Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeImprezy 201413 grudnia - Maraton Pisania Listów Amnesty International

13 grudnia - Maraton Pisania Listów Amnesty International

 

 

 

 

MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL
13 grudnia 2014, godz. 10:00; Babiogórskie Centrum Kultury


Drodzy Państwo,

w Zawoi rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International.
Już w następny weekend (13.12.2014) Zawojanie i nie tylko będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Kobiety i dziewczęta z Mkhondo których życie w ciąży jest zagrożone,  Paraskewi Kokoni - Romka pobita w rasistowskim ataku to osoby, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz piętnasty – tym razem 13-14 grudnia. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W Zawoi będziemy pisać w Babiogórskim Centrum Kultury. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 10:00 w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W ubiegłym roku w ponad 400 miejscach w całej Polsce napisano 214 427 listy. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Anna Kulka, Dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury

Dodatkowe informacje:
Lokalny koordynator wydarzenia: Anna Kulka, tel. 600952228, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


O Amnesty International
Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. SYLWETKI OSÓB W OBRONIE KTÓRYCH BĘDZIEMY PISAĆ LISTY – skrótowe informacje

Raif Badawi – Arabia Saudyjska -Bloger uwięziony za założenie strony internetowej
Jest założycielem forum internetowego dotyczącego praw społecznych i  politycznych „Saudi Arabian Liberals”. Skazano go za obrazę religii i złamanie  prawa dotyczącego Internetu. W maju 2014 roku otrzymał wyrok 10 lat  więzienia, 1000 batów, karę pieniężną, 10 letni zakaz podróżowania i zakaz publicznego wyrażania opinii w mediach internetowych i tradycyjnych

Paraskevi Kokkoni - Grecja - Romka pobita w rasistowskim ataku
Romka mieszkająca w Grecji. Ona i jej niepełnosprawny umysłowo 23-letni  siostrzeniec zostali pobici przez lokalnych mieszkańców w rasistowskim ataku.  W listopadzie 2013 roku trzej mężczyźni zostali oskarżeni o poważne  uszkodzenia ciała Paraskevi i jej siostrzeńca. Jednak sąd nie uwzględnił  poprzednich rasistowskich ataków.

Daniel Quintero - Wenezuela - Student torturowany za udział w proteście
Był 21-letnim studentem, kiedy brał udział w antyrządowej demonstracji w  lutym 2014 roku w Maracaibo, Zulia. Daniel był torturowany i przesłuchiwany  przez funkcjonariuszy Boliwariańskiej Gwardii Narodowej, którzy próbowali  uzyskać od niego nazwiska członków organizacji pozarządowej Wenezuela bez  kul (Venezuela Sin Balas) - walczącej o poprawę bezpieczeństwa i ukrócenie bezkarności), do której należał.

 

 

 

Pod Diablakiem

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy