Aktualności|

Lepszego rozpoczęcia festiwalu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Pierwszego dnia 35. Babiogórskiej Jesieni powracaliśmy do dawnych zwyczajów spod Babiej Góry i osób ważnych dla tego terenu, a także rozkoszowaliśmy się pracami artystów podczas wystawy pn. „Babiogórskie Klimaty”.

Antoni Mazur to jeden z tych mieszkańców Zawoi, których wspominamy i wspominać będziemy z dumą. To również z pewnością jedna z tych osób, które dla tradycji, folkloru i rzemiosła Babiogórców odegrali istotną rolę. I choć nie ma go wśród nas to pamięć o nim pozostaje żywa. Żywe są też wspomnienia dotyczące jego dwóch największych pasji – rzeźbiarstwa i muzyki. Rezultatem tych wspomnień i spuścizny, którą pozostawił po sobie Antoni Mazur jest pomnik, który odsłonięto w ubiegły piątek, 27 września br. Ławeczka, na której „siedzi” artysta spod Babiej Góry znajduje się na Skwerku w Zawoi Centrum.

Konferencja naukowa w trakcie Babiogórskiej Jesieni to już tradycja. W tym roku, po raz piąty, naukowcy przybyli pod Babią Górę, aby dzielić się swoją wiedzą, a także czerpać z dorobku innych osób. Tematem przewodnim tego spotkania byli tym razem „Górale Babiogórscy w badaniach XX-wiecznych naukowców”.

Zupełną nowością w trakcie Babiogórskiej Jesieni była natomiast wystawa malarska poświęcona artystom tworzącym obecnie w rejonie Babiej Góry. Ekspozycji towarzyszyła również mini wystawa malarza ludowego Tadeusza Kudzi z Zawoi. Wernisaż odbył się w Galerii na Uciechę.

Fot. Michał Sośnicki

 

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content