Aktualności|

„Babiogórska Jesień” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie Beskidów, festiwal ten corocznie prezentuje folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są niezwykle wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Kolejna edycja tego wielkiego święta czeka nas już w ten weekend, a więc pomiędzy 27 a 29 września 2019 r.

Impreza od początku swojego istnienia wypracowała własny niepowtarzalny charakter. „Babiogórska Jesień”  przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku – powrót pasterzy z owcami do wsi.

W tym roku nie może być inaczej! Całe wydarzenie rozpoczniemy tradycyjnie od widowiska REDYKU, a więc wspomnianego powrotu pasterzy z owcami do wsi. Na terenie festiwalu pojawi się szałas z bacą i jego pomocnikiem, koszar dla owiec, namiot w którym prezentowane będzie rzemiosło i sztuka babiogórska, stoiska z wyrobami twórców ludowych oraz pysznym regionalnym jadłem.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę na festiwalowej scenie prezentować się będą zespoły z podbabiogórza oraz wspaniali goście, którzy dotrą pod Babią Górę z różnych zakątków Polski i zza granicy. Będziemy świadkami występów m.in. Górali Babiogórskich, Górali Orawskich, Górali Łąckich, Górali Podhalańskich, a także zaprzyjaźnionych zespołów z Rumunii i Słowacji. To jednak nie wszystko! Na scenie zagoszczą również artyści z zespołu folkowego EST-OUESTz Francji, którego wokalistką jest charyzmatyczna Polka – Grażyna Pawlikowski. Nie zabraknie także folkowego głosu Babiej Góry, czyli zespołu POTOCK! Gwiazdą sobotniej zabawy będzie natomiast zespół – ZAKOPOWER, a w niedzielę grupa PSIO CREW.

Festiwal Babiogórska Jesień to jednak nie tylko koncerty i wspaniałe widowiska, to również rozmaite warsztaty, zabawy i animacje. Już teraz zapraszamy m.in. na warsztaty malowania na szkle, warsztaty malowania zabawki drewnianej, animacje dla najmłodszych pod nazwą „Babiogórskie figle” czy na pokazy rzemiosł charakterystycznych dla poszczególnych grup etnograficznych sąsiadujących z Góralami Babiogórskimi.

Tych, którzy chcieliby jeszcze pełniej poznać kulturę lokalnej społeczności zapraszamy na piątkowa konferencję naukową pn. „Górale Babiogórscy w badaniach  XX-wiecznych naukowców”. Jej szczegółowy plan można zobaczyć TUTAJ.

Więcej o 35. Babiogórskiej Jesieni na:
www.babiogorskajesien.pl
https://www.facebook.com/events/2187734018011445/

 

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content