Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych

Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych

Skąd wzięła się nazwa wsi Skawica lub wsi Zawoja? Czy o szczycie Polica nie powinniśmy raczej mówić Police? I co może oznaczać słowo Kiczora? W gronie mieszkańców i miłośników gminy Zawoja nie brakuje pytań o przysiółki, w których spędzają czas, szczyty patrzące na nich z góry czy inne charakterystyczne miejsca pod Babią Górą. Teraz wiele z tych zagadek zostanie rozwiązanych. Wszystko dzięki inicjatywie Skawickich Geografów!

Gdy zamiłowanie do miejsca, z którego pochodzimy połączy się z ogromną wiedzą geograficzną i historyczną to możemy być pewni, że wyniknie z tego coś, co będzie powodem do dumy. W tym przypadku efektem powyższego zestawienia stał się niebanalny projekt o nazwie „Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych”. Stoi za nim małżeństwo ze Skawicy, które postanowiło pochylić się nad swojsko brzmiącymi, ale i często tajemniczymi nazwami geograficznymi spod Babiej Góry. Karolina Listwan-Franczak i Paweł Franczak, a więc Skawiccy Geografowie, realizują plan mający na celu integrację lokalnej społeczności Babiogórców połączoną z promocją lokalnej tradycji i historii.

Fot. Adam DyrczFot. A. Dyrcz

Dołącz do Skawickich Geografów

Projekt trwający od 1 lipca 2018 r. pozwoli na rozwój relacji między mieszkańcami Skawicy i Zawoi, polegający na wspólnym wspominaniu historii oraz odtwarzaniu i zachowywaniu dawnych nazw lokalnych. To odkrywanie na nowo Zawoi i Skawicy będzie jednak możliwe tylko dzięki współpracy mieszkańców obu miejscowości, którzy w swojej pamięci zachowują pochodzenie dawnych nazw geograficznych i chcieliby wspólnie z autorami projektu zacząć wspaniałą przygodę polegającą na odkrywaniu związanych z nimi tajemnic.

Poznaj swoją okolicę!

Projekt „Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych”, a także związany z nim profil społecznościowy to dodatkowo dobry sposób na przekazywanie ciekawych zagadnień dzieciom, młodzieży, a także turystom przybywającym pod Babią Górę. Finalnym celem projektu jest wykonanie mapy turystyczno-nazewniczej gminy Zawoja. Umieszczone na niej zostaną m.in. zarówno nazwy dużych jednostek przestrzennych jak i nazwy szczytów górskich, przysiółków, osiedli, a także nazwy pól, czy części lasów.

Fot. A. GasekFot. A. Gasek

Ta inicjatywa nie mogłaby zostać zrealizowana bez wsparcia Babiogórskiego Centrum Kultury, ale i środków z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie przy Babiogórskim Stowarzyszeniu Zielona Linia w Stryszawie

A może i tutaj znajdzie się ktoś, kto stanie się częścią drużyny Skawickich Geografów i podzieli się z nią choćby najmniejszą ciekawostką związaną z lokalnymi nazwami? Czekają oni na kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Już teraz warto jednak zajrzeć na Facebooka: „Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych”.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy