Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń 
Stacja Dolna

HomeAKTUALNOŚCIAktualnościAktualności 2013Powołano Radę Naukową Korony Ziemi

Powołano Radę Naukową Korony Ziemi

Większość myśli, że Góry to gdzieś wysoko. Ale tak naprawdę zaczynają się na wysokości metr-półtora. Na wysokości serca. Z miłości do nich zrodził się pomysł Centrum Górskiego Korony Ziemi. Ogrom pracy włożony w projekt zaowocował w piątek 14 czerwca założeniem Rady Naukowej Centrum Górskiego Korony Ziemi.

Bernadette McDonald, Krzysztof Wielicki, Peter Hamor, Janusz Kurczab, Jerzy Porębski, Janusz Majer, Jerzy Natański, Wojciech Kukuczka, Jan i Małgorzata Kiełkowscy, Merlante Gilberto to tylko niektóre osoby ze świata gór które pojawiły się w Schronisku na Markowych Szczawinach aby powołać do życia podmiot stanowiący serce Centrum Górskiego – Radę Naukową. Z przyczyn losowych kilku członków Rady naukowej w tym dniu nie mogło pojawić się na spotkaniu, nie oznacza to jednak, że nie biorą udziału w tym przedsięwzięciu, są to: Janusz Onyszkiewicz, Piotr Pustelnik, Cecylia Kukuczka, Barbara Koszułap, Piotr Chmielnicki, Kurt Diemberger.

Na sali zgromadziły się wybitne autorytety, ludzie z ogromną wiedzą i umiejętnościami. Królowa Beskidów - Babia Góra dawno nie pamięta aby w jej progach spotkało się tak wiele ludzi których łączy tak mało – góry. Z drugiej strony góry to nic innego jak wszystko, dlatego ponad 50 osób oficjalnie wyraziło swoje wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu Centrum Górskiego. Na spotkaniu pojawiło się także wielu przedstawicieli władz samorządowych, instytucji oraz jednostek o znaczącym wkładzie w środowisko górskie.

Gościliśmy także partnerów strategicznych przedsięwzięcia – Piotra Malinowskiego (prezes Beskidzkiej Grupy GOPR), Tomasza Kozinę (kierownik Sekcji Babiogórskiej GOPR), Józefa Omylaka (dyrektor BgPN), Tadeusza Kosmana (Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha, Lasy Państwowe), Krzysztofa Masiuka (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gosppodarki Wodnej), Tadeusz Arkit (poseł na Sejm RP). Nie zabrakło naszych słowackich partnerów – prezesa Tatry Mountain Resorts – Bohusa Hlavatego oraz Mateja Huleja.

Jednym z pierwszych widocznych efektów działalności Rady Naukowej było oficjalne zawiązanie Centralnego Archiwum Górskiego pod przewodnictwem Janusza Kurczaba. Zdając sobie sprawę z ogromu zagadnienia i faktu iż jest to inicjatywa od dawna oczekiwana w środowisku górskim, szeregi archiwum postanowiły zasilić także tak znakomite osoby jak Jan i Małgorzata Kiełkowscy, Janusz Majer czy też Wojciech Kukuczka. Centrum Górskie Korona Ziemi będzie miejscem, gdzie trafiać będą poukrywane po piwnicach i magazynach pamiątki po najwybitniejszych polskich himalaistach.

W sobotę zaś odbyło się spotkanie z himalaistami w Sali Widowiskowej BCK w Zawoi. Dotyk Himalajów zawdzięczamy obecności Petera Hamora, Bernadetty McDonald, Wojtka Kukuczki, Jurka Porębskiego i Janusza Kurczaba. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Kukuczka” w reżyserii Jerzego Porębskiego.

Uprzedzając liczne pytania „ciekawskich” oraz przedstawicieli mediów o wybór Zawoi jako miejsca powstania Centrum Górskiego, odpowiadamy w myśl zasady jaką wyznawał brytyjski himalaista Geaorge Mallory: pytany dlaczego wchodzi na Mont Everest, odpowiadał „bo jest”, dlatego Centrum Górskie Korona Ziemi powstaje w Zawoi. Oczywiście nie zapominajmy o ogromnym zaangażowaniu Tadeusza Chowaniaka – wójta gminy oraz przedstawicieli lokalnego samorządu.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dziennikarskimi Wojciech Fuska (http://off.sport.pl/off/oraz Wojciecha Ciomborowskiego (www.beskidzka24.pl).


Autorzy tekstu: Bartosz Krawczak (Centrum Górskie Korona Ziemi), Anna Mazur (Babiogórskie Centrum Kultury)

Autor zdjęć: Bartosz Oczkowski

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy