Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Fish Aj festiwal w Zawoi

Fish Aj festiwal w Zawoi

Przedstawiamy Państwu relację z jednego z ważniejszych wydarzeń jaki opdbył się w tym roku w Zawoi – „Fish Aj festiwal”!!! Od 4 do 7 października 2012r. Zawoję najechali przedstawiciele sportów ekstremalnych oraz fotografowie. Już od pierwszego dnia ogranizatorzy zapewnili uczestnikom ciekawy program, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

DZIEŃ PIERWSZY

W czwartek nastąpiło otwarcie dwóch z pięciu wystaw fotograficznych jakie powstały w ramach festiwalu – pierwszej w Babiogórskim Centrum Kultury (20 wyróżnionych prac różnych autorów) i drugiej w Schronisku na Markowych Szczawinach – jednego z 5 wyróżnionych artystów – Piotra Markowskiego. W tym samym dniu w schronisku odbyła się prelekcja gościa specjalnego Krzysztofa Gardasia na temat spełniania górskich marzeń i pokonywania trudności.Krzysztof Gardaś (ur. 1970 r.) - mieszkaniec Żywca, od najmłodszych lat związany z górami, jaskiniami i wspinaczką. W wieku 21 lat, w wypadku motocyklowym, doznał poważnego urazu kręgosłupa. Lekarze orzekli, że resztę życia spędzi na wózku, mimo to mężczyzna korzysta dzisiaj jedynie z kul. Jako osoba niepełnosprawna zdobył kilka szczytów wchodzących w skład „Korony Ziemi”: Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Aconcaguę (6962 m n.p.m.), Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.).

W nocy z 4 na 5 października odbył się FOTO TRIP na wschód słońca na Babią Górę, uczestniczący w nim fotografowie mogli pod okiem Adama Kokota uczestniczyć w profesjonalnej sesji zjęciowej. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania Adamowi za bezcenną pomoc w realizacji festiwalu.

Adam Kokot - jego fotografie ukazały się w Polityce, RedBulletin, Rangefinder (USA), Tygodniku Powszechnym, Focus, Better Photography (Indie), SnowBoard,Raus Magazine (Niemcy) Tygodniku Podhalańskim, Dzienniku Polskim, Bieganie,Risk (Rosja), Extremium, Magazynie Górskim, Foto oraz w Onet.pl, wspinanie.pl, nationalgeographic.com. Stale współpracuje z najważniejszym polskim miesięcznikiem o tematyce górskiej - GÓRY, kwartalnikiem Tatry oraz z czeskim czasopismem górskim – MONTANA).

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień festiwalu to SZKOŁA JEŹDŹCÓW APOKALIPSY, czyli niezwykłe spotkanie przedstawicieli poszczególnych sportów ekstremalnych z uczniami z gminy Zawoja. Dzieci i młodzież uczestniczyły w pokazie specjalistycznego sprzętu i dyskusji ze sportowcami, a gościliśmy m.in. Michalinę Rybak - quad (uczestniczka min. Baja Trophy , Maroko Challange , uczestnik ekipy polskiej Dakaru) , Maćka Steinhofa - samochód sportowy Mitsubishi Lancer (jeden z najlepiej zapowiadających się polskich kierowców rajdowych), Monikę Jaworską – motocykl ( Mistrzyni Włoch Trofeo Femminile Stock 600 2011 - Vice Mistrzyni Włoch Trofeo Femminile w klasyfikacji ogólnej 2011 - 7 miejsce w Pucharze Polski Kobiet Motocross 2009 - Vice Mistrzyni Europy Kobiet 2009), Szczepana Karpiela – Bułecką – freeski (dwukrotnym mistrz Polski), Jana Krzysztofa – freeski (zawodnik międzynarodowego teamu MAJESTY SKIS, wielokrotny wicemistrz polski PZN big air), Tomasza Tylkę – snowboard (jako junior młodszy i junior kilkukrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw Polski tych kategorii; przez 4 sezony był członkiem kadry Polski w half-pipe), Michała Gierlacha – paralotnia (członek Paralotniowej Kadry Narodowej reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w tym na zbliżające się paralotniowe ME we Francji wicemistrz Polski 2009 II. wicemistrz Polski 2010), Jędrzeja Dobrowolskiego – narciarstwo (startuje w najszybszej kategorii Speed One; sześciokrotnie pobijał rekord Polski; przekroczył granicę 200 kilometrów na godzinę zapisując się tym samym do ekskluzywnego "Klubu 200"; od 2008 roku jest uczestnikiem Pucharu Świata FIS Speed Ski), Kubę Poburkę – canyoning oraz przedstawicieli Klubu Turystyki Kajakowej "Bystrze" - Piotra Grzybowskiego i Macieja Adamka.

W tym samym dniu odbyło się kolejne otwarcie wystawy – tym razem w ośrodku wczasowym Krakowianka, gdzie mogliśmy także podziwiać pokazy „Ekstremalny kajak” - sztuczki na basenie były niezwykle widowiskowe. Ku zaskoczeniu wszystkich gości w pokazie wziął także udział wójt gminy Zawoja – Tadeusz Chowaniak, który z postawionym mu zadaniem poradził sobie znakomicie.

DZIEŃ TRZECI

Sobota to przedewszystkim oczekiwany przez wielu MOTOSHOW – czyli wyścig maszyn -auto vs motor vs quad oraz pokaz tuntu quadów, samochodów a nawet ciężarówek. Pokaz odbył się dzięki użyczeniu terenu przy terenie wyciągu BACA w Zawoi Czatoża przez właściciela - Pana Tadeusza Tomczaka, który od wielu lat wspiera działalność sportową w gminie Zawoja. Serdecznie dziękujemy!!!
W czasie pokazów Wójt Gminy Zawoja wręczył nagrodę główną za najlepsze nadesłane zdjęcia – trafiła ona do Tomasza Rakoczego.
Podczas MOTOSHOW najmłodsi mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanej przez ratowników Akademii GOPR dla najmłodszych. Odbył się również pokaz trialu rowerowego UKS Zawojak.
Wieczorem w karczmie Zbójnickiej zaprezentowano jeden z filmów tegorocznych „Spotkań z Filmem Górskim” po czym w Winiarni odbył się koncert zespołu „The Chilloud” oraz grupy „Drużyna Mistrzów”.


DZIEŃ CZWARTY

Niedziela zapisała się pod znakiem warsztatów mdla fotografów które poprowadził Marcin Kin – dyrektor artystyczny festiwalu.

Przypominamy, że nadal można oglądać wystawy zwycięskich zdjęć w:
1. Karczma Zbójnicka – Tomasz Rakoszy (nagroda główna) oraz Adam Łakomy (wyróżnienie I stopnia)
2. Restauracja Dominium - Jarosław Możdżyński i Jaub Konwent (wyróżnienie I stopnia)
3. Schronisko na Markowych Szczawinach – Piotr Markowski oraz Łukasz Skornóg (wyróżnienie I stopnia)
4. Babiogórskie Centrum Kultury – 20 wyróżnionych pojedyńczych prac
5. Ośrodek Wczasowy Krakowianka – 20 wyróżnionych pojedyńczych prac

W konkursie organizowanym na platformie TakeItUp - "Najlepsze zdjęcie wykonane w czasie dni Festiwalu Fishaj" zgłówna nagroda została przyznana Piotrowi Markowskiemu.

Dziękujemy wszytskim partnerom oraz osobom zaangażowanym, bez takich osób jak: Bartosz Krawczak, Marcin Kin, Marcin Górniak, Maciek Stainhof, Pan Tadeusz Tomczak, Radomił „Poziom” Gomółka, Adam Kokot, czy też Iza Hudziak festiwal nie odbyłby się w takim wymiarze!!!

Dziękujemy Panu Wójtowi Tadeuszowi Chowaniakowi za wsparcie i zrozumienie.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy