Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Wyciągi "Wojtek"
Zawoja Czatoża

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Babia Góra Trails – ścieżki rowerowe już otwarte!

Babia Góra Trails – ścieżki rowerowe już otwarte!

To był bardzo rowerowy weekend. Pod Babią Górą otwarte zostały ścieżki rowerowe, które przyciągają nie tylko doświadczonych miłośników jazdy na rowerze, ale i początkujących fanów tej aktywności. Był pierwszy oficjalny przejazd, wymiana doświadczeń, muzyka i mnóstwo dobrej zabawy.

Babia Góra Trails to projekt, dzięki któremu polska i słowacka strona w końcu się połączą. Wszystko za sprawą wytyczonych ścieżek, dobrej współpracy z gminą Oravska Polhora i środków, o które ta słowacka miejscowość zawalczyła wspólnie z gminą Zawoja. 20,5 km tras zjazdowych, podjazdowych i szlak wycieczkowy w kierunku Słowacji - to możliwości, które czekają na rowerzystów po polskiej stronie Babiej Góry. 

 
Oficjalne otwarcie za nami
 
Prace na rzecz wspomnianego projektu dobiegają końca. W sobotę 13 października miał miejsce pierwszy oficjalny przejazd nowymi ścieżkami rowerowymi typu singletrack. Poprzedziło go uroczyste przeciecie wstęgi oraz poświęcenie tras. Potem przyszedł czas na kilka słów podsumowania działań realizowanych w ramach Babia Góra Trails i…pierwsze szusy. 

 
Otwarcie zgromadziło wielu zawodników, którzy wybrali dla siebie trasy o różnych stopniach zaawansowania i ruszyli w drogę. Ich znajomi, rodziny i wszyscy, którzy przybyli na otwarcie bez rowerów mieli natomiast okazję ku temu, aby skorzystać z atrakcji przygotowanych dla nich na ten dzień.  Na miejscu, na terene Centrum Górskiego Korona Ziemi, najmłodsi mogli wziąć udział w animacjach przygotowanych przez Klub Aktywnych Mam, a także uczestniczyć w konkursach z nagrodami przygotowanych przez Babiogórski Park Narodowy. W sobotę stanęła tam też ścianka wspinaczkowa, którą przywieźli ze sobą pracownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 
Atrakcje nie tylko dla rowerzystów
 
Podczas otwarcia nie zabrakło również smakołyków, które na tę okazję przygotowało Stowarzyszenie „Nasza Skawica”. Na scenie można było natomiast zobaczyć kapelę „Okovita” i Body Mind Relation z przyjaciółmi oraz dziewczętami z zespołu Juzyna, którzy swój wspólny projekt nazwali „Potoc”. Po raz kolejny przypomnieli oni, jak dobrze może współgrać ze sobą mocne brzmienie i góralski śpiew. 

 
Rowerowa konferencja
 
Warto wspomnieć, iż oficjalne otwarcie tak naprawdę rozpoczęło się już w piątek 12 października, za sprawą konferencji pn. „Górskie Trasy Rowerowe typu singletrack – inwestycja w przyszłość”, która odbyła się w Pensjonacie BESKID. Był to dobry moment nie tylko na podsumowanie prac nad ścieżkami rowerowymi w Zawoi, ale i na wymianę doświadczeń w zakresie działania podobnej infrastruktury w innych miejscach w Polsce i na świecie. Konferencję zakończył panel dyskusyjny. Poniżej przypominamy jak rozłożyły się koszty realizacji projektu Babia Góra Trails:

Zadanie

Wartość robót budowlanych

Dofinansowanie

Środki zainwestowane 
przez gminę Zawoja

   

85%

15%

Budowa ścieżek

1 150 000,00

977500

172500

Zaplecze rowerowe

469000

398650

70350

PUMPTRACK

180000

153000

27000

RAZEM

1 799 000,00

1 529 150,00

269 850,00

 
Oficjalne otwarcie już za nami, zapraszamy zatem wszystkich milośników rowerowej aktywności do wizyty pod Babią Górą. Dobrze przygotowane tasy, świetna zabawa i piękne widoki – dzięki projektowi Babia Góra Trails to wszystko jest w zasięgu ręki każdego z nas.

 
fot. Sucha24.pl
 

Pod Diablakiem

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy