Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeImprezy 201411 kwietnia - Ekstremalna Droga Krzyżowa

11 kwietnia - Ekstremalna Droga Krzyżowa


Ekstremalna Droga Krzyżowa z Zawoi rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum o godzinie 18:00 11 kwietnia. Po niej uczestnicy wyruszą na dwie trasy liczące odpowiednio 33 i 37 km, które przebiegają po górskich szlakach, a miejscem docelowym będzie Kalwaria Zebrzydowska. Zapisy na stronie www.edk.org.pl do 9 kwietnia lub u organizatorów 11 kwietnia. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.edk.org.pl/edycja-2014/zawoja.html. 

 


 

Dzisiaj często funkcjonuje obraz chrześcijanina, jako starszej babuszki, z różańcem w dłoni, zamkniętej w ciszy kościoła. Forma modlitwy bardzo właściwa i potrzebna Światu. Ciężko jednak wyobrazić sobie, aby taki aspekt duchowości mógł porywać młodych mężczyzn, którym nieraz zdarzy się pomyśleć, że chrześcijaństwo jest religią dla „mięczaków”? Na pewno nie! Otwórzmy Ewangelię, gdzie znajdziemy wiele przykładów męskiej formy duchowości. Zastanówmy się chwilkę nad fragmentem czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Jak ciężko przychodzi nam post w Środę Popielcową czy Wielki Piątek? Proszę sobie teraz wyobrazić czterdzieści dni…

Obserwując nasze pokolenie, zauważamy, że wielu z nas ma problem z pojęciem czym jest Męskość. Zatopieni w świecie gier komputerowych, piwka po pracy, ciągłego życia „pod spódnicą mamusi”. Żyjemy bez wyzwań, które kształtują i nadają sens bycia mężczyzną. Problem ten dostrzegł także ks. Jacek Stryczek, zbierając wokół siebie grono osób i razem tworząc duszpasterstwo Męskiej Strony Rzeczywistości. Jego celem było pobudzenie do aktywności w kościele facetów i ukształtowania z nich mężczyzn. Jednym z pomysłów stworzonych przez tą wspólnotę jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK), czyli całonocny czterdziestokilometrowy marsz na trasie między Krakowem a Kalwarią pokonywany w milczeniu przerywanym jedynie rozważaniami Misterium Męki Pańskiej.

„Prawdziwa Droga Krzyżowa zaczyna się wtedy, kiedy człowiek nie ma siły i podejmuje w drodze decyzję, że jednak mimo tego, że nie ma siły dojdzie do końca”- komentuje pomysłodawca wydarzenia i autor rozważań ks. Jacek WIOSNA Stryczek. W ten sposób droga staje się modlitwą.

Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do osób, które chcą przeżywać swoją wiarę w sposób inny niż tradycyjny - ekstremalny. Wychodzą ze swoją wiarą z zacisza domów i kościołów i chcą zmierzyć się z trudnościami oraz przeciwnościami. Swoją siłę, czerpią z wiary, idą w nocy po polnych i mało uczęszczanych drogach. Krzyż nie jest dla nich trudnym obowiązkiem, ale całkowicie dobrowolnym wyzwaniem, które mogą podjąć.

Pełne zmagań „wychodzenie z kościoła” w Wielkim Poście bardzo przypadło wiernym do gustu i staje się powoli czymś w rodzaju nowego trendu. Nie dość, że z każdą edycją liczba uczestników w Krakowie podwaja się, to w ubiegłym roku idea ta została zaszczepiona w kilkunastu miejscach w Polsce i Europie. Również przez nasz powiat biegła trasa EDK poprowadzona z Zawoi do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pomimo śniegu czasami sięgającego pół metra i mrozu poniżej 10 C na przejście około czterdziestu kilometrów po górach Beskidu Makowskiego zdecydowało się ponad 70 osób. Uczestnicy często podkreślali, że poczucie na własnym ciele trudu Drogi Krzyżowej i złamanie barier własnego ciała pozwoliło im na nowo zastanowić się nad swoim życiem.

Widząc duże zainteresowanie, ale przede wszystkim potrzebę takiej formy duchowości pragniemy zaprosić wszystkich chętnych do podjęcia razem z nami wyzwania. Zaproszenie to szczególnie kierujemy do naszych rówieśników. Pokażmy, że potrafimy sprostać ekstremalnym próbom, udowadniając że chrześcijanin to także prawdziwy mężczyzna.

Pod Diablakiem

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy