Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Wyciągi "Wojtek"
Zawoja Czatoża

HomeImprezy 201322/23 marca - Ekstremalna Droga Krzyżowa

22/23 marca - Ekstremalna Droga Krzyżowa

 

22 marca wierni z Krakowa i pozostałych ośmiu rejonów w tym z Zawoi wyjdą z kościołów… by pójść własną drogą… i to EKSTREMALNĄ!

Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa zapoczątkowana przez ks. Jacka Stryczka i Wspólnotę Indywidualności Otwartych pięć lat temu w Krakowie. Pomysł ten spotkał się z dużą aprobatą wiernych, których co roku dwukrotnie przybywało. Na pierwszej edycji pojawiło się 150 uczestników, a w tym roku przewidywana jest liczba 2000 osób. Dodatkowo po raz pierwszy EDK odbędzie się w ośmiu rejonach Polski w tym także Zawoi.

Skąd tak duży sukces i zainteresowanie katolików tym wydarzeniem? Powodem jest idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Zrodziła się ona z poszukiwania męskiej formy duchowości adekwatnej do realiów XXI wieku. Celem EDK jest zbliżenie ludzi do Boga poprzez połączenie aktywności w postaci wielogodzinnego, nocnego marszu trasą liczącą ponad czterdzieści kilometrów oraz modlitwy w skupieniu. Marsz stwarza doskonałe warunki do osobistej rozmowy z Bogiem, ponieważ została przyjęta zasada milczenia przerywana tylko czytaniem rozważań. Każdy ma więc sporo czasu pomiędzy kolejnymi stacjami na kontemplację.

Dlaczego właśnie tak ekstremalnie a nie w kościele? „Tu każdy walczy sam o przetrwanie […] Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony”- komentuje pomysłodawca wydarzenia i autor rozważań ks. Jacek WIOSNA Stryczek.
„Prawdziwa Droga Krzyżowa zaczyna się wtedy, kiedy człowiek nie ma siły i podejmuje w drodze decyzję, że jednak mimo tego, że nie ma siły dojdzie do końca”- dodaje. W ten sposób droga staje się modlitwą.

Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do osób, które chcą przeżywać swoją wiarę w sposób inny niż tradycyjny - ekstremalny. Wychodzą ze swoją wiarą z zacisza domów i kościołów i chcą zmierzyć się z trudnościami oraz przeciwnościami. Swoją siłę, czerpią z wiary, ale się z tym nie afiszują - idą w nocy po polnych i mało uczęszczanych drogach. Krzyż nie jest dla nich trudnym obowiązkiem, ale całkowicie dobrowolnym wyzwaniem, które mogą podjąć.

Chcesz podjąć to wyzwanie? Zapisz się na stronie www.edk.org.pl do 19 marca lub u organizatorów 22 marca.

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Zawoi rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum o godzinie 17:00. Po niej uczestnicy wyruszą na trasę licząca 43 km. Trasa będzie przebiegała następującą trasą: Zawoja Centrum – Kiczora – Przysłop – Grzechynia – Maków Podhalański – Budzów – Chełm - Stryszów – Kalwaria Zebrzydowska.

Poprowadzona jest ona w większości szlakami górskimi, biegnącymi w dużej mierze przez pola i lasy. Organizatorzy EDK z Zawoi chcą także nawiązać do długiej tradycji pielgrzymowania do kalwaryjskiego sanktuarium. Do którego od samego jego początku zdążali ludzie, nieraz wędrując przez kilka dni, najczęściej z okazji Wielkiego Piątku czy święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Kalwarii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.edk.org.pl/edycja-2013/zawoja.html.

Pod Diablakiem

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy