Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

Babia Góra 
widok z Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Spotkanie z astrofizykiem

Spotkanie z astrofizykiem

W sobotę (20 października) w Sali Babiogórskiego Centrum Kultury odbyło się już III spotkanie w ramach projektu „Młodzież w działaniu”, zaproszonym gościem był prof. dr hab. Kazimierz Grotowski, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spotkania odbyła się interesująca dyskusja na temat astrofizyki.

Pan Profesor wyczerpująco tłumaczył dlaczego Gwiazdy i Słońce świecą; że cały świat składa się głównie z fizyki , matematyki itp. … Młodzi słuchacze zadawali rozmaite pytania dotyczące astronomii (wiedza o wszechświecie) i fizyki (wiedza o rozwoju fizyki), co też było wiążącą debatą na ogólny temat astrofizyki (astronomia + fizyka = astrofizyka). Profesor nawiązał do Mikołaja Kopernika, wymieniał ponadto uczonych takich jak Galileusz, J. Kepler. Ponadto została poruszona tematyka fizyki jądrowej od roku 1991 do dnia dzisiejszego, z uwzględnieniem z przyczyn patriotycznych M. Skłodowskiej- Curie i jej męża Piotra Curie.

Na zakończenie spotkania zebrani na sali poprosili naszego Gościa, aby opowiedział swoją historię, losy swej naukowej kariery, które zaskoczyły wszystkich zebranych. Ponadto Pan Profesor zapoznał słuchaczy ze swoim mottem: „Panowie Filozofowie! Nie wystarcza raz się nauczyć! Trzeba na bieżąco uczyć się astronomii, astrofizyki i kosmologii!” jak i również pocieszył, że tzw. "koniec świata" nie nastąpi szybko.

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy