Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2017XIX Dożynki Gminne – Skawica 2017

XIX Dożynki Gminne – Skawica 2017

W każdym bochnie chleba tkwi ziarnko zboża,

Okruch soli, kropla wody,

Praca rąk człowieka i dobroć Boża.

Dożynki u nas są huczną imprezą, o której słyszy się nie tylko w sąsiednich gminach.
Co rok gromadzą mnóstwo osób, które przyglądają się obrzędom dożynkowym, podziwiają wieńce dożynkowe, a potem bawią się do późnych godzin nocnych podczas zorganizowanej zabawy. To wydarzenie łączy starszych i młodszych – w tym dniu uwagę wszystkich przyciąga tradycja i ciężka praca rolników.

Przy dźwiękach tradycyjnych marszów w wykonaniu Orkiestry Dętej barwny korowód z „Monstrancją” żniwną wyruszył od sklepu AVITA w kierunku kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie o godz.17.00 rozpoczęła się Msza Święta. Po okolicznościowym kazaniu nastąpiło poświęcenie wieńca dożynkowego oraz przyniesionych plonów. W czasie procesji z darami złożono w ofierze bochen chleba - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich symbolizujący życie, radość, sytość i szczęście. Wieniec dożynkowy w kształcie „Monstrancji” symbolizujący miłość Boga do ludzi pracujących na roli. Uwity został z kłosów zbóż, kwiatów i ziół. Wieniec jest dowodem wdzięczności ludzi za zbiory oraz piękną pogodę w czasie dojrzewania.


Po Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł na plac Kółka Rolniczego, gdzie na wszystkich zebranych czekało wiele atrakcji. Starostowie dożynek, Pani Agata Spyrka i Pan Tadeusz Marek, przekazali na ręce Wójta Gminy Pana Marcina Pająka symboliczny bochen chleba. Występy artystyczne rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu grupy śpiewaczej „Nasza Skawica”. Po tej części uroczystości Wójt w swoim przemówieniu podziękował zebranym za przybycie na wspólne świętowanie dożynek, za owoce ciężkiej pracy rolników i organizatorom za przygotowanie imprezy. Następnie głos zabrał Senator RP Pan Andrzej Pająk.

Później przyszedł czas na rozrywkę dla szerszej grupy publiczności, bowiem na scenę wkroczyli z porcją śmiechu zabawni kumple: Hadziuk i Sulejuk ze słynnej („Ławeczki z Rancza”). Celebryci MAMROTA wygłosili prelekcję „jak nie pić alkoholu”. Zaprezentowali dawkę sympatycznego swojskiego humoru, rozbawiając do łez zgromadzoną widownię. Samotnym osobom udostępnili swoje Biuro Matrymonialne „Serca Dwa” kojarzące pary, trójkąty, specjalizujące się w konkubinatach i związkach partnerskich.


Potem estradę przejęła gwiazda wieczoru JAMBA AFRICA rozgrzewając naszą publiczność aż do czerwoności, powiało… Afryką. Nad polami niósł się głos afrykańskiego bębna, zaś ze sceny popłynęły dźwięki wemba z elementami afrykańskiej muzyki etnicznej i tekstem: „Czas wszystko zabiera, bo zabrać jest w stanie, lecz nigdy nie zabierze tego, co w sercu zostanie…”.
Tłum ruszył do tańca. Bawiono się przy znanych wszystkim przebojach AFRICA SIMONE, SARAGOOSA BAND, GOOMBAY DANCE BAND czy PAPA DANCE. I tak rozbawione towarzystwo tańczyło dalej przy muzyce disco polo z zespołem SYSTEMATIC (Mała bejbi, Ola, Ola, Oczy niebieskie, Usta malinowe, Marzenia i sny, Jesteś taka zakręcona). Swój występ wzbogacili oryginalnym pokazem ognia.


Sołtys i Rada Sołecka składa podziękowanie sponsorom za pomoc i wsparcie w przygotowaniu tegorocznej imprezy. To właśnie Państwa zaangażowanie i wsparcie stanowi o świetności naszej małej Ojczyzny i pomaga kultywować lokalną tradycję. Dzięki Waszej pomocy uroczystość dożynkowa w Skawicy mogła mieć tak uroczystą oprawę.
Mamy nadzieję, że będziecie z nami w kolejnych latach.

Foto: portal sucha24.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy