Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2013Dożynki Powiatowe w Skawicy

Dożynki Powiatowe w Skawicy

8 września br. odbyły się w Skawicy Dożynki Powiatowe. Organizatorem tegorocznych dożynek była Gmina Zawoja, Babiogórskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Rada Sołecka w Skawicy.Podczas uroczystej dożynkowej Mszy św., która została odprawiona w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy, zostały poświęcone wieńce dożynkowe wykonane przez przedstawicieli gmin powiatu suskiego. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł na plac obok szkoły w Skawicy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości dożynkowe. Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał starosta suski Tadeusz Gancarz, który wraz z wójtem gminy Zawoja, Tadeuszem Chowaniakiem, odebrał tradycyjne bochenki chleba z rąk starostów dożynkowych: Stanisławy Zemlik i Stanisława Ficka oraz wiązanki kwiatów, wręczone przez dzieci.

Wspaniała, słoneczna pogoda przyciągnęła na Skawicę wielu gości. Na uroczystości przybyli m.in.: senator RP Andrzej Pająk, posłowie na sejm RP: Tadeusz Arkit, Joanna Bobowska i Marek Polak z małżonką, wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Józef Kała, delegacja zaprzyjaźnionego z powiatem suskim samorządu z Oravskiej Polhory na Słowacji na czele z wójtem Peterem Horváthem, wicestarosta suski Jan Woźny, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu suskiego, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi i gminni, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki oraz przedstawiciele szeregu innych instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Odczytany został także list, skierowany do uczestników dożynek przez posła Krzysztofa Szczerskiego.

Jednym z głównych punktów programu dożynek powiatowych jest konkurs wieńców dożynkowych tradycyjnych i współczesnych. Do konkursu zgłoszono 11 wieńców. Jury po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji grup wieńcowych przyznało następujące nagrody:
I miejsce – KGW „Zawojanki” z Zawoi Dolnej
II miejsce – ex aequo: KGW Bystra i KGW Stryszawa Górna
III miejsce – ex aequo: KGW Palcza, KG Osielec i KG Sucha Beskidzka


w kategorii wieniec współczesny:
I miejsce – ex aequo: KG Białka i KGW Hucisko-Pewelka
II miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Skawica” i KGW „Redz” Tarnawa Górna
III miejsce – KGW Budzów

Podczas dożynek Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” prezentowała się na stoisku oraz zorganizowała kiermasz twórczości ludowej. Swoje stoiska mieli również KRUS, AriMR, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, gmina Jordanów.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczęła orkiestra dęta ze Skawicy, później zaśpiewał i zatańczył dziecięcy zespół regionalny „Zabielsko Gromada” z Białki, Zespół Regionalny „Zbójnik” ze Skawicy, orkiestra dęta z Zawoi, kabaret TEKA z Osielca, zespół OKOVITA z Zawoi. Zabawę pod gwiazdami prowadził zespół CONTRA z Suchej Beskidzkiej.
Na następne Dożynki Powiatowe zapraszamy do Gminy Maków Podhalański.


Jan Zych
Chleb

Zanim z ziarna kłos wystrzeli,
by jak morze szumieć w polu,
musi ludzka dłoń oddzielić
zboże dobre od kąkolu.

Wiem dokładnie, ile trzeba
ludzkiej troski i starania,
by wyrosła kromką chleba
w ziemię zboża garść zasiana.

Rozdzielam pory roku,
dni rozdzielać nawet chciałem –
z przemierzonych rosła kroków
niepodzielna, wielka całość.

Dziś dopiero wiem, dlaczego
chleb jak świętość ludzie czcili.
Dziś dopiero wiem, dlaczego
W kromce chleba ciepła tyle.

01

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy