Zespoły z Zawoi na Godach Żywieckich

„Gody Żywieckie” to najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Coroczne spotkania z bogactwem zwyczajów i obrzędów związanych z okresem bożonarodzeniowym. Organizatorami tego wspaniałego konkursu są: Regionalny Ośrodek w Bielsku Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Oprócz autentycznych grup kolędniczych występujących na scenie o najwyższe uznanie walczą też plenerowi przebierańcy. „Gody Żywieckie” to także wiele imprez towarzyszących m.in.: konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi. Od wielu lat członkowie naszych zespołów regionalnych biorą udział w tym niezwykłym, niepowtarzalnym święcie Beskidów, w tym roku zespoły spod Babiej Góry występowały w Żywcu w sobotę 18 stycznia.

Kolędnicy z Rajem z zespołu Regionalnego „Juzyna” z Zawoi w kategorii dorosłych zdobyli I miejsce, zaś w kategorii dziecięcej II miejsce otrzymali kolędnicy z bańką z zespołu regionalnego „Zbójnik” ze Skawicy. Gratulujemy naszym kolędnikom ! Cieszy nas fakt, że piękne obrzędy i tradycje bożonarodzeniowe podtrzymywane są przez naszą zdolną młodzież i dzieci. Babiogórskich kolędników spotkać można nie tylko na estradach rozmaitych konkursów ale także tak prawdziwie po domach w całej Zawoi i Skawicy.

Już teraz zapraszamy wszystkich 2 lutego 2014 r. do Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi na wieczór kolęd i pastorałek oraz wspólne kolędowanie na zakończenie okresu kolędniczego.

Fot. Stanisław Kubasiak