Aktualności|

W niedzielę 25 sierpnia 2019 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej odbyły się uroczystości odpustowe, które zostały połączone z Jubileuszami Kapłańskimi księży pochodzących ze skawickiej parafii.

Celebransami sumy odpustowej byli dostojni Jubilaci. Dziękowali oni za wielki dar uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa Pana, za każdy piękny jubileusz istnienia: Diamentowy Jubileusz Kapłaństwa ks. Czesława Pacygi, Złote Jubileusze: ks. Kazimierza Buby i Bogusława Czarnego, Srebrny Jubileusz ks. Mirosława Smyraka oraz za 25-letnią posługę w Zakonie Albertynów brata Wiesława Kaczmarczyka.

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani: z rocznika święceń 1969 ks. Kazimierza Buby, księża z parafii należących do dekanatu Maków Podhalański, rodzina, przyjaciele i znajomi. Nie mogło zabraknąć również samych parafian, którzy byli mocno zaangażowani w oprawę Mszy Świętej. Swoją obecnością zaszczycili nas poprzedni proboszczowie parafii: Ks. Józef Bafia i ks. Krzysztof Strzelczyk oraz Senator RP Andrzej Pająk. Na Jubileusz  przybyli również  wierni z parafii Laliki pod wezwaniem Ducha Świętego i z parafii Juszczyna pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, gdzie ks. Kazimierz Buba posługiwał przed laty.

Wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz ks. Edward Łatka. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Mirosław Smyrak, referent Wydziału Spraw Zakonnych Kurii Metropolitarnej w Krakowie, delegat do Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, pełniący posługę duszpasterską w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe Straży Pożarnej ze Skawicy i Suchej Góry, Orkiestra Dęta oraz organista Wiesław Kowal.

Na zakończenie uroczystości Czcigodnym Jubilatom życzenia złożyli przedstawiciele grup parafialnych i przybyli goście: Rada Parafialna, Zespół Charytatywny, Rada Sołecka Skawica Centrum, Rada Sołecka Sucha Góra, ministranci, lektorzy, przedstawiciele z parafii Laliki. Szacunek, uznanie i podziękowanie za ofiarną posługę kapłanów w Kościele wyraził Senator RP Andrzej Pająk. Końcowe słowo do zebranych wygłosił najstarszy kapłan ze Skawicy ks. Stanisław Franczak „gratulujemy wam drodzy jubilaci, że doczekaliście tych lat w służbie Chrystusowego  kapłaństwa. Nikt z nas kapłanów nie wymyślił swojego kapłaństwa i nikt z nas nie rzuca nasienia do swojej duszy tylko sam Pan Bóg.”

Liturgiczne zgromadzenie zakończyła Eucharystyczna Procesja wokół kościoła. Po południu o godz.16.00 mieszkańcy spotkali się na Placu Świętego Jana Pawła Wielkiego, gdzie odbył się festyn parafialny. Dużo działo się na scenie i za kulisami. Część artystyczną rozpoczął zespół folklorystyczny „Zbójnik”,specjalną dedykacją poświęconą odpustowi parafialnemu ku Czci Matki Bożej Częstochowskiej oraz Jubilatom. Ponadto zaprezentował babiogórskie tańce, melodie i przyśpiewki oraz wybrane tańce z Żywiecczyzny i Orawy.  Po nich miał miejsce koncertOrkiestry Dętej ze Skawicy, na koniec wystąpili Siewcy Dobrej Nowiny zespółIGramy z Pokusą.  Każdy koncert wniósł świeżość, energię i dużo radości.  Poprzez śpiew i braterski taniec została wyrażona modlitwa uwielbienia i Chwała Bogu, Jezusowi, Duchowi Świętemu i Maryi. Marcin Pokusa zaimprowizował Pociąg w Skawicy, zaprosił ks. Edwarda proboszcza jako lokomotywę parafii, a za nim wierni parafianie utworzyli wielki pociąg do nieba.  Sceniczną konferansjerkę prowadziła Elżbieta Makoś-Pacyga, która przeprowadziła konkurs wiedzy o Świętym Janie Pawle II oraz zachęcała do kwestowania na rzecz misji na Ukrainie. Całość festynu uzupełnił poczęstunek w formie grilla, gulaszu, grochówki, ciast domowego wypieku, napojów.

W czasie trwania zabawy została przeprowadzona zbiórka na działania charytatywne Braci Albertynów w Zaporożu, gdzie przełożonym Domu Zakonnego jest nasz parafianin Wiesław Kaczmarczyk. Brat Albertyn przygotował i zaprezentował na wystawie ponad 50 zdjęć, ukazujących codzienne życie w przytulisku z bezdomnymi i inne dzieła: chrzciny, komunie, śluby, pogrzeby i pielgrzymki. Na fotografiach są ludzie pracujący w kuchni, piekarni, krajobrazy, życie codzienne uchwycone w obiektywie. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, wernisaż obejrzało kilkadziesiąt osób.

Autor wystawy opowiedział o swojej posłudze misyjnej, podkreślił, że ich służba jest możliwa dzięki ofiarności ludzi. Można ofiarować pięknie swój czas, zachęcał młodych do podejmowania trafnych decyzji o podjęciu służby wśród potrzebujących. Życie w zgromadzeniu to nie nuda, to bezcenny czas nauki, odpoczynku, słuchania i modlitwy. Papież Franciszek powiedział: „Naszym celem życia jest niebo”,składając ofiary, jesteśmy zaangażowani w to piękne dzieło – wybieramy wspaniałość nieba. Wspomniał o wielkiej wartości chleba na ukraińskim stole, jest podawany do każdego posiłku. Na przykład łany zbóż  są oznakowane: „Ostrożnie Chleb”, tak bardzo cenione jest każde ziarno.

Ofiara zebrana do puszek w Skawicy będzie przeznaczona na wypiek chleba w Piekarni Braci Albertynów, do której brat Wiesław zaprasza… „Otwierajcie serca, otwierajcie swoje kieszenie, róbmy razem to wspaniałe Dzieło Miłosierdzia”. Ludzie są bardzo wdzięczni za posługę i niejednokrotnie dziękują jak pewien młodzieniec: dzięki Domowi temu, dzięki tej Waszej pracy, odzyskałem człowieczeństwo. To człowieczeństwo uzyskał  dzięki  ofiarodawcom, z pomocą finansową można tych ludzi wyciągać z bagna, robić ich przepięknymi, wspaniałymi istotami. Kto nie może wesprzeć  finansowo niech ofiaruje swą modlitwę.

Agata Fujak i Małgorzata Gasek
Fot. Adam Brańka i Sucha24.pl

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content