Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2016Wolność nie jest nam dana raz na zawsze... (video)

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze... (video)

11 listopada, to jedno z najważniejszych świat w naszym kraju, bowiem od 1989 roku, to Narodowe Święto Niepodległości. Oprócz uroczystości państwowych w Warszawie, w całej Polsce świętujemy ten dzień.

W Zawoi też, od wielu lat dzień ten ma uroczystą oprawę. Rozpoczyna się przy pomniku poświęconym mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy poległym w walce o niepodległość ojczyzny. Tak było i w tym roku. Po przemówieniach wójta gminy Zawoja Marcina Pająka i senatora RP Andrzeja Pająka, delegacje poszczególnych instytucji samorządowych i szkół złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe. Została też odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

Babiogórskie Centrum Kultury dla uczczenia tego święta przygotowało część artystyczną, na którą złożyły się występy laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej, Powstańczej oraz Piosenki Żołnierskiej. Następnie młodzież z zespołu regionalnego „Juzyna” wraz z rówieśnikami z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Zawoi zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny – „Drogi do wolności”. Okazało się po raz kolejny, że zaangażowanie zdolnej zawojskiej młodzieży dało uczestnikom uroczystości możliwość przypomnienia sobie polskiej tragicznej historii XX wieku. Wiersze i piosenki rozbudziły nie tylko uczucia patriotyczne, ale także łzy wzruszenia, szczególnie wśród osób pamiętających czasy okupacji hitlerowskiej i II wojny światowej.

Odpowiednia dekoracja, rekwizyty i magia świateł sprawiły, że spektakl ten stal się wręcz przedstawieniem teatralnym.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego przedstawienia, a szczególnie młodzieży, która z takim zaangażowaniem podjęła się przygotowania spektaklu, Henrykowi Buckiemu za wykonanie scenografii, Łukaszowi Kulce który opracował efekty świetlne i dźwiękowe oraz Grupie Rekonstrukcyjnej z Żywca za udostępnienie rekwizytów i mundurów.Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy