Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2018XX Gminne Dożynki w Skawicy

XX Gminne Dożynki w Skawicy

W czasach kiedy polska wieś i polskie społeczeństwo traci rolniczy charakter, warto i trzeba przypominać o ciężkiej, mozolnej pracy rolnika, o wartości ziemi, jej plonów i owoców. Dożynkowe święto oznajmia wdzięczność Opatrzności Bożej za zebrane plony ziemi, którymi ludzie dzielą się z sobą tak, aby nikomu nie zabrakło chleba. Dożynki w Skawicy przyciągnęły tłumy!

Ten kto był w sobotę 11 sierpnia na Dożynkach gminy wie, że było warto. A ci, których zabrakło, niech żałują. Było uroczyście, radośnie, przyjacielsko… Wieniec dożynkowy przygotowali gospodarze Sołectwa Sucha Góra z Ról Tokarnego i Oblicy.

Po uroczystej Mszy Świętej w miejscowym kościele, poświęceniu chleba z pierwszych kłosów i wieńca żniwnego, barwny korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej przeszedł na dalsze świętowanie – plac Kółka Rolniczego.

Tu nastąpiła część obrzędowa i rozrywkowa dożynek. Został ośpiewany wianek przez Stowarzyszenie „Nasza Skawica”, gospodynie przyniosły kunsztowny wieniec, Starostowie Barbara Guzik i Krzysztof Rusin przekazali kosz owoców i bochen chleba Włodarzowi Gminy Zawoja Marcinowi Pająkowi. Podczas części oficjalnej lokalna poetka zakochana w swojej małej ojczyźnie Helena Babiarczyk napisała wiersz rymowankę na potrzeby dożynek gminnych i osobiście wyrecytowała, wracając pamięcią do goszczących tu przed laty artystów i zespołów. Przygotowano multimedialny pokaz zdjęć i film z realizacji wszystkich imprez dożynkowych od 1998 roku po 2018. W tym roku przed sceną pojawiła się wdzięczna i pełna uroku Maryna i Zbójnik. Postacie wykonane z drewna 6.5 m i 4m z dumą przyglądały się zabawie. Po okolicznościowych przemówieniach klaun Dyzio angażował dzieci do wspólnej zabawy, gier i konkursów. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Kolejno na scenie zagościł Kabaret KLIKA, co prawdę wytyka. W swoich skeczach z humorem, dowcipem i satyrą pokazał współczesny świat.

Zabawę taneczną z nutką disco polo rozpoczął Zespół MARTINA, a po nim świetną opcją urozmaicenia całej imprezy był teatralny pokaz tańca z ogniem. Na tegorocznych dożynkach funkcjonowała strzelnica, w której dzieci i starsi mogli strzelać do papierowych kwiatków, nabyć piernikowe serca z dedykacjami Kocham Zosię, dla Taty, moje serce dla Ciebie. Młodzieniec mógł zestrzelić „Kochanej” czerwoną różę. „Można ją także kupić” zachęcał sprzedawca panów nie wierzących w swoje możliwości. W stacjonującym obok wesołym miasteczku kręciły się karuzele, lustrzane gabinety, była wata cukrowa, piernikowa chata i dmuchane zamki . Wiszące wielobarwne balony o różnych kształtach przyprawiały o zawrót głowy. W czasie trwającej zabawy dla wszystkich dzieci był pokaz lotu paralotnią i niespodzianka w postaci maskotek, cukierków wypuszczanych z paralotni. Całe wydarzenie uświetnił swoim koncertem Zespół BACIARY, prezentując muzykę taneczną połączoną z folklorem góralskim. Można było świetnie się bawić i posłuchać dobrej muzyki. Ponadto zapewniono degustację ciast, oscypków od miejscowego bacy. Rok ten był dla naszego regionu nader łaskawy, ominęły nas gwałtowne burze, wichury. Zebraliśmy mnóstwo owoców i warzyw, mamy za co dziękować i wspólnie się radować na tym lokalnym święcie.

Dożynki to przede wszystkim święto ludzi pracujących na roli, ale także tych, którzy przez cały rok z owoców pracy rolnika korzystają. Sobotnie popołudnie zgromadziło sporą część mieszkańców gminy i gości. Byli wśród nich mieszkańcy reprezentujący różnorodne grupy zawodowe, samorządowcy, działacze społeczni, a przede wszystkim zwykli ludzie, którzy przyszli tu świętować całymi rodzinami. Ten integracyjny aspekt dożynek ma szczególne znaczenie. Mamy własne życie, swą kulturę, swoje społeczne tradycje i duchową tożsamość.

Dziękujemy wszystkim osobom, bez których ta niezwykła impreza by się nie odbyła, Urzędowi Gminy, Babiogórskiemu Centrum Kultury, portalowi Sucha24pl., Radzie Sołeckiej, która w strugach deszczu w piątek i w sobotę przygotowywała miejsce imprezy, dopiero o godz. 16.00 przestało lać….

Szczególne podziękowanie licznym i niezawodnym sponsorom za hojność i nieocenioną pomoc, dzięki której udało się zrealizować atrakcyjny program tegorocznych XX Dożynek Gminnych. Do zobaczenia w przyszłym roku.

/M.G./

Sponsorzy XX DOZYNEK GMINNYCH SKAWICA 11 SIERPNIA 2018r.

 1. Marcin Pająk Wójt Gminy Zawoja
 2. Rada Gminy Zawoja
 3. Ks. Edward Łatka, proboszcz Parafii w Skawicy
 4. Ks . Józef Bafia, proboszcz Parafii w Sidzinie
 5. Bank Spółdzielczy Jordanów Oddział w Zawoi
 6. Producent Mebli MAREK Skawica
 7. Producent Mebli DEJA Skawica
 8. Hurtownia Materiałów Budowlanych „FICEK” Skawica
 9. Mechanika Pojazdowa Kaczmarczyk Skawica
 10. Blacharstwo Lakiernictwo AUTO – MAR Skawica
 11. Producent Okien i Drzwi MARAND Barbara Pająk Zawoja
 12. Tartak Suszarnia Urszula i Andrzej i Basiura Zawoja
 13. Zakład Ślusarski, Skup Złomu i Surowców Wtórnych Stefan Polański Białka
 14. Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe TRANSDRÓG Zawoja
 15. Przedsiębiorstwo Usługowo – Produkcyjno – Handlowe „DROGBUD” Zawoja
 16. Sklepy Spożywcze GABRIELA Skawica
 17. Sklep Spożywczy SEZAMEK Skawica
 18. Sklep Spożywczy GROSZEK Skawica
 19. Firma Handlowo Usługowa KOMATEX Skawica
 20. Ślusarstwo Tokarstwo Spawalnictwo GASEK Skawica
 21. Naprawa Samochodów i Ogumień Adrian Bartyzel Skawica
 22. Wyrób Elementów do Palet Wojtyczko Skawica
 23. Stacja Paliw „ZARUS” Zawoja
 24. Piekarnia „ŁYSOŃ’’ Skawica
 25. Zakład Pogrzebowy ANIMUS Białka
 26. Firma Handlowo - Usługowa Dorota i Józef Szwed Łapczyca
 27. Wędzarnia Adam Myszogląd Mszana Dolna Sklep AVITA Skawica
 28. Galanteria Drzewna Piotr Żurek Skawica
 29. Wyroby z Drewna Elżbieta Tadeusz Marek Skawica
 30. Wyroby z Drewna Maria i Jan Marek Skawica

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy