Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Uroczystość patriotyczna w Skawicy

Uroczystość patriotyczna w Skawicy

4 listopada br. w Zespole Szkół w Skawicy odbyła się uroczystość patriotyczno-historyczna pn. „Od Mieszka I do prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Pomysłodawcami całego przedsięwzięcia byli: Jerzy Pająk, Małgorzata Gasek, Małgorzata Pacyga, Zdzisław Dańczak, Kazimierz Pająk, którzy postanowili zaprosić uczniów Zespołu Szkół w Skawicy do wzięcia udziału w konkursie historycznym.

Organizatorzy uroczystości chcieli przypomnieć mieszkańcom Skawicy, czym jest patriotyzm i jak wyglądały dzieje Polski. – Każdy z nas czuje się Polakiem. Szanuje swój język, kraj wraz jego obyczajami i religią. Już Cyceron twierdził, że „Historia jest nauczycielką życia”. Zgłębiając dzieje naszego kraju możemy poznać losy Polaków w czasach wielkich zrywów narodowych, klęsk, wojen, ale i w czasach sławy, chwały i rozkwitu. Każdy z nas czuje się Polakiem. Szanuje swój język, kraj wraz jego obyczajami i religią. Już Cyceron twierdził, że „Historia jest nauczycielką życia”. Zgłębiając dzieje naszego kraju możemy poznać losy Polaków w czasach wielkich zrywów narodowych, klęsk, wojen, ale i w czasach sławy, chwały i rozkwitu – podkreślali.

Każdy zespół klasowy pod opiekę wychowawców miał za zadanie opracować scenariusz przedstawienia oparty na faktach historycznych, przygotować scenografię oraz rekwizyty, stroje i dobrać muzykę. Zadanie nie było łatwe i wymagało wielkiego nakładu pracy i czasu.

Uroczysta prezentacja wyników żmudnych i czasochłonnych przygotowań miała miejsce 4 listopada br. w Zespole Szkół w Skawicy. Patronat nad uroczystością objęli zaproszeni goście: Senator RP Andrzej Pająk, Poseł na Sejm Krzysztof Szczerski, Starosta Suski Tadeusz Gancarz, Wójt Gminy Zawoja – Tadeusz Chowaniak z żoną Bożeną. Wśród zaproszonych gości byli Zastępca Wójta Gminy Zawoja – Alina Kuś, ks. Józef Bafia, ks. Krzystof Strzelczyk i ks. Kazimierz Szarek oraz dyrektorzy szkół z naszej gminy.Sala gimnastyczna szkoły pękała w szwach od ilości przybyłych na „popołudnie z historią” mieszkańców wsi, gminy, a nawet powiatu. Gospodarzami popołudnia byli Radni ze Skawicy, Dyrekcja Zespołu Szkół oraz nauczyciele. Zebranych gości w imieniu Radnych Skawicy powitał Jerzy Pająk, zaś w imieniu uczniów biorących udział w konkursie Anna Polak. Wspólne wykonanie utworu „Ojczyzno ma” i wyrecytowanie „Katechizmu dziecka polskiego”, znanego wszystkim, jako wiersz „Kto ty jesteś?” dało początek uroczystościom patriotycznym w Skawicy.

Zmagania konkursowe rozpoczęła klasa 6 (wych. A. Zemlik – Makoś) prezentując dzieje Zjazdu w Gnieźnie z roku 1000. Młodzi aktorzy przebrani w stroje z epoki opowiedzieli o wizycie Ottona III w Polsce. Szóstoklasiści pięknie zaprezentowali scenę, kiedy to Otton III wkłada na głowę króla Bolesława diadem i wręcza mu Włócznię św. Maurycego, a król Polski oddaje w ręce Cesarza część relikwii św. Wojciecha.

Podążając chronologicznie po dziejach Polski, uczniowie klasy I A (wych. M. Słapa) przenieśli oczyma wyobraźni zebranych w sali na Pola Grunwaldzkie, gdzie 15 lipca 1410 roku stoczyła się jedna z najważniejszych bitew - Bitwa pod Grunwaldem. Triumf wojsk polsko – litewskich dowodzonych przez Króla Władysława Jagiełłę oraz Księcia Litewskiego Witolda nad Zakonem Krzyżackim to okres chwały rycerstwa polskiego. Walka na Polach Grunwaldu wyzwoliły w narodzie polskim siłę i wiarę, że każdego, nawet najpotężniejszego wroga, można pokonać.

Na kartach historii Polski zapisały się nie tylko wielkie trumfy, ale i wielkie klęski i tragedie. Czasy zaborów, rusyfikacji i germanizacji, to okres w dziejach naszego kraju bardzo bolesny. „Walka Polaków z germanizacją” to tytuł przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy III (wych. R. Trybała). Niezmiernie wymowna scena przedstawiająca siłę uczuć patriotycznych młodych ludzi sprawiła, że na chwilę oddechy zebranych w sali widzów zamarły.

Przez długie lata Polska walczyła o swoją niepodległość i przynależność narodową. Losy dzieci skazanych na tułaczy los i wywózkę na Syberię została przedstawiona przez młodzież klasy I B w inscenizacji zatytułowanej „Zsyłka polskich dzieci na Syberię”. Tułaczka oraz niepewność jutra, strach o siebie i najbliższych, zimno i głód- oto określenia, jakimi można opisać wspomniany przez wychowanków pani U. Mazur okres w dziejach narodu polskiego.

Następnie przyszedł czas na przeniesienie się w czasy II wojny światowej, a konkretnie do 1 sierpnia roku 1944, czyli Powstania Warszawskiego. Chęć zainscenizowania właśnie tego czasu zawieruch, okrucieństwa śmierci i strachu, życia w kanałach i w ukryciu, to zapewne wynik czerwcowej wycieczki do Warszawy i zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież klasy II B pod kierunkiem wychowawczyni (wych. K. Kuś) przedstawiła dzieje 63 dni walk Armii Krajowej z okupantem.

Dla Skawiczan i Zawojan nie obca jest postać miejscowego zbójnika, dlatego też uczniowie klasy II A (wych. K. Sumera) odziani w regionalne stroje przypomnieli postać Józefa Baczyńskiego zwanego Skawickim. Postaci głównej widzowie nie ujrzeli, ale za to usłyszeli wspomnienia z jego dzieciństwa. Jakże pięknie rozbrzmiewały głosy gaździn zawodzących nad przyszłością małego Józusia, dla którego liczyło się zbójowanie i radość życia.

Uroczystość patriotyczno – historyczna miała formułę konkursową, dlatego też po występach młodych adeptów sztuki aktorskiej nadszedł czas na obrady jury, które wyłoniło zwycięzców:

  1. miejsce – klasa III - Walka Polaków z germanizacją
  2. miejsce – klasa II B – Powstanie Warszawskie
  3. miejsce – klasa II A – Wspomnienia o Józefie Baczyńskim zwanym Skawickim

oraz wyróżnienia: klasa I A, klasa 6 i klasa I B.

Po konkursowych zmaganiach na scenę wyszli członkowie Stowarzyszenia „Nasza Skawica”, którzy przy akompaniamencie p. Renaty Trybały przypomnieli takie utwory jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż” i wiele innych pieśni patriotycznych.

Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, którzy podzielili się swoimi wrażeniami i przemyśleniami dotyczącymi istoty Polskości.

Bogusław Wolniewicz – polski filozof uważał, że „Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć”. Żyć nie znając historii, to żyć w próżni, dlatego też uczenie młodych ludzi miłości do ojczyzny jest powinnością starszych.

(M.S.)

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy