Aktualności|

Festiwal pełen muzyki Karpat, dawnych zwyczajów i tradycji, autentycznej sztuki ludowej oraz ludzi rozkochanych w tradycyjnej muzyce folklorystycznej – już niebawem rozpoczynamy 37. Babiogórską Jesień.

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja Babiogórskiej Jesieni. Festiwalu, który nie tylko prezentuje folklor Górali Babiogórskich, sztukę ludową całego regionu, ale i pozwala poznać muzykę i taniec całego łuku Karpat. Wszystko to dzięki najlepszym zespołom z regionu Podbabiogórza, ale i zaproszonym gościom, prezentującym na scenie melodie regionów, z których pochodzą.

To niezwykłe święto kultury ludowej odbędzie się w tym roku w terminie od 17 do 19 września, a jej myślą przewodnią będzie przędzenie, tkanie będące wizualizacją kategorii temporalnych.

Całość rozpocznie się konferencją naukową, która będzie stanowić kontynuację rozważań z 2020 r. i zostanie poświęcona roli kobiet w historii, tradycji i kulturze regionu Podbabiogórza w kontekście gór: Beskidów a nawet Karpat. Tego samego dnia (17 września) odbędzie się także wernisaż poplenerowej wystawy tkackiej.

Kolejne dni, a więc sobota i niedziela to niezmiennie taniec i muzyka folklorystyczna oraz folkowa, która wybrzmiewać będzie z festiwalowej sceny. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy m.in. takich artystów jak Trebunie-Tutki & Gooral, POTOCK, Kamil Kołodziejczyk BAND czy zespół Czeremszyna. Nie zabraknie również pokazów i animacji związanych z kulturą ludową Górali Babiogórskich.

Wydarzenie nie mogłoby się jednak odbyć bez tradycyjnego jesiennego redyku, a więc powrotu pasterzy z owcami do wsi i ich podziału pomiędzy gospodarzy. Odbędzie się on w sobotę i poprzedzi oficjalne otwarcie festiwalu.

Jak co roku na terenie festiwalu odbywać się będą Targi Sztuki i Rękodzieła Ludowego, pokazy rękodzielnicze, pokaz „Na szałasie, a także mnóstwo innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Szczegóły na: www.babiogorskajesien.pl
Facebook: https://www.facebook.com/events/309277350868724

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content