Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018„Wielka Niepodległa”

„Wielka Niepodległa”

Rok 2018 to szczególny czas w naszym kraju. Polska świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości. Zanim staliśmy się wolnym krajem, musieliśmy zmagać się z wieloma trudnościami – powstaniami, rozbiorami, wojnami, głodem, strachem, utratą majątków i bliskich, a także walką o przetrwanie, ale Polska to silny naród, który jak pokazuje historia nie poddaje się tak łatwo. Mimo wielu cierpień i ran zadanych przez innych, odradza się jak „feniks z popiołów”, odradza się wolna, silna i … niezwyciężona – Wielka Niepodległa.

To właśnie z okazji świętowania tak ważnej rocznicy w Skawicy zorganizowany już po raz trzeci konkurs na przedstawienia patriotyczne „Od Mieszka I do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Konkurs „wyszedł poza wieś” i tym razem do rywalizacji przystąpiły również Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Siedzinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi Centrum.

Najpierw głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Zawoja Jerzy Pająk, który przywitał zebranych gości, wśród których byli Senator RP – Andrzej Pająk, Wicestarosta Suski – Zbigniew Hutniczak, Wójt Gminy Zawoja – Marcin Pająk, ks. Józef Bafia, Dyrektorzy Szkół z Gminy Zawoja, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy wsi i inni zaproszeni goście.

Przegląd grup konkursowych otworzyła klasa III Gimnazjum w Skawicy, która zaprezentowała się w montażu słowno – muzycznym pt. „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami”, który to przybliżył publiczności rozbiory Polski. W piękny i alegoryczny sposób ukazano zniewoloną i zakutą w kajdany Ojczyznę. Jak powiedziała prowadząca uroczystość Anna Polak: „Dbając o nasz kraj i jego rozwój współcześnie, nie możemy zapomnieć, że wciąż wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami.”

Następnie przyszedł czas na wstęp gości. Artyści ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie to nasi sąsiedzi i dlatego organizatorze zaprosili ich do udziału w konkursie. Inscenizacja przygotowana przez nich bezpośrednio nawiązywała do głównego tematu konkursu i stanowiła przegląd wybranych wydarzeń historycznych od chrztu Polski, przez powstania i wojny. Kiedy na scenę wszedł aktor odgrywający rolę Józefa Piłsudskiego, publiczność zaniemówiła, bo kostium i charakteryzacja spowodowała, że wszyscy mieli wrażenie jakoby stał przed nimi nie kto inny jak wielki polityk i wspaniały strateg – sam Marszałek. Ogromne wrażenie na publiczności zrobił także występ wokalny męskiego duetów z Sidziny. Kiedy zaintonowali utwór, nie było w sali osoby, która nie podziwiałaby ich wspaniałych głosów i umiejętności wokalnych. Można się domyślić, że brawa bito im z głębi serca i z radości, że można jeszcze usłyszeć tak piękne wykonanie pieśni patriotycznej.

Po występie grupy z Sidziny na scenę zaproszono uczniów klas ósmych ze Skawicy. Tym razem młodzież przeniosła wszystkich w czasy II wojny światowej, a to za sprawą przedstawienia o znaczącym tytule „II wojna światowa – Miejcie Nadzieję”. Bez słów, bo głównie za sprawą tańca, ruchu, gestów i mimiki, w bardzo sugestywny i wymowny sposób ukazali walkę Polaków z Niemcami i Rosjanami. Nawiązali również do historii zbrodni katyńskich. Występ grupy ósmoklasistów rozpoczęła scena sielankowego dnia spędzanego na czytaniu gazet, gotowaniu obiadu i zabawy dzieci, a także słuchaniu radia… i to właśnie z odbiornika radiowego rodzina dowiaduje się o wybuchu wojny, wkroczeniu Hitlera do Polski. Niestety sielanka zostaje przerwana, a w spokojne życie wkrada się nagle zło, nienawiść, głód, ból i śmierć. Leje się krew i leją się łzy – krew przelana w obronie ukochanej Polski i łzy matek cierpiących po stracie dzieci. Wiele matek słyszało słowa „Dziś idę walczyć, Mamo!”, wiele błagało i próbowało zatrzymać swoje dzieci w domu, by je chronić, ale wiedziały, że nie mają szans z Ojczyzną, dla której tysiące młodych chłopców i dziewcząt oddało to, co najpiękniejsze – życie. Wspaniałym dopełnieniem występu było wykonanie przez artystów piosenki Jacka Wójcickiego pt. „Miejcie Nadzieję”. Zebrani w sali goście nie kryli wzruszenia i zamyślenia nad przesłaniem utworu „(…) Miejcie nadzieję nie tę lichą, marną, co rdzeń spróchniały, w wątły kwiat ubiera, lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno, przyszłych poświęceń w duszy bohatera”.

