8 czerwca 2019 r. odbył się jeden z najtrudniejszych górskich ultramaratów w Polsce, Grivel Ultramaraton Babia Góra. Tegoroczna edycja wydarzenia okazała się wyjątkowa, ponieważ najdłuższy dystans, Grivel Ultramaraton 6xBabia Góra ma w tym roku finishera! 6 razy na Babią Górę, za każdym razem innym szlakiem, w doskonałym czasie 15 godz. i 8 minut, wbiegł Roman Ficek– mieszkaniec Skawicy.
Roman Ficek jest drugim zawodnikiem, któremu w historii Ultramaratonu Babia Góra udało się pokonać trasę 6xBabia Góra w limicie czasu, który dla tego dystansu wynosi 17 godzin. Wcześniej udało się tego dokonać Krzysztofowi Dołęgowskiemu, który w 2017 r. pokonał trasę Ultramaratonu 6xBabia Góra w 16 godzin i 6 minut. Krzysztof startował na drugiej wersji trasy, ponieważ w tej 4 edycji przebieg trasy musiał być zmieniony. Podobnie też stało się w tym roku, ponieważ przebieg trasy Ultramaratonu 6xBabia Góra ponownie musiał zostać zmieniony. Ze względu na brak zgody na poprowadzenie tras po najwyższych strefach ochrony przyrody po słowackiej stronie Babiej Góry, z tras musiały zostać wyeliminowane odcinki przebiegające przez teren na Słowacji. Dzięki Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwu Sucha udało się jednak zachować ideę Ultramaratonu 6xBabia Góra i poprowadzić trasy tak, by zachować 6 różnych wbiegnięć na szczyt Królowej Beskidów, zachowując przy tym długość trasy oraz liczbę przewyższeń na zbliżonym poziomie. Warto też zaznaczyć, że dzięki tej zmianie trasa wróciła do swojego pierwotnego charakteru z pierwszych 3 edycji wydarzenia, czyli nie posiada ona odcinków płaskich oraz asfaltowych. Jest taka jak chciał Lucjan Chorąży, współtwórca trasy 6xBabia Góra, prowadzi albo do góry albo na dół.
Ultramaraton 6xBabia Góra nie jest rywalizacją z innymi zawodnikami, to przede wszystkim rywalizacja z limitem czasu, z Babią Górą, z trudnym technicznie terenem, z pogodą, z samym sobą…
Roman Ficek tak opisuje swoje zmagania: „Ultramaraton 6xBabia Góra to bardzo ciężkie zawody, w których walczysz nie tylko z rywalami, ale przede wszystkim z tą górą i pogodą, jaka Cię tam może spotkać. Trasa nie dość, że ma tysiące przewyższeń to dochodzą do tego potoki, po których biegniesz w górę i w dół, kilkanaście kilometrów biegu po dzikim lesie, bez ścieżek, ciężki bieg granicą o nachyleniu 30% i wspinaczką po łańcuchach i wiele innych trudności. Nie sposób się tam rozpędzić. W sobotę 8 czerwca zrobiłem to, wbiegłem tam 6x i dobiegłem do mety z czasem 15 godz. i 8 minut. Jestem szczęśliwy i usatysfakcjonowany, że mi się to udało. Nie jeden już tego próbował, próbowałem też i ja rok temu, kiedy burza złamała mi głowę i ukończyłem wówczas 5xBabia Góra. Jestem drugim człowiekiem, któremu to się udało. Taki był cel! Ultramaraton Babia Góra to wspaniała impreza, na której zawsze będę się pojawiał. Z ręka na sercu mogę powiedzieć, że Organizatorzy robią dobrą robotę i świetnie przygotowali tą imprezę. I LOVE BABIA MOUNTAIN.”
Przed Romanem Fickiem teraz kolejny projekt “Biegiem przez łuk Karpat… ponad 2000 km”. Szczegóły projektu na >>>https://www.facebook.com/romanficekbiegiemlukkarpat/
Biegi odbywające się w ramach Grivel Ultramaratonu Babia Góra to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających biegów górskich w Polsce. Na dystansach 2, 3, 4, 5, 6xBabia Góra zawodnicy wbiegają na szczyt Babiej Góry za każdym razem innym szlakiem. Duże przewyższenia, trudny technicznie teren oraz zmienne warunki pogodowe panujące na Babiej Górze sprawiają, że przebiegnięcie tych dystansów w limicie czasu jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych zawodników.
W tym roku odbyła się już 6. edycja Ultramaratonu Babia Góra i po raz kolejny sponsorem tytularnym wydarzenia została marka Grivel. Grivel Polska ufundował nagrody dla najszybszych zawodniczek i zawodników VI edycji Ultramaratonu Babia Góra.
Sponsorzy VI edycji Ultramaratonu Babia Góra to: Grivel Polska, Garmin Polska, Maspex – Tiger, Consorfrut Polska, Kuracjusz Beskidzki, Leki Polska, Salco, Nikwax oraz HydroFlask.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Partnerami biegu są: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Nadleśnictwo Sucha, Nadleśnictwo Nowy Targ, PGKiB Zawoja, Gmina Zawoja, Babiogórskie Centrum Kultury, Klub Aktywnych Mam z Zawoi, Traseo.
Obsługę medialną zapewniają: TVP3 Kraków, Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Napieraj.pl, Testy Outdoorowe, suskiDlaWas.info, Tygodnik Podhalański, Sucha24.pl, PowiatSuski24.pl.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl
Organizatorzy – “KOZICA” Fundacja Biegów Górskich
Zdjęcia: Magdalena Sedlak, Karolina Krawczyk, Dominika Rakszewska, Krzysztof Nagacz.