Aktualności|

W sobotę, 6 lipca 2019 w zawojskim skansenie im. Józefa Żaka na Markowych Rówienkach odbyły się sianokosy. Konkurs składał się z trzech konkurencji: koszenia trawy, roztrzepywania i kopienia.

Wprowadzeniem do wydarzenia był pokaz klepania kosy na tzw. babce. Józef Kozina wyjaśnił, jakie narzędzia są najlepsze oraz jakie są tajniki tej wyjątkowej umiejętności. Następnie pierwszy pokos skosił Franciszek Klimasara, który opowiedział o koszeniu jako sztuce, którą niewielu dzisiaj zna. Podpowiedział także drużynom, jakich błędów należy unikać. Następnie drużyny wylosowały numery pól i przystąpiły do pracy. Panowie prężyli mięśnie przy koszeniu, panie roztrzepywały trawę, a następnie wspólnie wbijali ostrew i kopili trawę. We wszystkich konkurencjach ważny był czas, ale także dokładność wykonanego zadania.

W zawodach wzięło udział 6 drużyn z całej gminy Zawoja. Wszyscy zawodnicy pokazali duże umiejętności i doskonałą kondycję fizyczną, wytrzymując szybkie tempo każdej z konkurencji. Komisja w składzie: Franciszek Klimasara, Maciej Mażul i Regina Wicher podliczyła punkty i wyłoniła zwycięzców. Na szóstym miejscu uplasowali się “Swoi” z Zawoi Markowej, piąte miejsce zajęli “Sołtysianie” ze Skawicy. Miejsce tuż za podium przypadło drużynie “Spod Grubej Jodły” z Zawoi. Trzecie miejsce wywalczyli “Suchogórzanie”, drugie miejsce przypadło drużynie “Wiatroki” z Przysłopia, zaś “Mosornianie” wywalczyli zaszczytne pierwsze miejsce. Drużyny otrzymały narzędzia i akcesoria do pielęgnacji ogrodu, a także sadzonki drzewek i kwiatów. Sponsorem głównej nagrody była firma PIL-KOS, która ufundowała podkaszarki elektryczne.

Po męczącej pracy zawodnicy zostali poczęstowani tradycyjnymi smakołykami, przygotowanymi przez zespół Cieślica z Zawoi, który potem uraczył wszystkich babiogórską muzyką i tańcem.

Organizatorami imprezy byli: Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi, W Góry, Babiogórski Park Narodowy oraz sołtysi z gminy Zawoja.

Fot. Anna Kulka

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content