Dożynki Gminne 2012

W dniu 18 sierpnia 2012 roku w Skawicy odbyły się XIV Gminne Dożynki. Jest to impreza cykliczna, organizowana corocznie w drugiej połowie sierpnia. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. z udziałem przedstawicieli naszej Gminy, Powiatu, rolników i mieszkańców aby podziękować Bogu za obfite plony naszej ziemi i prosić o łaski na cały rok. Po nabożeństwie korowód dożynkowy z wieńcami przeszedł na boisko obok Zespołu Szkół w Skawicy na dalszą część uroczystości, gdzie wszyscy zgromadzeni zostali powitani przez prowadzących Katarzynę Sikończyk i Piotra Jezutka.

Tam Starościna tegorocznych dożynek – Pani Janina Warta i Starosta dożynek- Pan Dariusz Smyrak przekazali na ręce gospodarza dożynek – Wójta Gminy Zawoja Pana Tadeusza Chowaniaka - bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż, który został podzielony między wszystkich uczestników naszych dożynek. Wójt Tadeusz Chowaniak dokonał uroczystego otwarcia XIV Gminych Dożynek dziękując wszystkim rolnikom za trudną i ciężką pracę na roli oraz życząc wszystkim Błogosławieństwa Bożego.

Największe wrażenie na zgromadzonych wywarła tegoroczna dekoracja sceny przedstawiająca „ Największego z największych - Harnasia” mającego ok.6 m wysokości i Góralkę – wysokość ok. 4,5 m. Obydwie rzeźby zostały zgłoszone do Księgi Rekordów Guinnessa. Wolontariusze BCK osładzali oglądającym występy częstując ich ciastkami i słodyczami od naszych sponsorów a także oscypkami ze „skawickiej bacówki”.

Następnie Stowarzyszenie „Nasza Skawica” rozpoczęła obrzędy chleba oraz wręczyli Włodarzowi Gminy wianek upleciony z „ograbin” owsa i żyta pozostałych po żniwach. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, których zabawiali zaproszeni Klauni prowadząc różnego rodzaju zabawy i pokazy. Największą atrakcją dla dzieci było oczywiście malowanie twarzy, gdzie kolejka nie miała końca a także „dmuchańce” i trampoliny. Po występach klaunów na scenę wkroczył ze śpiewem zespół „Zbójnik” uatrakcyjniając swoje wejście napadem na sklep” U Żyda” zabierając mu wszystko co miał. Łupem padło pięć worów słodyczy, które zostały podzielone pomiędzy najmłodszych uczestników imprezy. Następnie zabawiali przybyłych gości występem promując folklor Górali babiogórskich. Podczas tegorocznych dożynek zostali wyróżnieni uczestnicy Turnieju Sołectw, którzy doprowadzili drużynę Sołectwa Skawicy Centrum do zajęcia I-go miejsca. Przy dźwiękach „We are the champions” i wystrzałach konfetti Pan Wójt Tadeusz Chowaniak wręczył czek opiewający na kwotę 6 000 zł oraz puchar.

Nie zabrakło również przemówienia Pana Senatora RP Andrzeja Pająka, w którym wyraził swój żal z powodu upadku rolnictwa na naszych terenach oraz podziękował za zaproszenie i życzył udanej zabawy wszystkim zgromadzonym.

Przyszedł czas na „Gwiazdy Wieczoru”, swoją obecnością zaszczycił nas znany wszystkim Kabaret z Kopydłowa w spektaklu „Tak jest Panie Komendancie”, który zgromadził rzesze widzów i bawił do łez. Po występach kabaretu przyszedł czas na chwile iluzji i magii. Występ Fakira Don Slavio to niezwykłe przeżycie, podczas którego zaprezentował jak wiele może znieść ludzkie ciało zbliżając się do niebezpiecznych granic swoich możliwości (chodzenie po tłuczonym szkle, leżenie na gwoździach, taniec z gigantycznymi wężami itp.). Po gorących pokazach na scenę została zaproszona Alicja Majewska, która zaśpiewała zarówno swoje najnowsze przeboje jak również niezapomniane hity sprzed lat. Gorącą atmosferę na scenę wprowadził zespół BUENOS AMIGOS swoim żywiołowym show latynoamerykańskim rozbawił całą publiczność .

Do godz. 4.00 rano „ dożynkowiczów” zabawiał zespół „Świst”, który różnorodnym repertuarem zadawalał najwybredniejsze gusta.

Serdeczne podziękowania składamy współorganizatorom Urzędowi Gminy Zawoja, Babiogórskiemu Centrum Kultury, wolontariuszom BCK oraz sponsorom, którzy dzięki swojej hojności przyczynili się do zorganizowania XIV Gminnych Dożynek w Skawicy.

Dziękujemy
Rada Sołecka Skawica Centrum