Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2016Dożynki Powiatowe w Sidzinie

Dożynki Powiatowe w Sidzinie

Organizowane od 15 lat - Dożynki Powiatowe - czyli  doroczne święto plonów, odbyło się tym razem  w Sidzinie. Gminę Zawoja reprezentowało Stowarzyszenie "Nasza Skawica" i Kolo Gospodyń Wiejskich "Zawojanki".

4 września, kolorowy korowód wieńców  z całego powiatu przeszedł z parkingu do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Sidzinie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa, pod przewodnictwem księdza proboszcza Józefa Bafi.  Podczas mszy świętej dziękowano za plony i Boże błogosławieństwo. We Mszy Świętej uczestniczyli mieszkańcy ról Kostkowej i Kulkowej z Sidziny, którzy złożyli w ofierze wieniec uwity z tegorocznych zbóż i chleb, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia i grupy z wieńcami  z Bystrej Podhalańskiej, Budzowa, Huciska-Pewelki, Marcówki,  Łętowni, Palczy, Skawicy,, Sidziny, Zawoi i Żarnówki,  jak również poczty sztandarowe oraz licznie przybyli na tę uroczystość goście. Po mszy św. barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Sidziny przeszedł na plac, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowego święta. Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze dożynek: wójt gminy Bystra - Sidzina Stanisław Tempka oraz starosta suski Józef Bałos, który odebrał tradycyjny bochenek chleba z rąk starostów dożynkowych.

Po słowach podziękowań i życzeń dla rolników rozpoczął się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wraz z jego ośpiewaniem. Komisja oceniająca, w skład której weszli etnografowie-regionaliści:  Dorota Majerczyk,  Małgorzata Wójtowicz –Wierzbicka i  Andrzej Peć, dokonała oceny wieńców i przyznała następujące miejsca:

Wieniec tradycyjny:

  • 1 miejsce - Stowarzyszenie "Nasza Skawica" ze Skawicy
  • 2 miejsce - "Gaździny" przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki
  • 3 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich  z Budzowa  i Koło Gospodyń Wiejskich "Zawojanki" z Zawoi

Wieniec współczesny:

  • 1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z  Żarnówki
  • 2 miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich z Kurowa
  • 3 miejsce -  Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, dożynkowi goście bawili się znakomicie podczas występów Zespołu Regionalnego "Holniki", Orkiestry OSP Bystra Podhalańska oraz koncertu kapeli "Góralska Hora".

Fot. Jan Motor

 

 

 

 

 

 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy