Dożynki Powiatowe w Sidzinie

Organizowane od 15 lat - Dożynki Powiatowe - czyli  doroczne święto plonów, odbyło się tym razem  w Sidzinie. Gminę Zawoja reprezentowało Stowarzyszenie "Nasza Skawica" i Kolo Gospodyń Wiejskich "Zawojanki".

4 września, kolorowy korowód wieńców  z całego powiatu przeszedł z parkingu do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Sidzinie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa, pod przewodnictwem księdza proboszcza Józefa Bafi.  Podczas mszy świętej dziękowano za plony i Boże błogosławieństwo. We Mszy Świętej uczestniczyli mieszkańcy ról Kostkowej i Kulkowej z Sidziny, którzy złożyli w ofierze wieniec uwity z tegorocznych zbóż i chleb, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia i grupy z wieńcami  z Bystrej Podhalańskiej, Budzowa, Huciska-Pewelki, Marcówki,  Łętowni, Palczy, Skawicy,, Sidziny, Zawoi i Żarnówki,  jak również poczty sztandarowe oraz licznie przybyli na tę uroczystość goście. Po mszy św. barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Sidziny przeszedł na plac, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowego święta. Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze dożynek: wójt gminy Bystra - Sidzina Stanisław Tempka oraz starosta suski Józef Bałos, który odebrał tradycyjny bochenek chleba z rąk starostów dożynkowych.

Po słowach podziękowań i życzeń dla rolników rozpoczął się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wraz z jego ośpiewaniem. Komisja oceniająca, w skład której weszli etnografowie-regionaliści:  Dorota Majerczyk,  Małgorzata Wójtowicz –Wierzbicka i  Andrzej Peć, dokonała oceny wieńców i przyznała następujące miejsca:

Wieniec tradycyjny:

  • 1 miejsce - Stowarzyszenie "Nasza Skawica" ze Skawicy
  • 2 miejsce - "Gaździny" przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki
  • 3 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich  z Budzowa  i Koło Gospodyń Wiejskich "Zawojanki" z Zawoi

Wieniec współczesny:

  • 1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z  Żarnówki
  • 2 miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich z Kurowa
  • 3 miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, dożynkowi goście bawili się znakomicie podczas występów Zespołu Regionalnego "Holniki", Orkiestry OSP Bystra Podhalańska oraz koncertu kapeli "Góralska Hora".

Fot. Jan Motor