W początkach swego istnienia Skawica należała do parafii w Mucharzu. Kiedy powstała parafia w Makowie Podhalańskim, pieczę nad wsią przejął tamtejszy proboszcz. Na początku XIX wieku Skawica przeszła do nowopowstałej parafii w Zawoi, a samodzielną parafią stała się z początkiem roku 1952.

Historia powstania kościoła

Mimo iż parafia w Skawicy powstała dopiero kilka lat po II wojnie światowej, początki budowy kościoła, to lata o wiele wcześniejsze. Pierwsze starania o swój własny kościół skawiczanie podjęli jeszcze w latach 20-tych XX wieku, jednak wszystkie formalne sprawy i przygotowania zajęły sporo czasu i budowa ruszyła dopiero w roku 1938. Mieszkańcy zdecydowali, że świątynia będzie nosić wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej. W roku 1938 delegacja skawiczan udała się na Jasną Górę, by poświęcić kamień węgielny pod kościół. Jest on obecnie wmurowany w ścianę świątyni. Niestety dalszą budowę przerwał wybuch II wojny światowej. Do tej pory wybudowane zostało prezbiterium i mury nawy do górnej wysokości okien. W tej niedokończonej świątyni w czasie wojny Msze św. odprawiał dojeżdżający tu prawie w każdą niedzielę kapłan z Zawoi. Kilka razy do roku przyjeżdżał tu też niemiecki ksiądz, aby odprawić Eucharystię dla stacjonujących we wsi kilkunastu niemieckich żołnierzy.

Pierwszym kapłanem, który przybył do Skawicy na stałe był ks. Józef Balon. Było to w sierpniu 1944 roku. On to zaraz po zakończeniu wojny przy pomocy swoich parafian dokończył budowę świątyni. Ciekawostką jest, skąd skawiczanie zdobyli drut zbrojeniowy niezbędny do dalszych prac budowlanych. Otóż uzyskali oni zgodę władz na zabranie drutu, który w Grzechyni Niemcy zgromadzili do budowy swoich bunkrów. Tak więc zamiast na niemieckie bunkry, drut zbrojeniowy wykorzystano na polską świątynię.

Pierwszy ślub w skawickim kościele odbył się w roku 1948. Na ślubnym kobiercu stanęli wtedy Emilia Makoś i Stanisław Dyrcz, kościelny, który funkcję tę pełnił od początków kościoła w Skawicy aż do lat 90-tych. Również bardzo długo swoją posługę dla parafian sprawował pierwszy proboszcz – ks. Józef Balon. Parafią kierował on do roku 1987. Później pozostał w Skawicy, ale już jako emeryt aż do swojej śmierci w roku 1996. Pochowany został na skawickim cmentarzu, a wdzięczni parafianie wmurowali przy wejściu do kościoła tablicę poświęconą swemu pierwszemu proboszczowi.

Proboszczowie

• ks. Józef Balon (1944—1987), proboszcz
  • ks. Eugeniusz Kowalczyk (1987—1991), proboszcz
  • ks. Józef Bafia (1991—2010), proboszcz