo nas potrzebuje. Olaf ma zaledwie 2,5 roku i już musi mierzyć się z nowotworem. Sama walka z chorobą to jednak nie wszystko. Aby ją stoczyć potrzebna jest ogromna suma pieniędzy – blisko milion złotych. Tylko wspólnie jesteśmy w stanie osiągnąć cel i zebrać taką kwotę, dlatego już teraz gorąco zachęcamy wszystkich do wsparcia tego maleńkiego, ale i bardzo dzielnego chłopca.

Wiadomość o chorobie Olafka spadła na jego rodzinę zupełnie niespodziewanie. Chłopiec rozwijał się prawidłowo, jednak 17 października 2019 roku w godzinach porannych zemdlał.  Rodzice zabrali go do szpitala, gdzie wykonano badania krwi i moczu, które jednak niczego nie wykazały. Tego samego dnia, późnym wieczorem, wykonano mu USG jamy brzusznej, w którym, jak się później okazało, znajduje się guz o wielkości 10 cm. 21 października 2019 roku Olafek trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na oddział Onkologii.
Tam jego stan drastycznie się zmienił był w bardzo złym stanie, a kolejne dni były coraz to gorsze. Opadł z sił przestał jeść, mówić i chodzić. 25 października 2019 roku wykonano zabieg biopsji, który wywołał kolejne obawy o życie chłopca. Następne badania, które były wykonywane przynosiły same złe wieści, potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. To rak złośliwy u nazwie neuroblastoma. 

Olafek tak opadł z sił, że potrzebne było dożywienie dożylne oraz przez sondę. Z jego pięknych blond loków pozostało tylko wspomnienie, stracił wszystkie włosy, a z jego twarzy zniknął również uśmiech.

Na obecną chwilę Olaf przyjął 4 cykle chemii, która obniża jego odporność. Przebywa w izolatce, gdzie nie ma kontaktu z otoczeniem, a osoba, która z nim przebywa musi mieć maskę i fartuch ochronny.

Przed Olafkiem jeszcze długa i kosztowna droga. Czekają go 4 cykle chemii, po czym nastąpi wycięcie guza, pobranie komórek macierzystych i kolejna ostateczna najgorsza chemia. Będzie ona zakończeniem leczenia, które nie jest refundowane przez NFZ. Dalsze leczenie będzie polegać na leczeniu przeciwciałami.
– Lekarze dali nam bardzo krótki czas, aby uzbierać kolosalną kwotę, której nie jesteśmy w stanie sami uzbierać – przyznają rodzice Olafka. Do zebrania jest blisko milion złotych, a czasu pozostało niewiele. Termin wyznaczony przez lekarzy to koniec lutego 2020 r.

Już teraz można wesprzeć Olafka m.in. poprzez zbiórkę utworzoną na portalu siepomaga.pl:
https://www.siepomaga.pl/olaf?fbclid=IwAR246aXPJr-r-jzzyY5gEtFPup0KVK1oilgMCW83i-8c4LAV7mp-gP8wS88

W najbliższym czasie na terenie gminy Zawoja planowane są również zbiórki i imprezy na rzecz Olafa:
– 15 grudnia 2019 r. – zbiórki podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego na Skawicy (stoisko dedykowane Olafowi)
– 22 grudnia 2019 r. – zbiórka po wszystkich mszach świętych przy kościele w Zawoi Centrum oraz stoisko na Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Babiogórskim Centrum Kultury.
– 6 stycznia 2020 r. – Orszak Trzech Króli dla Olafa i rozgrywki piłkarskie na hali sportowej BCS w Zawoi Centrum
– Pierwsza połowa lutego – koncert dla OLAFA

UWAGA! Do 20 GRUDNIA zbieramy rzeczy na licytacje. Można je przekazywać do Babiogórskiego Centrum Kultury (pn. – pt. 8.00 – 16.00) tel. 33 8775 066 lub do rodziny (w ciągu dnia). Licytacje odbędą się podczas koncertów oraz rozgrywek piłkarskich towarzyszących Orszakowi Trzech Króli. Część fantów zostanie wystawiona na aukcjach.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content