Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Tydzień Języka Polskiego w Skawicy

Tydzień Języka Polskiego w Skawicy

Kolejna, bo trzecia edycja Tygodnia Języka Polskiego już za nami. Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dbając by każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Najmłodsi – uczniowie klas I-III rywalizowali podczas zajęć klasowych. Zadania oparte zostały na bajkach i baśniach, czyli pierwszych lekturach dzieci. Przygotowane ćwiczenia uwzględniały możliwości i umiejętności uczniów, umożliwiały zarówno indywidualną pracę, jak i grupowe uczestnictwo w zajęciach. Założeniem rebusów, labiryntów, układanek, uzupełnianek było poszerzenie znajomości słów poprawnej polszczyzny, zasad orograficznych i gramatycznych oraz zachęcenie do regularnego czytania. Dzieci chętnie brały udział w zabawie, emocjonowały się rywalizacją oraz bardzo cieszyły z otrzymanych upominków – spersonalizowanych magnesów na lodówkę.
W poprzednich edycja uczniowie klas I-III zaprezentowali swoje wokalne talenty, dlatego też i w tej edycji nie mogło zabraknąć Festiwalu Piosenki Bajkowej. Każda klasa mogła przygotować dwie piosenki i wykonać je grupowo lub indywidualnie. Uczestnicy nie zawiedli – z pomocą rodziców i wychowawczyń pięknie zaprezentowali się zarówno wokalnie jak i wizualnie. Urocze stroje, układy taneczne i czyste młode głosy to recepta na dobrą zabawę. Wszyscy wspaniale się bawili, a każdy kto odważył się wejść na scenę, otrzymał dyplom uczestnictwa i nagrodę.
Uczniowie klas IV-VII rywalizowali z sobą w dwóch konkursach. Jeden z nich nosił tytuł „Wyturlaj opowieści”. Każda klasa losowała elementy świata przedstawionego i na ich podstawie budowała fabułę wymyślonej przez siebie historii. Pojawił się m.in. zbyt pewny siebie rycerz Mieczysław, samotny podróżnik, były też nietypowe miejsca i czas, w których rozgrywały się opisywane wydarzenia, bo m.in. ciemna grota zbójców, bardzo odległa przeszłość, czy czasy w których po ziemi chodziły Anioły. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i powstały interesujące i zabawne opowieści, które będzie można przeczytać na stronie szkoły. W tej rywalizacji zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IV B, tuż za nimi, bo na drugim miejscu klasa V A, a na trzecim IV A. Zwycięskie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i kalendarze z Sową – maskotką Tygodnia Języka Polskiego.
Kolejnym konkursem przygotowanym dla klas IV-VI były zmagania grupowe. Każda klasa miała podzielić się na dwa kilkuosobowe zespoły, które rozwiązywały łamigłówki, łączyły fragmenty zdań w logiczną całość, uzupełniały teksty z lukami brakującymi  wyrazami, a co najważniejsze świetnie się przy tym bawiąc, zdobywając doświadczenie i poznając przygody różnych bohaterów literackich. Rywalizujący ze sobą wykazali się bardzo dużą wiedzą, a różnica w punktacji była minimalna – wręcz jednopunktowa. W wyścigu klas czwartych zwyciężyła grupa z klasy IV B – Amelia Mazur, Kinga Dyrcz, Miłosz Pacyga i Natalia Migas, wśród klas piątych na pozycji lidera uplasowała się klasa V A w składzie Gabriela Marszałek, Emilia Wronka, Jakub Smyrak i Piotr Zemlik. W zmaganiach uczniów klasy szóstej wygrał zespół w składzie Julia Woźnica, Marta Sasuła, Dominik Wronka.
Do podobnej rywalizacji przystąpili uczniowie klas VII-VIII i gimnazjaliści. Zadania mieli nieco trudniejsze o różnych tematach, m.in. należało wpisać rzeczowniki w odpowiedniej formie, a potem je jeszcze uporządkować zgodnie z formą gramatyczną, wskazać, które wydarzenia z powieści młodzieżowych wskazanych w literaturze konkursu są prawdziwe, a które fałszywe, rozpoznać bohatera literackiego po krótkim jego opisie. W tym konkursie zwyciężyła klasa VIII A reprezentowana przez Gabierlę Czarny, Natalię Szuber i Joannę Wala, drugie miejsce przypadło Marcie Binkowskiej, Emilii Pacyga i Patrycji Toczek, czyli klasie VIII B, uczennice klasy III gimnazjum, czyli Mila Cabos, Paulina Pacyga i Anna Szafraniec zajęły miejsce III.
Połączenie dwóch telewizyjnych konkursów, czyli „Wielkiej Gry” z „Kołem fortuny”, to ostatnie zmagania konkursowe dla najstarszych. Uczniowie w dwuosobowych zespołach losowali za pomocą specjalnego koła fortuny tytuły znanych książek, na podstawie których odpowiadali na pytania. Udzielenie poprawnej odpowiedzi pozwalało na odsłonięcie dowolnego pola na planszy, na której znajdowało się hasło główne premiowane bonusowymi dwoma punktami. W tej rozgrywce czuć było ducha rywalizacji, zwłaszcza między klasą VII B reprezentowaną przez Gabriela Pancarowicza i Jakuba Listwana a uczennicami z klasy VIII B, czyli Martyną Marek i Pauliną Zgudą. Zwyciężyli chłopcy z VII B, trzecie miejsce przypadło uczennicom z klasy VII A – Martynie Marek i Karolinie Spyrka, czwarte Patrycji Chowaniak i Patrycji Chorąży z III gimnazjum, zaś na piątej pozycji uplasowali się reprezentanci klasy VIII A – Wiktoria Zemlik i Wojciech Żmuda.

Zwycięzcom poszczególnych konkursów serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również Radzie Rodziców bez wsparcia której Tydzień Języka Polskiego nie udałby się tak wspaniale. Rada Rodziców działająca przy naszej szkole ufundowała wspaniałe nagrody – magnesy na lodówkę, kubki, długopisy, plecaki i torby bawełniane na wszystkich nagrodach znalazło się logo konkursu – Sowa i hasło przewodnie tegorocznego konkursu „Czytam więc się rozwijam”.

Magdalena Słapa, Anna Polak


Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy