Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Zawojskie Święto Lasu 2012

Zawojskie Święto Lasu 2012

W sobotę 4 sierpnia na Czatoży zagrzmiało ekologią i świeżym powiewem LASU. Obchodziliśmy ekologicznie edukacyjnie i rozrywkowo „Święto Lasu". Najbardziej święto prastarej puszczy babiogórskiej i uroczystość obecnych zawojskich lasów.

Sobotnią imprezę rozpoczęły konkursy przygotowane przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego oraz konkurs przyrodniczy dla dzieci pod nazwą „Poznaj swój las” przygotowany przez Zawojskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych. Oj, ciężko było młodym przyrodnikom rozpoznać sadzonki drzew i prawidłowo je nazwać. Ale w końcu, z pomocą dobrego ducha lasu, poradzili sobie z tym zadaniem i wszyscy dokładanie dowiedzieliśmy się jak wygląda babiogórski smrek, czyli świerk, modrzew, buczyna, klon, jawor i wiele innych drzew. Ekologiczne warsztaty przygotowała też fundacja Aeris Futuro z Krakowa. Odwiedził nas nawet prawdziwy babiogórski głuszec „Djablok”.
 
W końcu nadszedł czas na koncerty. Jako pierwsze wystąpiły gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich ZAWOJANKI z Zawoi. Następnie wystąpiła kapela "Gdziebasy". Daliśmy się porwać starodawnemu transowi polskiej muzyki tradycyjnej! Razem z muzykantami kapeli „Gdziebasy” rozkręciliśmy się w rytm tańców wirowych, jak Oberek, Polka czy Wiwat. Wszyscy uczestnicy „Święta Lasu” w Zawoi dzięki wiejskim zabawom wspaniale się zintegrowali. Okazało się, że tradycyjne pograjki są dla każdego i wszyscy mogą znakomicie się bawić przy folkowych dźwiękach skrzypiec, bębna i basów.
 
Organizatorzy „Święta Lasu” Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi i Zawojskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych przygotowali różne konkursy zręcznościowe dla dzieci i dorosłych. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w wbijaniu gwoździa do pniaka, przeciągania liny, układania wieży z drewnianych pniaków. Dorośli natomiast wykazywali się umiejętnością rżnięcia drzewa piłą „moja-twoja”. Do zwodów zgłosiło się kila par pilarzy, a wśród nich jedna para żeńska - kobiety pokazały, że też potrafią. Do przecięcia klocka drewna najlepsi potrzebowali tylko kilkanaście sekund.
 
Wieczorne godziny „Święta Lasu” upłynęły przy dyskotece pod gwiazdami - DJ Ball tak rozkręcił imprezę, że było ją słychać nawet w Chrzanowie. Najwytrwalsi uczestnicy imprezy tańczyli i bawili się do  późnych godzin nocnych. Najbardziej cieszy nas fakt, że w imprezie brali udział nie tylko zawojanie, ale również goście z całej Polski; z Katowic, Zawiercia, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Kalisza, Szczecina i Koszalina. Oby tak dalej !

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy