Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 201228. Babiogórska Jesień (fotoreportaż)

28. Babiogórska Jesień (fotoreportaż)

Kolejna „Babiogórska Jesień” za nami, po raz dwudziesty ósmy mieliśmy przyjemność zorganizować dla Państwa to niezwykłe święto folkloru na ziemi babiogórskiej.

013Rozpoczęliśmy tradycyjnie od powitania jesiennego redyku. Widowisko to przyciągnęło szerokie grono odbiorców, które przy dźwiękach muzyki folklorystycznej, w otoczeniu przepięknej przyrody pod majestetem Babiej Góry mogli podziwiać zejście owiec z hal i przerzucanie ich z zagrody do zagrody.

Dwudniowy program obfitował zarówno w prezentacje rodzimego folkloru babiogórskiego jak i słowackiego, krakowskiego oraz podhalańskiego. W ramach XXVIII Babiogórskiej Jesieni odbył się również konkurs „Kultura i folklor Podbabiogórza” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze”. Celem konkursu była ochrona tradycji folkloru podbabiogórskiego, kultywowanie i poszanowanie dziedzictwa Podbabiogórza, zaszczepienie szacunku i umiłowania kultury ludowej oraz stworzenie możliwości artystycznej konfrontacji i wymiany doświadczeń. Do konkursu zgłosiły się zespoły regionalne działające na obszarze 7 gmin Podbabiogórza tj.: Zespół Regionalny z Gminy Zawoja; Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Kojszowiacy” reprezentujący Gminę Maków Podhalański; Zespół Regionalny „Budzowskie Kliszczaki” reprezentujący Gminę Budzów; Dziecięcy Zespół Regionalny „Stryszawskie Gronicki” reprezentujący Gminę Stryszawę; KUSICA – Kapela Ludowa ze Zembrzyc reprezentujący Gminę Zembrzyce, niestety zabrakło reprezentacji Gminy Jordanów i Gminy Bystra-Sidzina.

055Sobotnią gwiazdą był zespół InoRos, czyli wybuchowa mieszanka muzyków, którzy od 2006 roku tworzą muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat. W niedzielę zaś na scenie pojawiła się Orkiestra Św. Mikołaja - jeden z zespołów, które "wymyśliły" folk w Polsce. Bez wątpienia należy do elity zespołów folkowych w kraju. Przez niektórych znawców tematu uważana jest za kapelę, która ukształtowała styl folkowego muzykowania lat dziewięćdziesiątych, tworząc podstawy popularności tej muzyki w ostatnich czasach. Muzykę "Orkiestry", w odróżnieniu od innych popularnych zespołów tego nurtu, cechuje stosowanie wyłącznie instrumentów akustycznych i techniki tzw. "białego" śpiewu. Jako jedna z pierwszych kapel, wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim.

121Jednym z najważniejszych punktów programu dla wszystkich mieszkańców i sympatyków Zawoi był koncert 20-lecia istnienia regionalnego zespołu JUZYNA. Przepiękny program przygotowany przez kierownika Panią Janinę Bucką oraz Dorotę Zając we współpracy z Urszulą Janicką-Krzywdą i Krystyną Kołacz zachwycił zgromadzoną publiczność. Na scenie pojawiło się wielu członków i współpracowników zespołu z lat przeszłych. Juzyna zaprezentowała tradycyjne stroje babiogórskie oraz część wesela - „Ocepiny”.

W niedzielę po koncercie Orkiestry Św. Mikołaja na scenie pojawił się zespół Świst, którego największym atutem jest niewątpliwie folkowo-rockowe brzmienie oraz niezwykle uzdolniony skrzypek – Bartek Spyrka. Zespół przygotował specjalny program babiogórskich pieśni w wydaniu rockowym. Niezwykła charyzma muzyków zatrzymała widzów mimo bardzo niskiej temperatury.

Festiwal jak co roku wzbogacony był przez stoiska twórców ludowych – malarstwo, ceramika, kompozycje suszonych kwiatów bibułkarki, garncarze, rzeźbiarze, czy też hafciarki. To dzięki pracy tych niesamowitych osób sztuka ludowa nie zaginęła a kolejne pokolenia nadal mogą podziwiać wytwory ludzkich rąk.

042Niezwykle widowiskowe okazało się pasowanie na zbójników. Bractwo Zbójników spod Babiej Góry przyjęło w swoje szeregi kolejnych zbójników: Jaśka Woźnego z Białki, Krzyśka Chowaniaka z Zawoi, Michała Bartyzela z Zawoi, Silarda Szarkozi madziara z Budapesztu i Przemka Żurka ze Stryszawy. Zanim kandydaci na zbójników złożyli przysięgę musieli się wykazać, czy się na zbójów nadają. Trzeba było im przejść zbójeckie męki i próby, czy potrafią żyć i służyć wedle kodeksu zbójników. Przysięgę składali przed Harnasiem biorąc za świadków całą publiczność Babiogórskiej Jesieni.

Podczas festiwalu odbył się także pierwszy Bieg na Babią Górę, który został rozpoczęty w miejscu imprezy. Ponad 150 osób zmierzyło swoje możliwości z Królową Beskidów (najszybszemu bieg na szczyt zajął 58 minut). W tym miejscu serdecznie dziękujemy grupie Chaszczok, bez której nie odbyło by się to wydarzenie. Ponadto na scenie mogliśmy zobaczyć dwa zespoły z naszej partnerskiej gminy Ustka – KGW Babiniec oraz KGW Objazdy, które swoimi skeczami rozśmieszyły publiczność do łez. Oprócz zespołów przedstawiciele gminy Ustka przywieźli ze sobą produkty regionalne, których zasmakować mogliśmy na degustacjach przy stoiskach znad morza.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tegorocznej
 Babiogórskiej Jesieni; w sposób szczególny zaś Wolontariuszom, których bezinteresowna pomoc jest bezcenna. Dziękujemy władzom gminy: Panu Wójtowi Tadeuszowi Chowaniakowi – za zrozumienie potrzeb rozwoju kultury i docenianie pracy w tym obszarze, Pani Alinie Kuś za wsparcie i czas nam poświęcany oraz Radzie Gminy Zawoja. Dziękujemy również Panu Senatorowi Andrzejowi Pająkowi za ciepłe słowa i wieloletnie wspieranie zespołu JUZYNA.

Przepraszamy za wszystkie opóźnienia w programie, niestety nie sposób przewidzieć wszystkich wydarzeń jakie mogą spowodować straty czasowe, staraliśmy się aby każdy zespół/grupa regionalna miała swój punkt w programie.

Do zobaczenia za rok na kolejnej Babiogórskiej Jesieni
Zespół Babiogórskiego Centrum KulturyAutorzy fotografii: Bartosz Oczkowski, Łukasz Sowiński (sowinskifoto.pl), Piotr Markowski i Piotr Mrowiec.

 

Sobota (22.09.2012r.):

 

Niedziela (23.09.2012r.):

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy