Aktualności|

Bez Pana Stanisława Zgudy Zawoja nie byłaby tym samym miejscem. Jego zaangażowanie w życie gminy pozwoliło tchnąć w nią nowe życie i zaowocowało m.in. jednym z najbardziej znanych wydarzeń folklorystycznych w Polsce – Babiogórską Jesienią. Żegnamy go wdzięczni za jego ogromną pracę na rzecz całej zawojskiej społeczności.

Był rok 1984. Do Pana Stanisława Zgudy, naczelnika Gminy Zawoja przyjechał dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku Białej Tadeusz Trębacz, który zauważył, że Zawoja, jako duża gmina, idąc tropem innych gmin beskidzkich, powinna mieć swoją imprezę folklorystyczną. To właśnie wtedy zakiełkował pomysł „Babiogórskiej Jesieni”. W 1985 r. Pan Stanisław Zguda i ówczesny dyrektor GOK-u Pan Kazimierz Szymański utworzyli Komitet Organizacyjny Babiogórskiej Jesieni. Tak narodził się zawojski Festiwal Karpacki – Babiogórska Jesień.

– Inicjatywa spodobała mi się bardzo i po dość długiej dyskusji wymyśliliśmy nawet jej nazwę „Babiogórska Jesień w Zawoi”. Już nie pamiętam, kto dał taką propozycję, ale wszystkim zebranym się to spodobało i tak już zostało – wspominał w artykule „Moje wspomnienia Babiogórskiej Jesieni” Stanisław Zguda.

Stanisław Zguda miał 83 lata, został pochowany w Makowie Podhalańskim.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content