Aktualności|

Wokół Babiej Góry zaklętych jest mnóstwo baśni i legend, a także pięknych tradycji, które stanowią spuściznę naszych przodków. „Tajemnice wokół Babiej Góry” to projekt, który pozwoli odkryć wiele zagadek i poczuć się bliżej zaskakującej, ale i niezwykle fascynującej Królowej Beskidów.

Jedni mówią, że jest kapryśna, inni z kolei podkreślają jej nieprzewidywalność. Jedno jest pewne – Babia Góra kryje w sobie wiele tajemnic, które sprawiają, że zyskuje również miano intrygującej. Każdego dnia daje się poznać z innej strony, ale czy pozwoliła już odkryć wszystkie swoje tajemnice? „Tajemnicza Babia Góra” – dzięki temu projektowi stanie się ona bliższa nie tylko mieszkańcom gminy Zawoja, ale przede wszystkim turystom.

Skąd tak naprawdę wzięła się Królowa Beskidów? W czym tkwi jej porywisty charakter? I dlaczego jej szczyt nosi nazwę „Diablak”? Ludność żyjąca u stóp Babiej Góry – zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie – mogłaby na te pytania odpowiedzieć na wiele sposobów. Rozmawiając z mieszkańcami tych terenów można usłyszeć m.in. o kobiecie, która zamieniła się w kamień, gdy zobaczyła, że miłujący ją zbójnik został zabity podczas kolejnej wyprawy, a także o diablim zamku, który na szczycie miał zbudować sam czart. To jedynie namiastka tajemnic, które krążą wokół tej niezwykłej góry, ale to także dobry początek ku temu, aby zagłębić się w historie związane z Królową Beskidów, zwaną też Matką Niepogód. Gmina Zawoja w porozumieniu ze słowacką gminą Oravska Polhora postanowiła odkryć tajemnice tego miejsca i sprawić, aby te tereny zostały również lepiej poznane przez turystów. W tym celu sięgnęli po środki Stowarzyszenia „Euroregion Beskidy” Interreg Polska – Słowacja i realizują transgraniczny projekt z Gminą Oravska Polhora „Tajemnicza Babia Góra”.

Turyści spacerujący po zboczach Królowej Beskidów mogą liczyć na moc zabawy z grą dostępną na urządzeniach mobilnych. Dzięki niej odkryją najciekawsze miejsca, dowiedzą się, jak wygląda codzienność bacy, zagłębią się w kulturę pasterską, zwyczaje górali babiogórskich, a także zmierzą się z wieloma zadaniami i łamigłówkami. Przed nimi prawdziwa podróż do świata legend, góralskich zabaw i polsko-słowackich tradycji.

Wokół Babiej Góry zaklętych jest mnóstwo baśni i legend, a także pięknych tradycji, które stanowią spuściznę naszych przodków. „Tajemnice Babiej Góry” to zatem projekt, który pozwoli odkryć wiele zagadek i poczuć się bliżej zaskakującej, ale i niezwykle fascynującej Królowej Beskidów.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej i strony internetowej www.tajemnicebabiejgory.eu.
Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych informacji o Zawoi i okolicach oraz wiele wciągających gier dla całej rodziny.

 

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content