Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

Potock – specjaliści od magnetyzujących dźwięków

Czasami inspirujące rzeczy dzieją się przez przypadek, choć wcale przypadkiem nie są. Zbieg okoliczności i podobne pasje potrafią jednak bratać ludzi, którzy wcześniej właściwie się nie znali. Oto przepis na takie projekty jak Potock, który jest porywającą, muzyczną mieszanką rocka i folku. 

Czytaj więcej...

Tydzień Języka Polskiego w Skawicy

Kolejna, bo trzecia edycja Tygodnia Języka Polskiego już za nami. Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dbając by każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Czytaj więcej...

100-lecie Niepodległości. Obchody w Zawoi

Dzień 11 listopada dla wielu Polaków zostanie długo w pamięci, bowiem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju hucznie świętowano. Były marsze, biegi, koncerty, po prostu każdy chciał jak najlepiej uczcić to święto. Czytaj więcej...

10 listopada – Gramy dla Leny

O Lenie Bartniczak (Trybała) można już było u nas przeczytać. Od urodzenia boryka się z ciężką chorobą, która uniemożliwia jej normalne poruszanie się. Pojawiła się jednak szansa na to, aby zmienić jej dotychczasowe życie, a pomóc jej w tym może każdy z nas. Przed nami kolejna impreza charytatywna dla Leny!

To już kolejne wydarzenie, podczas którego możemy pomóc mieszkance naszej gminy a także dobrze się bawić. Wszystko za sprawą koncertu charytatywnego, który odbędzie się już 10 listopada w Karczmie Zawojanka. 

Imprezę rozkręci Dj Kriss, który zabierze gości w szalone lata ‘80 i ’90. Nie zabraknie również współczesnych hitów zatem każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Każdy będzie miał także okazję ku temu, aby pomóc Lenie. Może to zrobić m.in. opłacając wstęp na imprezę w wysokości 10 zł. Ta niewielka kwota zapewni nam nie tylko niezapomnianą zabawę, ale i wesprzeć tę młodą dziewczynę w walce o jej marzenia. Ruszamy już o godzinie 19:00!

Kilka słów o Lenie

Lena Bartniczak to mieszkanka Skawicy, która od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Za sprawą tej choroby ma ogromne trudności z poruszaniem się. Właściwie robi to wyłącznie z pomocą drugiej osoby lub na wózku. Nie jest nawet w stanie sama wyjść z domu. Przez lata brakowało jej odpowiedniej opieki medycznej i rehabilitacji. Dziś, mając 31 lat, stanęła przed wielką szansą na normalne życie i spełnianie kolejnych marzeń. Dlaczego walczy? Za namową męża Marka pojechała na konsultację do doktora Paley’a. Tam okazało się, że ma szansę na to, aby odzyskać sprawność i stać się niezależną. Lena została zakwalifikowana na operację w Instytucie dr. Paley’a. Właściwie będzie to seria czterech zabiegów, łącznie z wymianą biodra i prostowaniem nóg. Coś tak odległego w końcu stało się możliwe! Nie uda się tego jednak dokonać bez odpowiedniej kwoty. Operacje zostały wycenione na ponad 700 000 zł. - Nigdy o nic nie prosiłam, starałam się radzić sobie sama, chociaż zazwyczaj wiatr wiał mi prosto w twarz. Ale tym razem los się do mnie uśmiechnął, mam szansę, a to więcej, niż miałam w całym życiu! Muszę do końca wierzyć, że się uda – podkreśla Lena. Bez tej operacji i odpowiednich rehabilitacji jej problemy z poruszaniem się będą się tylko pogłębiać. 

Jak mogę pomóc?

Pomóc Lenie można na wiele sposobów. Poprzez wpłaty na jej rzecz za pośrednictwem takich portali jak siepomaga.pl, bezpośrednie wpłaty na konto czy SMS-y. 

Tych, którzy już teraz chcieliby pomóc zachęcamy do zapoznania się z jej historią na stronie: https://www.siepomaga.pl/lena-bartniczak, a także wysyłki SMS-ów o treści S8167 na numer 72365 (Koszt 2,46 brutto z VAT). Można także dokonać bezpośredniego przelewu na rachunek Leny Bartniczak w Banku Spółdzielczym w Jordanowie (oddział w Makowie Podhalańskim) nr: 66 8799 0001 0017 0102 6488 0001.

„Wielka Niepodległa”

Rok 2018 to szczególny czas w naszym kraju. Polska świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości. Zanim staliśmy się wolnym krajem, musieliśmy zmagać się z wieloma trudnościami – powstaniami, rozbiorami, wojnami, głodem, strachem, utratą majątków i bliskich, a także walką o przetrwanie, ale Polska to silny naród, który jak pokazuje historia nie poddaje się tak łatwo. Mimo wielu cierpień i ran zadanych przez innych, odradza się jak „feniks z popiołów”, odradza się wolna, silna i … niezwyciężona – Wielka Niepodległa.

Czytaj więcej...

Dzień Głośnego Czytania w Skawicy

Któż nie lubi zatapiać się w świat namalowany słowami przez autora na kartach literatury. Poznawać losy bohaterów, tworzyć w głowie ich obrazy, wyobrażać sobie świat przedstawiony, rozmyślać nad postępowaniem postaci, poznawać ich marzenia, przygody… czasem dopisywać dalsze losy i myśleć… Co by było kiedy?

Czytaj więcej...

Babia Góra Trails – ścieżki rowerowe już otwarte!

To był bardzo rowerowy weekend. Pod Babią Górą otwarte zostały ścieżki rowerowe, które przyciągają nie tylko doświadczonych miłośników jazdy na rowerze, ale i początkujących fanów tej aktywności. Był pierwszy oficjalny przejazd, wymiana doświadczeń, muzyka i mnóstwo dobrej zabawy.

Czytaj więcej...

„Bo czas jak rzeka ….” – jubileusz szkoły w Skawicy i otwarcie nowego budynku

Czas jest jak rzeka, tak szybko płynie i trudno go zatrzymać czy zawrócić. Przekonujemy się o tym każdego dnia i niemal na każdym kroku. Rodzimy się, dorastamy, wkraczamy w ważne dla siebie momenty życia.

O tym, że czas pędzi, nie daje się zatrzymać czy dogonić, świadczy fakt, że skawicka szkoła wybudowana w 1968 roku świętuje już swój jubileusz. Absolwenci czy mieszkańcy wsi powiedzą – kiedy to było, kiedy to minęło…

Czytaj więcej...

Otwarcie Górskich ścieżek Rowerowych BABIA GÓRA TRAILS

Miłośnicy rowerowego szaleństwa powoli mogą szykować sprzęt. Już 13 października Jeszcze do ich użytku oddane zostaną trasy w samym sercu Podbabiogórza. Gmina Zawoja oraz Oravska Polhora postanowiły wspólnie działać na rzecz ochrony przyrody i rozwoju terenów Babiej Góry. Jakie nowości przygotowywane są dla fanów tego rodzaju aktywności?

Czytaj więcej...

34. Babiogórska Jesień – Święto tradycji i muzyki

To było święto tradycji, folkloru, miłości do muzyki i szczerej radości płynącej ze wspólnej zabawy. 34. Babiogórska Jesień przeszła do historii, nadal jednak w uszach brzmią nam jeszcze dźwięki skrzypiec, niesamowite głosy artystów, wspólne rozmowy i te wszystkie informacje na temat dawnych zwyczajów i tradycji, które można było pozyskać.

Czytaj więcej...

Nasi mieszkańcy w V Edycji Red Bull 111 Megawatt 2018

Red Bull 111 Megawatt 2018 to największe w Środkowej Europie zawody motocyklowego hard enduro, w którym rywalizowali amatorzy i światowa czołówka dyscypliny. Impreza zgromadziła 35 tysięcy kibiców i prawie 1000 motocyklistów z całego świata (m .in. Chile Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Polski). Zawody odbywały się w dniach 8-9 września 2018 na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów w Kleszczowie.

Czytaj więcej...

I Bennale im. Antoniego Mazura rozstrzygnięto!

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu rzeźby babiogórskiej. Rozdanie nagród nastąpi w czasie wernisażu 28 września o godz. 16.00 w Galerii na Ucieche w Zawoi. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Czytaj więcej...

Przeszłość w Lokalnych Nazwach Geograficznych

Skąd wzięła się nazwa wsi Skawica lub wsi Zawoja? Czy o szczycie Polica nie powinniśmy raczej mówić Police? I co może oznaczać słowo Kiczora? W gronie mieszkańców i miłośników gminy Zawoja nie brakuje pytań o przysiółki, w których spędzają czas, szczyty patrzące na nich z góry czy inne charakterystyczne miejsca pod Babią Górą. Teraz wiele z tych zagadek zostanie rozwiązanych. Wszystko dzięki inicjatywie Skawickich Geografów!

Czytaj więcej...

Pamiętnik Babiej Góry

Godziny rozmów z mieszkańcami Zawoi, setki stron przeczytanych legend i opowieści babiogórskich, 2 tygodnie prób, ponad 40 zaangażowanych osób, muzyka, słowo, uśmiech i współpraca – tak najkrócej można opisać przygotowania do widowiska PAMIĘTNIK BABIEJ GÓRY. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów. Widowisko przyciągnęło tłumy odbiorców, których teatralna opowieść o Babiej Górze, legendach i ludziach z nią związanych wprost zachwyciła.

Czytaj więcej...

Razem możemy więcej - podsumowanie Festynu parafialnego w Skawicy

Razem możemy więcej – to nie tylko słowa, to idealne podsumowanie niedzielnego festynu parafialnego, podczas którego odbyła się akcja charytatywna na rzecz Leny Trybały (Bartniczak). Wspólnie spędzony czas, świetna zabawa, mnóstwo uśmiechów i dobrych czynów - skawickie spotkanie na Placu św. Jana Pawła II z pewnością można zaliczyć do udanych.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 30

Pod Diablakiem

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy