Data: 23/10/2022, (Całodniowe),

Kategoria: Impreza,


ZAPROSZENIE na Babiogórski Pokaz Mody
Wójt Gminy Zawoja oraz Starosta Obec Oravska Polhora, zapraszają na Babiogórski Pokaz Mody, który zawita na scenę Babiogórskiego Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej Krzywdy w Zawoi, w niedzielę 23 października 2022 r. o godz. 15.00.
W trakcie pokazu zostaną zaprezentowane tradycyjne stroje Górali Babiogórskich, bogato zdobione haftem babiogórskim. To, co wyróżnia ten pokaz to nie tylko unikatowa kolekcja, ale fakt, że modelki i modele prezentujący stroje, są ich projektantami i wykonawcami. Stroje powstały w ramach warsztatów hafciarskich realizowanych przez ostatnie pół roku w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi, pod okiem ekspertki – Reginy Wicher, etnografki, regionalistki i artystki, przy wielkim zaangażowaniu uczestniczek i uczestników warsztatów – mieszkańców Skawicy i Zawoi.
Warsztaty wieńczy niedzielny pokaz, na którym zostaną zaprezentowane własnoręcznie wykonane babiogórskie stroje, bogato zdobione haftem, zachwycające swą kolorystyką ,będące nośnikiem tradycji i kultury spod Babiej Góry. Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja m.in. na temat symboliki dawnych zdobień, ich form, barw.
Pokaz jest finalizacją projektu realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa, mającego na celu ochronę dziedzictwa kulturowego poprzez przekazanie wiedzy o tradycyjnych metodach zdobienia tkanin wśród mieszkańców Gminy Zawoja i Oravskiej Polhory, a tym samym ochronę przed zapomnieniem ważnego dziedzictwa kulturowego w postaci tradycyjnych wzorów hafciarskich.
Zaczynamy o godzinie 15.00 Babiogórskim Pokazem Mody, po którym nastąpi Wernisaż Wystawy ,,Na styku natury i kultury’’. Wrażeniom estetycznym towarzyszyć będzie uczta kulinarna w postaci poczęstunku regionalnego.
ZAPRASZAMY!

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content