Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2015V Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II

V Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II

W Archidiecezji Krakowskiej odbywały się V Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II. Mottem tegorocznej edycji było hasło Światowych Dni Młodzieży 2016: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z samorządami lokalnymi i parafiami przygotował liczne atrakcje dla całych rodzin.

W tym roku koncerty, wystawy, pikniki rodzinne i konkursy były organizowane w Bukowinie Tatrzańskiej, Dobczycach, Chrzanowie, Limanowej, Makowie Podhalańskim, Podobinie, Rzepiskach i Skawicy. Małopolskie Dni Jana Pawła II zostały zainicjowane z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Celem projektu jest przybliżenie osoby Św. Jana Pawła II poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne. W programie Dni przewidziane są koncerty plenerowe, wystawy, projekcje, animacje dla dzieci i młodzieży, pikniki rodzinne oraz zwiedzanie klasztorów i kościołów z przewodnikami.

„Święty Janie Pawle II prowadź ku szczytom” – takie hasło przyświecało uroczystościom w Skawicy, gdzie to właśnie 20 i 21 czerwca odbywały się V Małopolskie Dni Jana Pawła II. W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się w kościele w Skawicy na mszy św. w intencji ludzi gór. We mszy św. uczestniczyli ludzie związani z górami, czy to racji wykonywanego zawodu, czy też z uwagi na miejsce zamieszkania. Były poczty sztandarowe kół łowieckich z Zawoi i Sidziny oraz GOPR-u. Po mszy wyświetlony został film Barbary Szumowskiej „Szczyty gór należą do Niego”. Następnie, już w remizie OSP, mogliśmy porozmawiać o obejrzanym filmie z reżyserem jak również przedstawić własne wspomnienia związane z papieżem Janem Pawłem II.

Niedziela 21.06. to przede wszystkim czas na modlitwy dziękczynne za dar Św. Jana Pawła II oraz prośby o bezpieczne wakacje. Po mszy św. o godz. 10-tej na scenie pojawił się zespół Zbójnik, który przedstawił krótki program związany z postacią Jana Pawła II. Podobny program przygotowały dzieci ze szkoły w Skawicy, które wystąpiły po mszy św. o godz. 12-tej. O godz. 16-tej odprawiona została msza św., podczas której młodzież modliła się w intencji Światowych Dni Młodzieży 2016.

Jednak z wielką niecierpliwością wszyscy czekali na koncert Magdy Steczkowskiej i na ogłoszenie wyników konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Zawoja „Święty Jan Paweł II wśród nas”. Dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej miał on formę plastyczną. Pierwsze miejsce zajęła Bernadeta Kaczmarczyk (Skawica), drugie miejsca przypadły Tobiaszowi Makosiowi (SP nr 5 w Zawoi), Joannie Mętel (SP nr 2 w Zawoi) i Amelii Pluta (SP nr 4 w Zawoi), a trzecie Norbertowi Smyrakowi (ZSP w Zawoi Mosorne) i Martynie Gigoń (Skawica). Wyróżnienie otrzymała Julia Basiura (Skawica) i Sylwia Dudek (SP nr 4 w Zawoi).

Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej brali udział w konkursie literackim. Najlepsza praca należała do Gabrieli Czarny (Skawica), równorzędne drugie miejsce zajęły Magdalena Piergies i Małgorzata Iciek (SP nr 1 w Zawoi), a trzecie Klaudia Głowacz (SP nr 2 w Zawoi). Wyróżnienie otrzymał Dominik Gaweł (SP nr 2 w Zawoi).

Młodzież gimnazjalna miała przygotować prezentację multimedialną. Jurorzy najwyżej ocenili pracę Karola Zasadzińskiego (Gimnazjum nr 2 w Zawoi). Druga miejsce zajęła Katarzyna Smyrak (Skawica), a trzecia przypadło Filipowi Fujakowi (Gimnazjum nr 2 w Zawoi).

Po wręczeniu nagród przed widzami wystąpiła Magda Steczkowska, która prócz swoich utworów wykonała pieśń Ave Maria oraz wspólnie z publicznością wykonała jedną z ulubionych pieśni Jana Pawła II „Barkę”.

Uroczystości w Skawicy zorganizował proboszcz parafii ks. Krzysztof Strzelczyk oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy Rady Gminy Zawoja, Wójta Gminy Zawoja, Rady Sołeckiej w Skawicy, Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, Zespołu Szkół w Skawicy oraz przy wsparciu Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej, Centrum Górskiego Korona Ziemi.

Fotografie: portal sucha24.pl

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy