Duża wieś letniskowa, powstała pod koniec XVI wieku (przed rokiem 1593). Parafię w Skawicy erygowano w 1952 roku. W 1817 roku, niedaleko miejsca gdzie dzisiaj wznosi się kościół, zbudowano niewielką domkową kapliczkę, istniejąca do dzisiaj. Według tradycji jej fundatorem był hrabia, który przyjeżdżał tu na ryby i polowania. Prawdopodobnie w czasie tych pobytów zamieszkiwał w leśniczówce czy też domku myśliwskim i w sąsiedztwie zbudował kaplicę mszalną. Co jakiś czas przyjeżdżał tutaj ksiądz z Zawoi, nieraz nawet parę razy w miesiącu. Budowę kościoła w Skawicy rozpoczęto w roku 1938. Wybuch wojny przerwał prace przy budowie. W niedokończonych murach prawie w każdą niedzielę mszę św. odprawiał ksiądz z Zawoi. Na większe święta przyjeżdżał tu także niemiecki kapłan, by odprawić nabożeństwo dla żołnierzy tutejszego posterunku. Po wojnie, w roku 1945, wznowiono prace przy budowie i szybko ukończono. Kościół nosi wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej, jest murowany z czerwonej cegły, z wieżą na przedłużeniu nawy. W głównym ołtarzu znajduje się kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, ufundowana przez skawickich parafian zamieszkałych w USA.
W pobliżu kościoła stoi oryginalny Pomnik Pamięci Pokoleń, upamiętniający m.in. męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.
Przy skrzyżowaniu do osiedla Sucha Góra znajduje się drewniana tablica upamiętniająca rozpoczętą tutaj ostatnią górską wycieczkę ks. kardynała Karola Wojtyły, odbytą 9. września 1978 roku, przed wyborem na Stolicę Piotrową. Rozpoczyna się tutaj Szlak Ks. Kardynała Karola Wojtyły, który biegnie do schroniska PTTK na Hali Krupowej i dalej przez szczyt Policy (1369 m npm) na przeł. Krowiarki.
We wsi zachowało się wiele zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych z XIX i początku XX wieku.
Ze Skawicy pochodził Jakub Śmietana, przywódca ruchu chłopskiego w starostwie lanckorońskim, ścięty w 1700 roku na zamku w Lanckoronie.