„W kotle dziejów” – taki tytuł nosiło kolejne zaprezentowane w konkursie przedstawienie. Aktorzy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zawoi Centrum przygotowali migawki z czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Szczególnie zwrócili uwagę na postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Bardzo wymowna była scena, w której rotmistrz zostaje zgładzony strzałem w tył głowy.

Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie klas siódmych ze Skawicy w spektaklu „Lech Kaczyński – wielki Polak i patriota”. Dzieciństwo braci Kaczyńskich spędzone pod czujną opieką troskliwej matki, wśród warszawskich kamienic i ulic. Razem stanowili zgrany zespół, zespół na scenie politycznej i … filmowej, bo jak wszyscy wiedzą zagrali w filmie pt. „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”, o tym fakcie również nie zapomniano w scenie opisującej dzieciństwo przyszłego Prezydenta i jego brata. W niezwykle ujmujący i czuły sposób artyści pokazali miłość jaka łączyła Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią. Obraz pierwszej randki, czułości zakochanej kobiety i zakochanego mężczyzny, wyznań i porywów serc, a przede wszystkim fenomenalnie odegrana przez Gabriela Pancarowicza i Darię Rak scena oświadczyn, spowodowały, że wielu widzów spojrzało na zmarłego Prezydenta z innej perspektywy – nie polityka, ale zakochanego mężczyzny, szanującego kobiety. Kolejne migawki z życia Lecha Kaczyńskiego przeniosły widzów w czasy strajków i Solidarności. Przedstawienie kończy się sceną śmierci Prezydenta, jego żony i innych pasażerów feralnego lotu nad Smoleńskiem. I tu artyści stanęli na wysokości zadania, wprowadzili nastrój zadumy i refleksji nad ulotnością życia. Smutno powiewające polskie flagi przewieszone kirem i łzy w oczach aktorów spowodowały, że publiczność wstrzymała oddech.

Wspomnienie biografii Lecha Kaczyńskiego było ostatnim konkursowym przedstawieniem. Jury udało się na naradę, a z racji akcji „Cała Polska śpiewa dla Niepodległej” na scenie pojawiły się panie ze Stowarzyszenia Nasza Skawica, aby wspólnie śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne. W czasie wspólnego śpiewu jury prowadziło obrady i zapewne miało twardy orzech do zgryzienia jak obiektywnie ocenić występy przygotowane na tak wysokim poziomie. Trudno bowiem ocenić trud, zaangażowanie i serce włożone w zaprezentowane spektakle. Jak ocenić, która grupa jest „lepsza”, a która „gorsza”. Nie da się. Dlatego też komisja uznała, że wszyscy są zwycięzcami i wszystkim grupom przyznała równoległe pierwsze miejsca. Artystom małym i dużym, tym który grali główne role i te maleńkie epizodyczne, reżyserom – wychowawcom i opiekunom, należą się największe słowa uznania.

Jak mówił św. Jan Paweł II: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Niech to przesłanie Papieża – Polaka pozostaje w sercach i myślach każdego, komu na sercu leży dobro Ojczyzny – Polski.

Magdalena Słapa
(Zespół Szkolno – Przedszkolny w Skawicy)

 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy