Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Wyciągi "Wojtek"
Zawoja Czatoża

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Młodzież z Wilcznej w Rumunii

Młodzież z Wilcznej w Rumunii

W dniach 14-19 października grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 imienia kardynała Karola Wojtyły w Zawoi Wilcznej wraz z nauczycielami brała udział w wycieczce do stolicy Rumunii – Bukaresztu. Wyjazd był kolejnym z cyklu zagranicznych wyjazdów w ramach realizacji programu Comenius.

Wcześniej uczniowie tej szkoły mogli odwiedzić Belgię i Wielką Brytanię a w czerwcu tego roku sami gościli w Zawoi swoich rówieśników z innych państw. Ponadto w maju planowany jest ostatni w ramach projektu wyjazd którego celem będzie Turcja.

Zwiedzanie Bukaresztu rozpoczęło się w poniedziałek od uroczystego powitania uczestników projektu w szkole podstawowej nr 130 „Lucearaful”. Oficjalnym przemówieniom towarzyszyły występy szkolnych grup wokalno-tanecznych oraz szkolnego chóru który wykonał niektóre tradycyjne pieśni rumuńskie. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami zostali oprowadzeni po budynku szkoły co dało im okazję do zapoznania się z typowym szkolnym dniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. W godzinach popołudniowych uczniowie z Zawoi odwiedzili nowoczesny gmach biblioteki Narodowej gdzie ubrani w stroje góralskie zaprezentowali wykonaną przez siebie prezentację multimedialną na temat polskich zwyczajów i tradycji. Następnym punktem programu był spacer ulicami starego miasta.

We wtorek rano odbyło się zwiedzanie siedziby patriarchatu, Katedry św. Konstantyna i Heleny w Bukareszcie, podczas którego uczestnicy mieli okazję obserwować nabożeństwo w cerkwi. Tego dnia odbyła się wizyta w dwóch muzeach: skansenie wsi rumuńskiej gdzie można było oglądać tradycyjną wiejską zabudowę oraz muzeum chłopa rumuńskiego w którym z kolei uczniowie i nauczyciele podziwiali tradycyjne narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz stroje rumuńskich mieszkańców wsi. Niewątpliwie największą atrakcją tego dnia był lunch na 18 piętrze wieżowca City Gate z robiącym wrażenie widokiem na miasto.

Trzeciego dnia odbyła się wycieczka w góry do miasta Sinaia podczas której zwiedzano zamek Peleş w dolinie potoku Peleş, u podnóży gór Bucegi. Pełni niezapomnianych wrażeń udaliśmy się w kierunku Transylwanii do miejscowości Bran gdzie znajduje się zamek Drakuli. Następny dzień rozpoczął się od zajęć w szkole. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, mieli również okazję nauczyć się tradycyjnych tańców rumuńskich. Natomiast nauczyciele zapoznali się bliżej z pracą nauczycieli rumuńskich. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja w regionalnej restauracji. Wieczór umilały występy zespołu regionalnego.

W ostatnim dniu nastąpiło uroczyste pożegnanie w szkole, każdy z uczestników otrzymał dyplom. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie parlamentu w stolicy Rumunii, który jest największym budynkiem w Europie, a drugim na świecie. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki mieli okazję przejechać jedną z najpiękniejszych tras górskich w Europie, Szosą Transfogaraską. Widoki po drodze zapierają dech w piersiach, a serpentyny zdają się kręcić w nieskończoność. Widoki na tej trasie, jak i cały wyjazd na długo zapadną wszystkim w pamięć. Po powrocie do Zawoi jeszcze długo będziemy wspominać Rumunię i jej uroki.

Pod Diablakiem

NOWY NUMER
JUŻ W SPRZEDAŻY
WIOSNA 2019

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Biuletyn Urzędu Gminy