Polish English German Norwegian

 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualnościAktualności 2013Powołano Radę Naukową Korony Ziemi

Powołano Radę Naukową Korony Ziemi

Większość myśli, że Góry to gdzieś wysoko. Ale tak naprawdę zaczynają się na wysokości metr-półtora. Na wysokości serca. Z miłości do nich zrodził się pomysł Centrum Górskiego Korony Ziemi. Ogrom pracy włożony w projekt zaowocował w piątek 14 czerwca założeniem Rady Naukowej Centrum Górskiego Korony Ziemi.

Bernadette McDonald, Krzysztof Wielicki, Peter Hamor, Janusz Kurczab, Jerzy Porębski, Janusz Majer, Jerzy Natański, Wojciech Kukuczka, Jan i Małgorzata Kiełkowscy, Merlante Gilberto to tylko niektóre osoby ze świata gór które pojawiły się w Schronisku na Markowych Szczawinach aby powołać do życia podmiot stanowiący serce Centrum Górskiego – Radę Naukową. Z przyczyn losowych kilku członków Rady naukowej w tym dniu nie mogło pojawić się na spotkaniu, nie oznacza to jednak, że nie biorą udziału w tym przedsięwzięciu, są to: Janusz Onyszkiewicz, Piotr Pustelnik, Cecylia Kukuczka, Barbara Koszułap, Piotr Chmielnicki, Kurt Diemberger.

Na sali zgromadziły się wybitne autorytety, ludzie z ogromną wiedzą i umiejętnościami. Królowa Beskidów - Babia Góra dawno nie pamięta aby w jej progach spotkało się tak wiele ludzi których łączy tak mało – góry. Z drugiej strony góry to nic innego jak wszystko, dlatego ponad 50 osób oficjalnie wyraziło swoje wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu Centrum Górskiego. Na spotkaniu pojawiło się także wielu przedstawicieli władz samorządowych, instytucji oraz jednostek o znaczącym wkładzie w środowisko górskie.

Gościliśmy także partnerów strategicznych przedsięwzięcia – Piotra Malinowskiego (prezes Beskidzkiej Grupy GOPR), Tomasza Kozinę (kierownik Sekcji Babiogórskiej GOPR), Józefa Omylaka (dyrektor BgPN), Tadeusza Kosmana (Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha, Lasy Państwowe), Krzysztofa Masiuka (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gosppodarki Wodnej), Tadeusz Arkit (poseł na Sejm RP). Nie zabrakło naszych słowackich partnerów – prezesa Tatry Mountain Resorts – Bohusa Hlavatego oraz Mateja Huleja.

Jednym z pierwszych widocznych efektów działalności Rady Naukowej było oficjalne zawiązanie Centralnego Archiwum Górskiego pod przewodnictwem Janusza Kurczaba. Zdając sobie sprawę z ogromu zagadnienia i faktu iż jest to inicjatywa od dawna oczekiwana w środowisku górskim, szeregi archiwum postanowiły zasilić także tak znakomite osoby jak Jan i Małgorzata Kiełkowscy, Janusz Majer czy też Wojciech Kukuczka. Centrum Górskie Korona Ziemi będzie miejscem, gdzie trafiać będą poukrywane po piwnicach i magazynach pamiątki po najwybitniejszych polskich himalaistach.

W sobotę zaś odbyło się spotkanie z himalaistami w Sali Widowiskowej BCK w Zawoi. Dotyk Himalajów zawdzięczamy obecności Petera Hamora, Bernadetty McDonald, Wojtka Kukuczki, Jurka Porębskiego i Janusza Kurczaba. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Kukuczka” w reżyserii Jerzego Porębskiego.

Uprzedzając liczne pytania „ciekawskich” oraz przedstawicieli mediów o wybór Zawoi jako miejsca powstania Centrum Górskiego, odpowiadamy w myśl zasady jaką wyznawał brytyjski himalaista Geaorge Mallory: pytany dlaczego wchodzi na Mont Everest, odpowiadał „bo jest”, dlatego Centrum Górskie Korona Ziemi powstaje w Zawoi. Oczywiście nie zapominajmy o ogromnym zaangażowaniu Tadeusza Chowaniaka – wójta gminy oraz przedstawicieli lokalnego samorządu.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dziennikarskimi Wojciech Fuska (http://off.sport.pl/off/oraz Wojciecha Ciomborowskiego (www.beskidzka24.pl).


Autorzy tekstu: Bartosz Krawczak (Centrum Górskie Korona Ziemi), Anna Mazur (Babiogórskie Centrum Kultury)

Autor zdjęć: Bartosz Oczkowski

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy

Pod Diablakiem