Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018„Bo czas jak rzeka ….” – jubileusz szkoły w Skawicy i otwarcie nowego budynku

„Bo czas jak rzeka ….” – jubileusz szkoły w Skawicy i otwarcie nowego budynku

Czas jest jak rzeka, tak szybko płynie i trudno go zatrzymać czy zawrócić. Przekonujemy się o tym każdego dnia i niemal na każdym kroku. Rodzimy się, dorastamy, wkraczamy w ważne dla siebie momenty życia.

O tym, że czas pędzi, nie daje się zatrzymać czy dogonić, świadczy fakt, że skawicka szkoła wybudowana w 1968 roku świętuje już swój jubileusz. Absolwenci czy mieszkańcy wsi powiedzą – kiedy to było, kiedy to minęło…

Budynek, o którym mowa, powstał po wielu wyrzeczeniach i trudach. Wybudowany został, by służyć społeczności. Rósł, piękniał, był modernizowany, przebudowywany, wyposażany w nowe sprzęty i pomoce dydaktyczne. Pewnie, gdyby te mury potrafiły mówić, opowiedziałyby piękne i wzruszające historie osób, które w nich zdobywały wiedzę, przyjaźnie, przeżywały porażki czy sukcesy, pierwsze miłości i rozczarowania.

Dzień 19 września 2018 roku zapisze się w historii szkoły i skawickiej społeczności jako dzień szczególny. Tego bowiem dnia świętowano jubileusz szkoły, ale również tego dnia poświęcono i przekazano nowe skrzydło szkoły – tym razem dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas 0 – III szkoły podstawowej.

Uroczystość rozpoczęła się piękną Mszą Świętą odprawioną przez księdza Proboszcza Edwarda Łatkę w asyście księży, którzy pochodzą ze Skawicy albo w niej pracowali, był więc ks. Józef Bafia, ks. Krzysztof Strzelczyk, ks. Mirosław Smyrak, ks. Zbigniew Syczik. Po nabożeństwie wszyscy barwnym korowodem przeszli do szkoły, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Pani Dyrektor Małgorzata Mętel jako gospodarz przywitała szanownych gości, wśród których byli m. im. Jarosław Rybak – szef gabinetu politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, Andrzej Pająk – Senator RP, Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, Halina Cimer – Małopolski Wicekurator Oświaty, Maria Nitka – Dyrektor KO w Wadowicach, Józef Bałos – Starosta Suski, Zbigniew Hutniczak – Wicestarosta Suski, Marcin Pająk – Wójt Gminy Zawoja oraz dyrektorzy szkół, radni Gminy Zawoja, sołtysi, nauczyciele emeryci, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, absolwenci, rodzice naszych uczniów i sami uczniowie.

Najpierw pani Dyrektor rozdała pamiątkowe medale „Przyjaciela Szkoły”, które są wyrazem wdzięczności społeczności szkolnej dla swoich dobroczyńców. Kolejnym punktem programu był występ artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież. W montażu słowno –muzycznym przypomnieli oni historię szkoły sprzed wielu lat, nie zapominając o ważnym roku 1968 roku, a do chwili obecnej docierając. Opowiedzieli, więc historii budowy szkoły, wspomnieli osoby, które zapisały się na jej kartach m.in – Maria Mrugacz, dzięki której naszym patronem został prof. Zenon Klemensiewicz, Kazimierz Korzec – za sprawą, którego mamy piękną salę gimnastyczną. Nie mogło zabraknąć także występu zespołu regionalnego „Zbójnik” i prezentu od absolwentów. Kolejno wszyscy tanecznym krokiem udali się do nowego budynku, by przeciąć wstęgę i oficjalnie oddać do użytku nowe skrzydło szkoły. Przecięcia wstęgi dokonali: Jarosław Rybak, Andrzej Pająk, Marcin Pająk, Barbara Nowak, Małgorzata Mętel, Agnieszka Wala i Julia Pacyga – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Po przecięciu wstęgi ks. Proboszcz poświęcił nowe sale, a goście mieli okazję podziwiać piękne i pachnące świeżością klasopracownie. Dumni uczniowie natomiast chętnie prezentowali swoje miejsce nauki i rozmawiali z gośćmi, ciesząc się, że mogą uczyć się i bawić w kolorowych klasach.

W tym czasie starsi uczniowie zebrali się na boisku szkolnym, otrzymali 50 baloników, które po odśpiewaniu „Sto lat” i pokrojeniu tortu, wypuszczono w niebo. Radości i uśmiechów tego dnia było mnóstwo, wszak to urodziny, a te należy świętować z przytupem. Świętowali i najmłodsi – nasze przedszkolaki i starsi – uczniowie, ale i absolwenci.

Organizatorzy przygotowali dla gości również niespodziankę w postaci „Albumu Pamiątkowego” oddającego historię szkoły uwiecznioną na zdjęciach. Chętni mogli również obejrzeć galerię zdjęć upamiętniających ważne wydarzenia z życia szkoły, akcje, konkursy, absolwenckie tabla a także i te opowiadające historię szkoły w Skawicy - Suchej Górze, jak również przeczytać wspominania księdza prałata Stanisława Franczaka, obfitujące w refleksje dotyczące nauczycieli i czasów trudnych dla Polski, bowiem budującej się i rodzącej się niepodległości.

Benjamin Franklin powiedział: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie to się nauczę”, słowa te powinny przyświecać każdemu nauczycielowi, który przekracza progi szkoły i ma zamiar pracować z dziećmi i młodzieżą. Szkole w Skawicy życzymy jeszcze wieku pięknych jubileuszów, absolwentów, z których będzie dumna. Nauczycieli, którzy pracować będą z zapałem, a swoich uczniów darzyć szacunkiem. Sukcesów sportowych i naukowych, dużych i małych i dużym, i małym.

MS (ZSP Skawica)

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy