Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2017Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

Niepokonanym – Chwała i Cześć!
Niepokonanym wzniesiemy pieśń.
O bohaterstwie w świecie nieznanym
I o Narodzie Niepokonanym!
(Marek Gajowniczek)

O bohaterstwie narodu polskiego pisali i śpiewali od lat liczni poeci i pieśniarze. Babiogórskie Centrum Kultury, chcąc przypomnieć te piękne pieśni, organizuje od 8 lat konkurs piosenki patriotycznej, powstańczej oraz piosenki żołnierskiej. Konkurs ma za zadanie popularyzację śpiewania piosenek patriotycznych w środowiskach dzieci i młodzieży szkolnej oraz inspirowanie ich do poszukiwań artystycznych.

W tegorocznym, dziewiątym, konkursie wzięło udział 17 wykonawców, solistów oraz duetów i zespołów. Wśród solistów w kategorii dzieci do lat 9, II miejsce zajęła Łucja Trybała, w kategorii dzieci do lat 12, II miejsce wyśpiewał Maciej Tomusiak a III Martyna Mazur. Najwyżej spośród młodzieży do 15 jury oceniło Marzenę Spyrkę, przyznając jej II miejsce oraz Joannę Wala (III miejsce).

Zespołowo w kategorii szkoły podstawowe I miejsca jury nie przyznało, natomiast II miejsce zajęły Malwina Dyrcz i Nikola Surzyn a III miejsce Karolina Trzebuniak i Wiktoria Hurbol. Najlepszym zespołem gimnazjalnym, który zajął I miejsce okazało się trio Aleksandra Kuś, Natalia Pierog i Aleksandra Tereszkiewicz. Na II miejscu uplasowało się również trio w składzie Julia Janik, Paulina Zguda i Aleksandra Zając. III miejsce przypadło Gabrieli Klimasara i Adriannie Basiura.
Konkurs piosenki patriotycznej jest takim swoistym preludium przed obchodami Święta Niepodległości w naszej gminie.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się pod pomnikiem w Zawoi Centrum. Babiogórska Orkiestra Dęta odegrała hymn polski. Następnie głos zabrał wójt gminy Zawoja Marcin Pająk. W imieniu Senatora RP Andrzeja Pająka przemówienie odczytał Sławomir Hajos, radny powiatowy oraz członek Zarządu Okręgu Chrzanowskiego PIS. Po przemówieniach nastąpiło złożenie wiązanek okolicznościowych.

Po zagraniu Roty uczestnicy apelu przeszli do kościoła na mszę św. w intencji Ojczyzny. Po mszy św. BCK w Zawoi zaprosiło do sali widowiskowej na montaż słowno-muzyczny „ Bez tej miłości nie można żyć”, który był podsumowaniem uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości . Spektakl był częściowo przygotowany na podstawie scenariusza Grażyny Grobelskiej. Jednak zanim mogliśmy obejrzeć spektakl, zaśpiewali laureaci konkursu. W tym roku byli to: Łucja Trybała, Maciej Tomusiak oraz Aleksandra Kuś, Natalia Pierog i Aleksandra Tereszkiewicz.

Następnie młodzież z zespołu Juzyna oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawoi Centrum w piękny sposób przedstawiła dzieje historyczne naszego narodu. Pokazała, co dla nich znaczy patriotyzm, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń oraz pielęgnowanie tradycji narodowych. Z ich ust wypłynęły m.in. słowa: …Żyć najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Żyć dla innych, to żyć dla kraju, dla ojczyzny. Ojczyzna to Ja, Wy i My!

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy