Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Otwarcie Górskich ścieżek Rowerowych BABIA GÓRA TRAILS

Otwarcie Górskich ścieżek Rowerowych BABIA GÓRA TRAILS

Miłośnicy rowerowego szaleństwa powoli mogą szykować sprzęt. Już 13 października Jeszcze do ich użytku oddane zostaną trasy w samym sercu Podbabiogórza. Gmina Zawoja oraz Oravska Polhora postanowiły wspólnie działać na rzecz ochrony przyrody i rozwoju terenów Babiej Góry. Jakie nowości przygotowywane są dla fanów tego rodzaju aktywności?

Ta inwestycja wywołała radość wśród wielu miłośników górskich wycieczek rowerowych. Już w tym miesiącu będą oni mogli podziwiać piękno babiogórskiej przyrody pokonując szlaki na swoich dwóch kółkach. 

Już 13 października zapraszamy na uroczyste otwarte, podczas którego zostanie oddane do użytku 20,5 km tras zjazdowych, podjazdowych i szlak wycieczkowy w kierunku Słowacji. Podczas tego wydarzenia z pewnością nastąpi pierwszy oficjalny przejazd trasą rowerową. Nie zabraknie również atrakcji i zabaw dla najmłodszych, a także koncertów. Na scenie wystąpi kapela Okovita, a także zespół Body Mind Relation i przyjaciele.

 

Zanim jednak na trasach pojawią się pierwsi rowerzyści zapraszamy też do Pensjonatu BESKID na konferencję pn. „Górskie Trasy Rowerowe typu singletrack – inwestycja w przyszłość”, która rozpocznie się 12 października o godzinie 17:00.

Rowerem przez gminę Zawoja

„Babia Góra Trials” to projekt, dzięki któremu mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz turyści będą mogli dotrzeć w niezwykłe miejsca znajdujące się na terenie gminy Zawoja, a także u naszych sąsiadów z południa, a więc na Słowacji. Po zakończeniu prac rowerzyści będą mieli okazję wsiąść na siodełko i w ten sposób zwiedzić takie miejsca jak Hala Barankowa, Hala Kamińskiego, Mędralowa czy okolice Przełęczy Jałowieckiej. Dodatkowe trasy będą również wytyczone m.in. w masywie Mosornego Gronia, dzięki czemu możliwe będzie przedostanie się z wyciągu krzesełkowego „Mosorny Groń” w okolice Centrum Górskiego „Korona Ziemi”. Dobrze oznakowane ścieżki, miejsca wydzielone do jazdy, górskie powietrze i punkty stworzone tylko dla rowerzystów – dzięki temu na nowo można zachwycić się babiogórskimi widokami.  

Centrum dla rowerzystów

Taka inicjatywa to również dobry pretekst, aby właśnie w Zawoi stworzyć Centrum Integracji Rowerzystów. To tam miłośnicy górskiej jazdy będą mogli złapać oddech po pokonaniu wymagających odcinków, potrenować, spotkać się z innymi fanami tego sportu czy też po prostu przygotować sprzęt do kolejnej wyprawy. 

Inwestycja, która się opłaca!

Realizacja tej inicjatywy to niewątpliwie spory wydatek. Gmina Zawoja wspólnie z Oravską Polhorą pracują nad nią dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalneg w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Dofinansowanie w tym przypadku wyniesie 688 934,18 euro. Z czego 398 112,35 euro zostanie przekazane na działania po polskiej stronie, co stanowi 85% całości kosztów przekazanych na ten cel przez gminę. 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy