Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018I Bennale im. Antoniego Mazura rozstrzygnięto!

I Bennale im. Antoniego Mazura rozstrzygnięto!

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu rzeźby babiogórskiej. Rozdanie nagród nastąpi w czasie wernisażu 28 września o godz. 16.00 w Galerii na Ucieche w Zawoi. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Pliki do pobrania:

Protokół z posiedzenia jury I Biennale im. Antoniego Mazura
KONKURSU RZEŹBY BABIOGÓRSKIEJ z dn. 6 września 2018r.

 

Antoni Mazur (1910-2010) – rzeźbiarz, muzyk

Antoni Mazur, ludowy artysta z Zawoi Kaliny Dolnej. Ojciec rzeźbiarza, Jan Mazur, piastował przed laty urząd wójta w Zawoi. Była to zamożna i szanowana we wsi rodzina. Niestety nie zachowały się rodzinne dokumenty, które spłonęły wraz ze starym domem  w 1987 roku.  Sądząc z relacji było wśród nich królewskie nadanie ziemi i polan wypasowych. Syn artysty (Józef) przechowuje do dzisiaj jako pamiątkę ocalały z pożaru fragment dokumentu z lat 80-tych XIX wieku mówiący o podziałach majątku Mazurów.

Antoni Mazur zaczął rzeźbić już jako dziecko przy pasieniu krów. Jego pierwszymi pracami były drewniane figurki do  ruchomych szopek, z którymi jeszcze w czasach jego młodości  chłopcy chodzili po kolędzie. Rzeźbił też niewielkie figurki Chrystusa, Matki Bożej i świętych, które rozdawał krewnym i znajomym. Pierwsze prace dla szerszego grona odbiorców związane były z powstałym tu w latach 1942-1954 klasztorem ojców Karmelitów Bosych w Zawoi Zakamieniu. Dzisiaj wznosi się tam okazały kościół, klasztor i dom rekolekcyjny. Antoni Mazur dla pierwszej kaplicy klasztornej w Zakamieniu wykonał  rzeźbiony ołtarz, a potem także figurę św. Józefa i stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się do dzisiaj w klauzurowej części domu zakonnego. 

Artystę „odkrył” Ottomar Pradel, kolekcjoner z Krakowa, który po II wojnie  światowej przyjeżdżał  do Zawoi na wczasy.  Zbieracz ten przed śmiercią polecił Antoniego Mazura znajomemu z kolekcjonerskiej branży – Leszkowi Macakowi.

Stosował wiele gatunków drewna, między innymi lipowe, topolowe, brzozowe i olchowe. Prace zawsze polichromował jaskrawymi kolorami, często z zastosowaniem połyskliwego brokatu. Wykonywał kapliczki i ołtarzyki, krzyże przydrożne, szopki, żyrandole, postaci świętych, ptaki i zwierzęta. Ciekawie prezentują się jego rzeźby – karuzelki, nawiązujące do dawnych jarmarcznych zabawek. 

Antoni Mazur był utalentowanym rzeźbiarzem prymitywistą, twórcą ludowym  tej miary co słynny Jędrzej Wawro z Gorzenia, Heródek (Karol Wójciak z Lipnicy Wielkiej na Orawie), Krynicki Nikifor. Jego rzeźby zachowały „czystą formę” dawnej ludowej sztuki, są naturalne, pełne treści, żywe. Przedstawiają Chrystusa, Matkę Bożą, postacie świętych, niektóre z nich tworzą ciekawe kompozycje ozdobione kwiatami, ptaszkami itp. W domu artysty pozostało bardzo niewiele jego prac. Część sprzedał, część rozdał; kilka figur stoi w ogrodzie koło domu, sporo było w kapliczkach przydrożnych w okolicy. Nieopodal domu, przy polnej drodze, można podziwiać piękną figurę Ukrzyżowanego zawieszoną na pniu drzewa. Rzeźbiarz wykonał ją na życzenie zmarłego ojca. Jest to chyba jedna z najpiękniejszych prac Antoniego Mazura. 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy