Turystyka i krajoznawstwo dzieci i młodzieży w wolnej chwili? Czy to możliwe, czy komuś się chce? Tak, jak najbardziej! Otóż grupa uczniów, zrzeszonych w szkolnych kołach krajoznawczo-turystycznych PTSM w Krakowie i w Jerzmanowicach systematycznie poznaje Małopolskę. Tym razem prawie 70 uczestników w dniach 6-8 grudnia 2019 r. ruszyło w Beskid Żywiecki, do Zawoi na IV Mikołajowy Rajd PTSM. Korzystając z gościnności Schroniska Młodzieżowego w Zawoi-Wełcza rajdowicze trzy dni spędzili poznając przyrodę i kulturę Żywiecczyzny. Jak można się domyślić Mikołajów było bez liku, np. kierujący przy drodze, byli też pędzący na motorach i oczywiście ten, jedyny, prawdziwy święty Mikołaj z prezentami. Okazało się, że każdy, bez względu na wiek czeka na dobrego świętego Mikołaja.
W sobotę, jak to na rajdach czasem bywa, program został zweryfikowany. Planowana wycieczka z Przełęczy Krowiarki na Markowe Szczawiny ze względów bezpieczeństwa i kapryśnej pogody zamieniona została na Mosorny Groń (1047 m n.p.m.). Ale dzięki temu można było zrozumieć co to jest np. inwersja temperatur i podziwiać wspaniałe beskidzkie pejzaże, na czele z Królową Beskidów. Na dodatek wycieczka z góry skończyła się zjazdem na „byle czym” (Tylko Panu Piotrowi udało się zejść bez zjazdu!) To dopiero była frajda, okazało się to najlepszą atrakcją u stóp Babiej Góry. A jak pod Babią, to i zbój musiał być. Oczywiście był i to nie jeden! W czasie przedstawień grup pt. „Jak to Zbój Mikołaja spotkał” oraz przebrany, z prawdziwym pasem, w kierpcach i z ciupagą wystrojony w oryginalny strój góralski. Przewodnik Tomek Urbaniec kolejny raz ciekawie opowiadał o historii i życiu górali żywieckich. Odrobinę góralskich akcentów wpleciono w kolędy i pastorałki, prezentowane na wieczornym konkursie kolęd i lalek góralskich.
Zmagania rajdowe i zdrowa rywalizacja to nieodłączny element pracy zespołowej na rajdach. Uczy współpracy i odpowiedzialności. Także za przyrodę, którą należy szanować i dbać o nią koniecznie. A żeby znać wartość przyrody, najpierw trzeba ją poznawać i przede wszystkim nauczyć się chronić. I to właśnie dzieje się na rajdach: krajoznawstwo, czynny wypoczynek i edukacja w gronie rówieśników. Ogromnie cieszy, że organizatorów w działalności turystycznej wspierają lokalne samorządy i instytucje państwowe. Tegoroczny Rajd Mikołajowy został zorganizowany przy współpracy Gminy Zawoja, która ufundowała puchary i nagrody w konkursach. Wsparciem dla organizatorów było też Schronisko Młodzieżowe Zawoja Wełcza oraz Małopolska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski, które przekazały na rajd mapy turystyczne, informatory krajoznawcze i gadżety promujące Małopolskę. Jest to bardzo budujące, tym bardziej, że organizatorzy rajdów oraz nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami działają charytatywnie, w czasie wolnym od pracy. Wszystkim, którzy wspierają działalność turystyczno-krajoznawczą wśród dzieci i młodzieży bardzo dziękujemy J i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach!
Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor Rajdu
Teresa Sieradzka
Rajd w pigułce:
liczba uczestników: 69
szkoły uczestniczące:
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach (SKKT PTSM „Małe Żywioły”– Grupa Pracowite Elfy i Renifery, SKKT PTSM „Nietoperze” – Grupa Łosie i Reniferki.pl, SKKT PTSM „Ostaniec”
Szkoła „ Inspiracja” w Krakowie (SKKT PTSM „Inspiracja” – Grupa Bałwany z Inspiracji)
LO VIII w Krakowie ( SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych”)
Konkursy:
Konkurs krajoznawczy, konkurs na prezentację „Jak to zbój z Mikołajem się spotkał”, konkurs kolęd
i pastorałek, konkurs na lalkę góralską i konkurs na pejzaż beskidzki.
Puchary Wójta Gminy Zawoja otrzymali:
Kategoria klasy I-III: SKKT PTSM Małe Żywioły z Jerzmanowic (grupa Pracowite Elfy)
Kategoria klasy IV-VIII: SKKT PTSM Inspiracja z Krakowa (grupa Bałwany z Inspiracji)
Kategoria szkoły ponadpodstawowe: SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych” z Krakowa