Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine


Babia Góra
widok z OW Hanka
w Zawoi Składy

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012Inicjatywa godna kontynuacji…

Inicjatywa godna kontynuacji…

W ramach porozumienia podpisanego pomiędzy Gminą Zawoją a nadmorską Gminą Ustką w dniach 30.06.2012 – 11.07.2012 r. w Zawoi Przysłop przebywało na kolonii letniej 27 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Program kolonii w Zawoi był dopracowany i wypełniony po brzegi. Nikt nie miał prawa się nudzić – atrakcji było wiele. Przez prawie dwanaście dni dzieci zwiedzały najbliższą okolicą, wędrowały po górskich szlakach, poznawały tutejsze tradycje i zwyczaje, wyjeżdżały w miejsca warte zobaczenia.

Pobyt w górach dla dzieci znad morza rozpoczął się z wielką pompą – koncertem Brodki i Wilków. W niedzielny wieczór koloniści dali również upust swoim emocjom podczas oglądania meczu finałowego EURO 2012.

Poznawanie najbliższej okolicy rozpoczęliśmy wizytą w Babiogórskim Parku Narodowym. Po obejrzeniu wystawy stałej w Muzeum weszliśmy z przewodnikiem na Mokry Kozub, gdzie znajduje się nowa ścieżka edukacyjna Parku. Celem kolejnej wędrówki była Hala Barankowa. Tutaj każdy mógł się przekonać na własne oczy, jak się robi prawdziwy oscypek oraz obserwować bacę podczas pracy przy owcach.. Kilka dni później czekała nas wyprawa na górę Jałowiec, następnie wędrówka do Wodospadu z Mosornego Gronia. Wszystko po to, aby na koniec kolonii zmierzyć się z największą i najbardziej wymagającą atrakcją górską – Babią Górą.

Dla dzieci i młodzieży znad morza z pozoru proste wyjścia w teren stanowiły nie lada wyzwanie. Okupione łzami i potem szczyty zostały jednak pokonane i z dumą w oczach zaliczone.

Górskie wędrówki nie były jedyną atrakcją kolonii. Zaplanowane były również wyjazdy do Wieliczki, Krakowa, Zakopanego i Białki Tatrzańskiej.

Kopalnia soli i zejście ponad 300 metrów pod ziemię zrobiły ogromne wrażenie na kolonistach. W Krakowie zobaczyliśmy Wawel, Jamę Smoka Wawelskiego oraz Rynek – Sukiennice, Kościół Mariacki. Po drodze do domu wstąpiliśmy do Bazyliki w Krakowie – Łagiewnikach.

W programie wycieczki do Zakopanego znalazł się wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch oraz spacer po Krupówkach. Podziwialiśmy również Wielką Krokiew oraz kościół na Krzeptówkach.
W ostatni dzień, w ramach relaksu po ciężkich wyprawach wyjechaliśmy do Zubrzycy do Skansenu Etnograficznego i do Białki Tatrzańskiej na termy – gorące źródła. Dzieci miały nie lada zabawę. Mnóstwo atrakcji wodnych, zjeżdżalnie, niezapomniane wrażenia.

W ramach celu, jakim było zapoznanie kolonistów z lokalną tradycją, kulturą oraz 
z twórcami ludowymi – odwiedziliśmy producenta szachów dla trzech, pana Jana Żurka, uczestniczyliśmy w warsztatach bibułkarskich i garncarskich, spotkaliśmy się w Szkolnej Izbie Regionalnej z ludową gawędziarką – panią Herminą Spyrka oraz z zespołem „Juzyna”, który przybliżył kolonistom gwarę i muzykę lokalną. Kolejką zawojską pojechaliśmy do Parku Czarnego Daniela na lekcję edukacyjną dotyczącą sposobu ochrony i opieki nad danielami i jeleniami.

Jak na każdej letniej kolonii, tak u nas nie mogło zabraknąć zajęć sportowych. Były one organizowane na boisku przy szkole oraz na Orliku w Zawoi Wilcznej. Wieczorami dzieci relaksowały się przy ognisku, na dyskotece i karaoke. Organizowany był również wieczór z książką oraz wieczór kinowy.

Za szczególne wyniki sportowe oraz wyjątkową aktywność i udział w życiu kolonii zostały przyznane pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobne upominki od Gminy Zawoja.

11 lipca wieczorem ze łzami w oczach żegnaliśmy się – jednocześnie obiecując, że postaramy się, aby ta inicjatywa naszych Gmin przetrwała, abyśmy mogli spotkać się za rok – uśmiech i wzruszenie dzieci na koniec były najpiękniejszym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby dzieci mogły wypocząć u nas, w Zawoi.

Tekst i zdjęcia: Barbara Stanaszek

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy