Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeImprezy 201528 maja - Akcja oddawania krwi

28 maja - Akcja oddawania krwi

W czwartek 28 maja w godzinach od 13:30 do 16:30 odbędzie się kolejna Akcja honorowego oddawania krwi organizowana przez KLUB HDK PCK BABIA GÓRA w Zawoi.

Tradycyjnie akcja przeprowadzona zostanie w remizie OSP Zawoja Centrum.

Przypomnijmy, że krew oddać może każda zdrowa osoba w wieku 18 – 65 lat, ważąca minimum 50 kg. Kandydat do oddania krwi w ciągu 24 godzin przed oddaniem nie może spożywać napojów alkoholowych. Przed oddaniem krwi należy wypełnić ankietę dotyczącą obecnego stanu zdrowia, a po jej zweryfikowaniu każdy krwiodawca badany jest przez lekarza. Samo oddawanie krwi jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym i nie trwa więcej niż 5 minut. (tutaj do pobrania ankieta dla krwiodawców). Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno dawcy jak i biorcy krwi, każda jednostka krwi przed przetoczeniem jest szczegółowo badana.

Przypomnijmy, że jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, mężczyźni oddawać krew mogą co 8, a kobiety co 12 tygodni. Krew niezbędna jest w większości operacji, a także do wytwarzania wielu leków, niestety nie można „produkować” jej poza organizmem człowieka.

Prezes Klubu Michał Bartyzel gorąco zachęca do udziału w Akcji nie tylko dotychczasowych krwiodawców, ale także osoby, które dotychczas nigdy krwi nie oddawały, zwłaszcza młodzież.
Satysfakcja z ratowania czyjegoś życia jest o wiele większa niż 8 czekolad, dzień wolny od pracy, czy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej poza kolejnością. Nigdy też nie wiemy, kiedy sami potrzebowali będziemy pomocy. Słowa te brzmią wyjątkowo osobiście.

W dniu akcji Michał Bartyzel podda się operacji w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego w Lublinie, w wyniku której prawdopodobnie sam będzie potrzebował transfuzji krwi.

W trakcie Akcji przyjmowane będą także zgłoszenia od członków Klubu, którzy będą chcieli dostać kurtki z logo Klubu i PCK.


Pliki do pobrania:

 - Kwestionariusz dla krwiodawców

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy