Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2017Koncert „Z krainy łagodności”

Koncert „Z krainy łagodności”

W miniony piątek w Babiogórskim Centrum Kultury odbył się koncert poezji śpiewanej i piosenki turystycznej pt. „Z krainy łagodności”. Gościliśmy artystów, których występ na długo pozostanie w pamięci uczestników koncertu.

Na początku wystąpił Andrzej Mróz z żoną Marylą Mróz oraz przyjaciółmi – Radkiem Partyką z zespołu „Zielony Szlak” oraz Remigiusz Dyduła z zespołu „Browar Żywiec”. Następnie na scenie pojawił się Stanisław Figiel z córką Natalią oraz z Andrzejem Danelem. Sylwetki artystów prezentujemy poniżej.

Poezja śpiewana jest przykładem czegoś delikatnego, nieuchwytnego a zarazem pięknego. Koncert „Z krainy łagodności” odkrywał przed widownią magię poezji, w tym także wierszy śp. Urszuli Janickiej – Krzywdy, której  drugą rocznicę śmierci obchodziliśmy niecały miesiąc temu. Koncert był okazją do podzielenia się wspomnieniami związanymi z tą niezwykła osobą.

Dziękujemy serdecznie Piotrowi Krzywdzie za inicjatywę realizacji tego koncertu, wszystkim artystom oraz każdemu, kto przyczynił się do organizacji tego przedsięwzięcia.

Andrzej Mróz - urodził się w Krakowie w 1944 r. Z wykształcenia jest mgr inż. metalurgii – absolwentem AGH w Krakowie. Z zamiłowania harcerz, przewodnik beskidzki, fotografik oraz muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek turystycznych, kolęd i pastorałek. Jego pierwsze kroki w piosence turystycznej przypadły na lata studiów. W 1969 r. otrzymał Grand Prix na II Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie za piosenkę „Od Turbacza”, potem na kolejnych Giełdach przyszły dalsze nagrody i wyróżnienia (także z grupą „Kociołek”, której był współzałożycielem w 1969 r.), m.in. za piosenki: „Wrzesień”, „Ostatni studencki rajd”, „Dobre rady turystyczne”, „Jesień w górach”, „Pusto w Gorcach” (sł. Wojciech Gawlik, muz. Grzegorz Giermek). W 2009 r. na 42 Giełdzie w Szklarskiej Porębie zdobył I nagrodę w kategorii Nowe Dzieła Starych Twórców za piosenkę „Bieszczadzkie ścieżki”, a na 48 Giełdzie za piosenkę "Oj, nie tak". Komponuje muzykę do własnych tekstów, a także do wierszy poetów związanych z górami: Grażyny Królikiewicz („Album gorczański”, „Jałowce”, „Jesienna spowiedź”), Anny Szaleńcowej („Epitafium”, „List”, „Ostatni studencki rajd” i in.), Andrzeja Krzysztofa Torbusa („Jesień na Jaworzynie”, „Koskowa ‘88”, „Szary kurz” i in.), a ostatnio także Urszuli Janickiej-Krzywdy („Beskidom”, „Bieszczadzki szlak”). Jest autorem muzyki i wykonawcą pierwszej piosenki do tekstu Jerzego Harasymowicza “W górach” (1967). Nagrał kilka płyt: z Grupą Kociołek „Od Turbacza” (2000), z żoną Marylą i zaprzyjaźnionymi muzykami „Na gorczańskiej cichej hali” (2000), „Dla przyjaciół” (2006), „Pejzaż z kolędą” (2008) oraz dwupłytowy album „Magia gór” (2012). Ma za sobą występy radiu, telewizji, na Bazunie, Yapie, Ospie, Gorcstoku i licznych recitalach.
W 2015 r. z okazji 50-lecia twórczości został odznaczony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaką honorową "Za Zasługi dla Turystyki". Wydany został również kolejny śpiewnik "Z moją gitarą - piosenki Andrzeja Mroza", zawierający ponad 100 piosenek z jego muzyką i tekstami.

Stanisław Figiel - urodził się w Krakowie w 1952 r. Z wykształcenia jest mgr inż. automatykiem i informatykiem – absolwentem AGH w Krakowie. Ukończył również podstawową szkołę muzyczną. Pracował jako informatyk w dyrekcji PKP oraz jako nauczyciel w Technikum Kolejowym w Krakowie. Z zamiłowania i drugiego zawodu jest przewodnikiem górskim, pilotem wycieczek, krajoznawcą, podróżnikiem, a także muzykiem, kompozytorem i autorem  tekstów piosenek turystycznych, poezji śpiewanej itp. Jako przewodnik i pilot prowadzi turystów nie tylko po polskich górach, ale i po krajach Europy środkowej i południowo-wschodniej, szczególnie Rumunii i Albanii, o których napisał kilka przewodników turystycznych i innych publikacji krajoznawczych. Zajmuje się też szkoleniem i egzaminowaniem kadry przewodnickiej.
W dziedzinie piosenki turystycznej i poezji śpiewanej jest autorem ponad 40 utworów, z czego większość to piosenki autorskie. Są też kompozycje do poezji innych autorów, m.in. Ewy Ciślak-Rosi („Pójdziesz ze mną”) i Urszuli Janickiej-Krzywdy („Kolędnicy”, „Prośba”, „Rozsypała się tęcza na hali”). Szczególną pozycję w jego twórczości zajmują pastorałki i „kolędy przewodnickie”, których napisał ponad dziesięć. Do najbardziej znanych jego piosenek należą: „Gorc”, „Kołysanka dla córki”, „Sierpniowa noc”, „Przemijanie”, „W stronę gór”,  oraz pastorałki: „Kolęda przewodnicka”, „Anioł”, „Kolędnicy”, „Polska Kolęda ‘81” i in. W regionie Podbabiogórza zasłynął jako autor „Ballady o Suchej Beskidzkiej” (o smoku Kicku). Swoją twórczość muzyczną prezentuje na kameralnych recitalach oraz spotkaniach śpiewających turystów „Gorcstok” (nazwę „festiwalu” wymyślił sam).  W 2006 r. wydał płytę „W stronę Gór...”.

01

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy