Aktualności|

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani  prawa do przyszłości.”

Te piękne i ważne słowa wypowiedział wiele lat temu Marszałek Józef Piłsudski.  Dziś obchodzimy święto Niepodległości. Cieszymy się, że żyjemy w kraju wolnym, pięknym i niezależnym. Dzieci i młodzież mogą swobodnie się rozwijać, poznawać świat, cieszyć się wolnością i niezależnością, dorośli mogą swobodnie pracować, mieć własne poglądy, rozwijać pasje i wychowywać dzieci w wolnej Polsce. Nie byłoby tak, gdyby nie 11.11.1918 roku, data szczególna, o której należy pamiętać i z której należy być dumnym.

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skawicy uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości podczas uroczystego apelu przygotowanego przez klasę VII. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli najpiękniejsze utwory poetyckie polskich Wieszczów Narodowych, którzy tęsknili za wolną ojczyzną. Widzowie usłyszeli piękny utwór C. K. Norwida
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi dla uszanowanie
Dla darów nieba,
Tęskno, mi Panie
(…).
Zabrzmiały również pieśni żołnierskie i niepodległościowe. Tło do recytacji poezji stanowiły kompozycie wielkiego Polaka – Fryderyka Chopina.

Szkoła włączyła się również w akcję „Szkoła do hymnu”.  Zgromadzeni w sali uczniowie i nauczyciele dokładnie o 11.11 stojąc na baczność, z dumą odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci z radością machały flagami i dumnie wypinały pierś, na której miały przepięte kotyliony.

Na koniec odbył się krótki koncert laureatów i uczestników Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, Powstańczej oraz Piosenki Żołnierskiej, a wystąpili m.in. Aleksandra Pacyga (kl. Va), Aleksandra Chorąży (kl. VIa), Wiktor Jochymek i Patryk Szafraniec (kl. VIb) oraz Mariola Zguda, Wiktoria Wronka, Aleksandra Kaczmarczyk i Karolina Spyrka (kl. VIIIa) .

 

Magdalena Słapa

 

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content