Dziecięcy Zespół Regionalny „Zbójnik” działa od 2004 roku w Zespole Szkół w Skawicy pod patronatem Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi. Głównym inicjatorem utworzenia zespołu regionalnego był ówczesny przewodniczący Rady Gminy Zawoja – Jerzy Pająk. Zdołał on przekonać do swojego pomysłu pozostałą część rady i ówczesnego dyrektora szkoły – Kazimierza Korca.

Zespół powstał, by młodzi ludzie, uczniowie szkoły, poznali kulturę i tradycję regionu Babiej Góry.

Myślą przewodnią zespołu jest przypomnienie czasów, kiedy to się „na zbój chodzowało”, a najsłynniejszym zbójnikiem był Józek Baczyński, rodem ze Skawicy. W repertuarze przeważa więc wątek zbójowania widziany oczami dzieci, które opowiadają sobie historię zbója Baczyńskiego i braci Giertugów, którą usłyszały od dziadków. Chłopcy zachowaniem, śpiewem i popisami w Hajduku chcą naśladować zbójników, podziwiając ich odwagę i animusz. Dziewczynki śmieją się z nich, że tacy niby chojracy, a boją się zwykłych gęsi i „po ćmoku do stajni iść”. Scenariusze przedstawień zespołu opracowała etnograf – dr Urszula Janicka-Krzywda.

Na początku działalności dużą pomocą zespołowi służyli członkowie zespołu i kapeli Juzyna, działający przy BCK w Zawoi. To oni przygrywali „Zbójnikowi” podczas pierwszych lokalnych występów. Współpraca między tymi zespołami do dziś oparta jest na wzajemnej pomocy i wymianie doświadczeń. Własna kapela powstała we wrześniu 2005 roku, kiedy to realizowano drugą część projektu Babiogórska Szkoła Muzyk pod patronatem starostwa suskiego. Dzięki funduszom powiatowym czwórka uczniów podjęła bezpłatną naukę gry na basach i heligonkach.

„Zbójnik” występował na wielu uroczystościach i przeglądach na terenie gminy, powiatu, ogólnopolskich i może poszczycić się wieloma osiągnięciami.

Najważniejsze z nich to: II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy 2006” w Suchej Beskidzkiej, I miejsce, w kategorii dziecięcej, w Ogólnopolskich Spotkaniach „IX Pastuszkowe Kolędowanie 2006” w Podegrodziu, I miejsce w kategorii młodzieżowej w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy 2008 i 2009, I miejsce za kolędowanie „Z turoniem” w XI Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych „Pastuszkowe Kolędowanie” – Podegrodzie 2008, I miejsce w konkursie zespołów śpiewaczych Druzbacka 2008, równorzędne I miejsce w kategorii młodzieżowej w XXVI Konkursie Muzyków, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – Druzbacka 2008 w grze na heligonce dla Dariusza Kaczmarczyka i Szymona Kaczmarczyka, II miejsce w Powiatowym Konkursie Gawędziarskim „Babiogórskie Posiady” dla Katarzyny Kaczmarczyk, I miejsce na Godach Żywieckich w 2009 roku… Zespół koncertował też na XXXII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce.
Są to ogromne sukcesy, które zachęcają dzieci do dalszej pracy i pokazania się większej publiczności.
Opiekunką zespołu jest Krystyna Szczurek a choreografem Krystyna Kołacz.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content