Data: 28/01/2023, (Całodniowe),

Kategoria: Obchody,


Urszula Janicka – Krzywda – patronka Babiogórskiego Centrum Kultury, etnografka, folklorystka i dziennikarka, wybitna znawczyni kultury ludowej Karpat, zasłużona dla regionu babiogórskiego. Urszula odeszła w 2015 roku, od jej śmierci mija już 8 lat.

Co roku staramy się przypominać, postać tej niezwykłej osoby poprzez realizację różnych przedsięwzięć m.in koncertów poświęconych jej pamięci. W tym roku 28 stycznia na scenie Babiogórskiego Centrum Kultury pojawi się artystka nietuzinkowa, której twórczość była niezwykle ceniona przez Urszulę. Mowa tu o cygańskiej poetce TERESIE MIRDZE, która tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.

Wydarzenie zostanie poprzedzone złożeniem kwiatów na grobie Urszuli Janickiej – Krzywdy oraz mszą świętą w jej intencji. która odbędzie się o godzinie 17.00 w kościele św. Klemensa w Zawoi Centrum.

Wstęp wolny.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content